Çocuklarla Doğada Olmak

Çoğumuz çocuk sahibi olduğumuz zaman ve onlar küçükken gezinin eziyet olduğunu düşünür. Bazılarımız küçük çocuklar için doğanın tehlikeli olabileceğini evde veyahut yakın bir park alanında hatta alışveriş merkezlerinde güvenli olduğunu düşünür. Biraz araştırma yaparsanız yolculuğa iki kişi çıkıp da dünyayı dolaşan ve çocuklarını yolda doğurmuş ve ailesi 7-8 kişi olmuş birçok kişi görüceksiniz. Çocuklarla gezmek eziyet değil, onların yaşına ve durumuna uygun nitelikteki faaliteleri seçerseniz ne kadar eğlenceli olabileceğini görürsünüz. Tabiki bazı zamanlarda sıkılacaklar, gelmek istemeyecekler, yorulucaklar her çocuk gibi. Bu yazımızda ufak ipuçları vermek istedik.

çocuklarla gezi

Neden Çocuklarla Beraber Gezmeliyiz?

İyi bir eğitim; çocuklarınızın kitaplardan veya resimlerden öğrenebilecekleri bilgileri gezerek ve doğadan canlı canlı göstererek daha çabuk öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Doğada uygulama imkanıda bulacakları için akılda kalıcı olucaktır. Gezmek ve doğada vakit geçirmek aile bağlarını güçlendirmeye yardımcı olucaktır. Çocuklarımız yapıları gereği sürekli hareket etmek birşeylerle oynamak isteyecekleri ve bu geniş alan ve imkanı doğada daha iyi bulacakları için daha mutlu ve sağlıklı gelişeceklerdir.

Çocuklu Seyahat Planlamak

Öncelikle gideceğimiz yeri seçmeli, ne kadar kalınacak bunlara karar vermelisiniz. Yer ve süre seçilirken kısa ve uzunluğuna aile tecrübenize göre karar vermelisiniz. Hatta bu araştırmaya ve seçime çocuklarınızıda dahil edin. Onlarda sizinle beraber plan yapsınlar. Gideceğiniz yerde yürüyüş, kamp, bisiklet turu v.b çocuklarında katılabileceği bir akitivite seçmelisiniz. Daha fazla akitivite de seçebilirsiniz. Tabi çocuklarınızın yanında olmasından hoşlanacakları bazı eşyalarını da yanında götürmelerine izin verin.

Geziyi Eğlenceli Hale Getirmek

Onların birer çocuk olduklarını unutmamak gerekir. Çocuklar rahat ve mutlu oldukları şeyleri yapmayı severler. Yaptığımız akitivite sırasında onlara uygun eğlenceli şeyler yaparak mutlu olmalarını ve yapılan şeyleri öğrenmelerini sağlayabiliriz. Örneğin ağaçtan sapan yapmak, tahta kaşık yapmak gibi.

Eğer kamplı bir akitivite yaptıysanız çadır ve uyku alanlarını onlara özel hale getirin. Mesela onların sevdiği oyuncaklarını veyahut istedikleri birşeyi getirin. Kendi evinde olma hissi uyandırıcaktır.

Çocuklarınızı serbest bırakın. Bu demek değildirki tedbiri elden bırakalım. Doğada olduğumuzu unutmadan güvenlik tedbirleri çerçevesinde bırakalım istediklerini yapsınlar. Oraya gitme, şunu elleme, bunu yapma demek geziyi çocuklar için istenmeyen bir akitivite haline getiricektir. Özgür hissetsinler.

Ödevlerini burada yapmalarını sağlayabilirsiniz. Kapalı bir ortamda ödev yapmaları onları sıkıcaktır ama burada bir ödev, veyahut deney yapmak çocuklar için daha eğlenceli ve öğretici olucaktır. Düşünün kapalı bir ortamda ders yaptığınızı birde dışarıda ders işlediğinizi 🙂

Bazı İpuçları

  • Çocuklarınıza doğada dikkat etmeleri gereken temel kuralları öğretin
  • Güvenli rotalar seçmeye çalışın
  • Çocuklar çabuk sıkıldıkları için aktivitelere erken başlayın
  • Molalar vermeyi unutmayın. Çocukların da oyunlar oynaması için zamanlar ayırın.
  • Çocuklarınızın sevdiği ve onlara uygun yiyeckler getirmeyi unutmayın.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.