Seben Gölü Yürüyüş Parkuru ve Tarihi Seben Kaya Evleri

Seben Gölü 2004 yılında yapımına başlanılan ve yaylalarla çevrili Batı karadeniz bölgesinin en büyük yapay gölü olarak biliniyor. Öyleki çevresi yaklaşık 22 km’dir. Seben ilçesinin sulama ihtiyacını karşılamak amacıyla kapalı boru sistemi ile ilçeye gölette biriken suların taşınması planlanmış. Bizim için teknik bilgilerden daha çok çevresine kattığı doğal güzellik ilgimizi çekiyor.

Başlıkta yazdığımız gibi göletin çevresinde yürüyüş yapabileceğiniz güzel bir parkur bulunuyor. Bu parkur yaklaşık 12,5 km olup başlangıç noktası Seben Gölü Orman Parkı olarak geçiyor. Parkur tabelası hala duruyor. Orman parkı artık faal olarak kullanılmıyor. Herhalde çok fazla ilgi görmediği için kapanmış olabilir. Doğa parkı için yapılmış olan macera parkurunun bir kısmı ve ahşap yapıların bazıları hala ayakta durmaya devam ediyor. Eğer buraya kamp için gelmeyi planlarsanız dikkatli olmanızda fayda var, etrafta yabani hayvan populasyonu biraz fazla 🙂 Mesela ayı gibi.

Aslında burada sadece yürüyüş parkuruna bağımlı kalmanıza hiç gerek yok. Online hartitalardan yardım alarak kendiniz de parkur üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Parkuru birkaç bölüme ayırarak kısaltabilir veya eklemeler yaparak uzatabilirsiniz.

Seben Gölü ve yürüyüş parkuruna en yakın mesafede bulunan Solaklar Yaylasında biraz zaman geçirmenizi öneririm. İçerisinde bulunan yapıların güzelliği ve manzarası burada mola vermeniz için birkaç sebep. Seben gölüne hakim bir noktada yer alan yayla çevresini kaplayan çam ormanlarının güzelliği ve havası ile sizi büyüleyecektir.

Seben Gölü çevresinde yer alan birçok yayladan bir diğeri olan Alpağut Yaylası yürüyüş parkurumuzun noktalarından biri. Yaylada yer alan göleti ve etrafında yer alan tepelik kısımları hem dinlenmek için hem de çevreyi seyretmek için, tercih için sebep olarak yeterli. Çevrede daha birçok yayla yer alıyor. İster birkaç gün ayırarak buraları sindire sindire keşfedin. İsterseniz de başka zamanlarda tekrar gelerek gezmediğiniz noktaları gezin.

Yapabileceğiniz birçok faaliyet bulunuyor. Doğa yürüyüşü, çadır veya karavan kampçılığı listenin ilk sıralarında yer alabilir. Seben Gölünde olta balıkçılığı yapabilir veya ufak botunuz ile gölde gezinti yapabilirsiniz. Çevresi bisiklet veya motor için mükemmel manzaralara sahip. Doğa fotoğrafçılığı için tercih noktalarından biri olabilir. Faaliyetleri çeşitlendirmek tamamen sizin elinizde. Her mevsim ayrı güzel olacağı da kesin.

Tarihi Seben Kaya Evleri

Bolu’nun Seben ilçesi yakınlarında eski dönemlerde kayalar oyularak yapılmış yerleşim yerleri bulunmaktadır. Bu kaya evlerin çoğu günümüze kadar eski formlarını koruyarak ulaşmıştır. Solaklar Köyü yakınlarında yer alan Tarihi Kaya Evleri için etrafında Park ve işletme yapılmış. Park içerisinde yemek yiyebilmeniz için lokanta, konaklama yapabilmeniz için bungalov ve tarihi kaya evler, günübirlik vakit geçirebilmeniz için düşünülmüş oturma ve dinlenme alanları ve mescit yer almaktadır. Tabi küçük misafirler de düşünülmüş; küçük oyun alanı da yer almaktadır.

Alanı gezebilmeniz için kanyon içerisine yürüyüş parkuru yapılmış. Çok uzun olmamasına rağmen yemek öncesi veya sonrası etrafta kısa bir tur atmanıza olanak sağlıyor. Alana bahar döneminde gitmenizde fayda var. Kanyonun ortasında akan derenin gür olması görsel açıdan daha güzel görseller elde etmeniz açısından artı bir özellik olacaktır.

Ayrıntılı bilgiye https://sebenbungalov.com/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.