Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ayakkabı seçimi önemli bir konudur. Çünkü doğada ayaklarınız ile yürüyeceksiniz. Botlarınız iyi ise sizde doğada mutlu olursunuz. Yaptığınız yürüyüşten, doğa aktivitesinden zevk alırsınız. Botlarınız doğru seçilmemiş ise akitivite bir eziyete dönüşecektir. Düşünsenize birkaç km yürüyüşten sonra ayaklarınızın su topladığını, şiştiğini ve yürüyemez hale geldiğinizi. Bir daha gitmek bile istemeyebilirsiniz. Bunun için outdoor ayakkabı seçiminde birkaç noktaya değinerek sizlere ipucu vermeye çalışalım. Öyle uzun uzadıya bir sürü bilgi yazarak kafanızı krıştırmayı düşünmüyorum.

Ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır

Nasıl Bir Aktivite Planlıyorsunuz, Nereye Gidiceksiniz?

Ayakkabınızı seçmeden önce cevaplamanız gereken sorulardan biri de budur. Çünkü her bot her doğa ortamına göre üretilmemiştir. Gideceğiniz arazinin zemin yapısı, oranın hava koşullarına göre seçim yapmanız gerekmektedir.  Gideceğiniz yer düz ve yumuşak bir zemin ise seçeceğiniz ayakkbılarınız daha esnek ve hafif olmalıdır. Düz zeminlerde esnek ayakkbılar sizin konforlu bir aktivite geçirmenizi sağlayacaktır.

Eğer zorlu bir zeminde olacaksanız öğrneğin, çok dik, sert kayalıklı ve keskin kayaların olabileceği bir yerse bilekli ve sert bir tabana sahip olan bir bot almanız gerekecektir. Bu seçim sizin dik zeminlerde ayakta durabilmenizi ve bileklerinizin rahat etmesine olanak verecektir.

Belirttiğim gibi bir ayakkabıda, botda bütün özellikleri aynı anda bulamazsınız. Hem yumuşak taban hem de sert taban olmaz bu nedenle seçiminizi ilk etapta kullanma koşullarınıza göre belirlemelisiniz. Belki de birkaç ayakkabı birden almanız gerekebilir.

Ayak Ölçülerinizi Ve Ayak Tipinizi Biliyor Musunuz?

Bot tipini seçtik ve alacağımız modeli seçtik. Peki hangi numarayı alıcaz veya ne tip birşey alıcaz, buna karar vermeliyiz. Gündelik ayak numaranız ile outddor ayakkabı numaraları uymayabilir. Veya markalar, modeller arası bile numaralar size uymayabilir. Bu seçim ayak boyutunuz ile birlikte, topuk genişliği, parmaklarınızın şekli ile bir bütün olarak ele almalısınız. Düşünsenize biraz büyük bir bot ile yürüyüşe gittiğinizi; ayaklarınız ne hale gelir.

İlk defa outdoor ayakkabı alıyorsanız mutlaka deneyerek, danışarak almanızda fayda vardır.

keen waterproof

Suya Dayanıklı mı, Hava Alıyor mu?

Doğada çoğu aktivite doğal olarak su içeriyor olacaktır. Bu yağmur olabilir, dere olabilir, çiğ düşmüş ve ıslanmış çimenler ve otlar olabilir. Sıradan bir ayakkabı suyu emeceğinden ve geçireceğinden aktivite boyunca ıslak bir ayak ile dolaşmak sizi mutsuz edecektir. Seçeceğiniz botun en önemli özelliklerinden biri su geçirmez olmasıdır.

Normal botlar su geçirmezler ama aynı zamanda hava akışınıda sağlamazlar. Buda terlemiş bir ayak demektir. Botunuzun Gore-Tex olması önemlidir. Yani hava akışını çok iyi yapabilmelidir.

Bunun yanında diğer bir özelliği tabanının kaydırmaması gerekir. Düşünsenize hafif eğimli bir arazide kaya kaya gittiğinizi. Hiç hoş olmayacaktır.

Bu seçimlerden sonra bazı özellikleri kendinizde bulabilirsiniz. Bana göre dikkat etmeniz gereken birkaç özellikten bahsettim. Teferruatlandırmak tamamen size kalıyor.

Marka öneri soruyorsanız, biz aile olarak Keen modellerini tercih ediyoruz. Tabiki herkesin tercihi maddiyata veyahut zevklerine göre farklılık gösterebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.