18 Haziran 2024

Bolu Yaylaları Kısa Bisiklet Turu

Daha önceki yazımızda Bolu Aladağ Orman İşletme Misafirhanesini tanıtmış ve burada konaklayabileceğinizin bilgisini vermiştik. Peki buraya kadar gelipte etrafı gezmeden olurmu, tabiki olmaz. Peki etrafı sindire sindire en güzel nasıl gezebileceğinizin sırrını vereyim size. Eğer bisiklete binmeyi seviyor ve bisikletinizi buraya getirebiliyorsanız mükemmel bir tura hazırsınız demektir.

Evet bisikletinize atlamadan önce ufak bir çanta hazırlamanız lazım, içerisine biraz yiyecek ve en önemlisi yağmurluk. Unutmayın burada heran hava değişebilir ve sırılsıklam olabilirsiniz. Islak ıslak bisiklet turu çekilirmi orasına siz karar vericeksiniz. Bir yağmurluk ne kadar yer kaplayabilir ki. Atıverin çantanızın bir köşesine. İlk durağımız Emen Yaylası. Tabiki buraya gelene kadar Çamyayla ve Kuşçular Yaylası rotasını takip ediyoruz. Etrafı sindire sindire gezin. Acele etmenize gerek yok. Eğer yorulur veya geri dönmek isterseniz ki istemeyecğinize eminim, dönüş noktalarınız her zaman var.

Emen Yaylasına gelmeden yolunuzun üzerinde yer alan Beşpınarlar Tabiat Parkını ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Zamanımız var, doğanın tadını çıkarın. Emen Yaylasında su ve atıştırmalık molası verebilir ve yüksekçe bir noktadan etrafı izleyebilirsiniz.

Mola verelim dediysek saatlerce oturun demedik. Daha göreceğiniz çok güzel yaylalar var. Kınık Yaylasına yol kenarından bir selam çakıp Karacasu Yaylasına sürmeye devam ediyoruz. Zaten etrafın güzelliğinden durup durup kameralarınıza sarılacağınıza eminim. Etrafın güzelliğine kendinizi kaptırıp orman içerisine girmeye karar verirseniz dikkatli olmanızı öneririm. Vahşi hayvanların doğasında olduğunuz aklınızın bir köşesinde mutlaka olsun.

Uzunca bir orman içi sürüşünden sonra Büyükberk Yaylası bizi karşılıyor. Burada çok fazla vakit kaybetmiyoruz ve oradan Kuzgölcük Yaylası tarafına doğru sessiz sakin orman içi sürüşümüze devam ediyoruz. Ulaşacağınız ve göreceğiniz nokta hem yeşillik hem de su açısından sizi büyülemeye yetecek.

İkinci dinlenme noktanız burası olsun. Hatta burada biraz daha fazla vakit geçirebilir, yanınızda getirmiş olduğunuz Dardanel Ton balığınızı güzelce mideye indirebilirsiniz. Arkadaş bukadar yorulucam, ruhumu besledim ama bedenimi de ödüllendirmem lazım derseniz mangal da yapabilirsiniz. Etrafı seyretmek varken kim uğraşıcak ateşle falan dediğinizi duyar gibiyim. Bende bu fikrinize katıldığım için hazır konserve balık önerdim.

Kuzgölcük Yaylasında karnımızı doyurduk ve tekrar yola koyulmaya hazırız. Tabi yola koyulmadan önce tavsiyem etrafta iyice dolaşmanız. Belki daha sonra buralara kamp yapmak için gelmek isteyebilirsiniz. Bu sürüş sizin için kamp yeri seçmeniz içinde ön keşif niteliğinde olacaktır.

Artık yavaş yavaş dönüş yoluna girme zamanı geldi. Aladağ Çayı yanından orman içi yoldan Kızık Yaylasına doğru usul usul ilerliyoruz. Tabi yine etrafı seyrederek ilerliyoruz. Bisikletle gezmenin en güzel özelliği etrafınızı gözlemleyebilmeniz ve istediğiniz her noktada mola verebilemeniz.

Kızık Yaylasından geçtikten sonra Değirmenözü Yaylası yoluna sapıyoruz ve işte konaklama mekanına ulaştık. Bu rotayı isterseniz otomobil, atv veya motor ile de deneyimleyebilirsiniz. Tavsiyem bisiklet veya motor olurdu. İyi gezmeler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.