Gezi-Seyahat Planlamak

Gezi Planlamak

Bir yere gitmeye karar verdiniz; bu kamp olabilir, yürüyüş olabilir, herhangi bir seyahat olabilir. İlk yapmanız gereken plan program yapmak. Şunu da diyebilirsiniz; ben plansız gezmek istiyorum. Plansız gezmek bazen sıkıntı ve sorunlar çıkarabiliyor. O yüzden planlı nasıl gezilir faydaları nelerdir bunun hakkında kısa kısa bilgiler verelim dedik.

1. Gideceğiniz Yeri Seçmek

Bir gezi, seyahat planı yapabilmeniz için gideceğiniz bir yer olması gerekir. Çünkü bütün planımızı gideceğimiz yere göre şekillendiriyoruz.

2. Yer Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

Gideceğimiz yer hakkında internetten, daha önce oraya gitmiş kişilerden bilgi edinmeliyiz. Oranın iklimi nasıldır? Havası soğuk mu sıcak mı? Çok yağış alır mı? gibi bilgileri önceden edinmek önemlidir. Düşünün çok yağış alan bir yere yağmurluk veya yağmura uygun kıyafet almadan gittiğinizi. O gezi sizin için eziyete dönüşebilir.

Orada görmeyi, gezmeyi düşündüğümüz yerler (tarihi yerler, doğal yerler) hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Bir şehre gittiniz ve etrafta ne var ne yok bilmiyorsanız öylece gidip gelirsiniz sadece. Geriye döndüğünüzde şuraya gittik ama hiçbirşey görmeden geldik dersiniz ve artık geziye çıkmak istemezsiniz.

Gideceğiniz yerle ilgili zamanınıza göre bulabildiğiniz ve sevdiğiniz şeyler hakkında bulabildiğiniz bütün bilgileri edinin.

3. Rota Çıkarmak

Gideceğimiz yeri seçtik, hakkında bilgi edindik, gezilecek yerlerin listesini çıkardık ama nereden gidilir nasıl gidilir en ufak bilgimiz yok. Görmeyi planladığımız yerlerin tam yerlerini bilmemek bize hem zaman kaybettirir hem de can sıkıcı olabilir. Her bulamadığınız yer bir sonraki yere gitmeme isteği doğuracaktır. O yüzden google haritalar, yandex haritalar veya rota için ne kullanıyorsak tam koordinatlarını çıkarmak gerekir. Navigasyon cihazı ile tam nokta atışı yapmış oluruz.

Sadece koordinatları çıkarmak yetmeyecektir. Onları gideceğimiz son noktaya göre sıraya koymak da önemlidir. Örneğin ilk noktadan son noktaya gidip tekrar 2. noktaya geri gelmek hem zaman kaybı hem de maddi kayıp olduğu için rotamızı sıraya koymamız gerekir.

4. Barınma Şeklimizi Ve Yerimizi Belirlemek

Eğer bir günden fazla süren bir seyehata çıkıyorsanız, seyahatinizin şekline göre barınma türünüzü ve yerinizi belirlemenizde fayda var. Çünkü gün bitti ve siz ufak bir şehirde akşamı yaptınız ve orada bir tane hotel var ve yer yok. Bu biraz sıkıcı olurdu. Son dakikada barınak aramak gerçekten sıkıcı olur. Eğer kamplı seyahat yapıcaksanız ve bizim gibi çocuklarla geziyorsanız mutlaka kamp için güvenli yerleri önceden belirlemeniz gerekir. Eğer hotelde kalıcaksanız önceden arayıp rezervasyon veya bilgi almalısınız.

Kamp veya Hotel yerini rotanızın durumuna göre birkaç seçenekle şekillendirin. Tek seçenek bazen sorun olabilir. Mutlaka başka bir tercihiniz daha planınızda olsun.

5. Malzeme Seçimi Ve Hazırlanması

Yeri seçtik, rotayı belirledik, konaklamalı mı olucak yoksa bir günlük mü olucak onuda belirledik. Sıra geldi malzemelerimize. Malzemelerimiz; kıyafetler, gerekli alet edevat, yeme-içme gereksinimleri v.s.

Kıyfaetlerimizi eksiksiz bir şekilde ve gideceğimiz yerin iklim şartlarına göre seçmeliyiz. Bazı kıyafetlerimizi yedekli götürmekte fayda var. Bir günlük geziye gidiyorsanız da bütün gardırobunuzu çantaya veya arabaya doldurmanıza gerek yok. Gitmeden önce yapacağınız geziye, etkinliğe göre eksiklerinizi mutlaka giderin. Yolda alırım falan derseniz emin olun gezi biter siz hala o eksikleri almamış olursunuz.

Gelelim gerekli alet edevatlara; kamplı gezi yapacaksanız mutlaka kamp için gerekli malzemeleri ve mevsim ve iklim şartlarına uygun şekilde almalısınız. -5 derece olan yere yazlık çadır ile giderseniz ve uygun uyku tulumuzda yoksa emin olun gece toparlanıp evin yolunu tutarsınız. Hotelden yer ayırttınız tabiki kamp malzemesi taşımanın bir anlamı yok. Malzemelerimizi de planımıza ve rotamıza uygun seçiyoruz. Eğer taşıma sorununuz yoksa tabiki her ihtimale karşı almanız da fayda var. Çok güzel bir kamp alanı buldunuz ve kalmak istiyorsunuz malzemeleriniz yanınızda ise sizin için avantaj olur.

Yiyecek seçiminde ise her şeyi değilde bizi tok tutacak ve az yer kaplıyacak şeyleri tercih etmeliyiz. Şöyle düşünmeyin; yiyeceklerimizi yoldan alırız, son noktadan tedarik ederiz gibi. Gittiğiniz yer hakkında ayrıntılı bilgi sahibi değilseniz yiyecek sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Her köyde bakkal bulunamayabiliyor. Hatırlıyorum biz gezimizde köyde ekmek bile bulamamıştık. O yüzden yiyecek ve içecek türü malzemelerinizi zamanında tedarik edin. Bozulacak türden olanları sona saklamak da tabiki fayda var.

6. Güvenli Bir Şekilde Geziyi Bitirmek

Eğer doğaya gidiyorsak başımıza ne geleceğini önceden kestirmek pek mümkün olmayabilir. O yüzden her türlü güvenlik önlemine ihtiyacımız olucaktır. Gideceğimiz yeri mutlaka birilerine bildirmeliyiz. Bildirdikten sonra da gideceğimiz rotanın çok fazla dışına çıkmamakda fayda olucak. Yanımıza mutlaka harita, pusula gibi şeyler almalıyız. Eğer yürüyüş yapıyorsak ve orman içindeysek gittiğimiz yolları ve etrafı incelemeliyiz. Kaybolma ihtimaline karşı mutlaka tedbirli davranmalıyız. Doğada tecrübemiz yoksa kesinlikle tehlikeli işlere kalkışmamalıyız. Dağcılıkla ilgili tecrübemiz ve ekipmanımız yoksa yüksek yerlere tırmanmaya çalışmamalıyız. Herşey deneyerek ve uygulayarak öğrenir ama tehlikeli işleri yaparken mutlaka ekipman ve yanımızda tecrübeli kişilerin olması gerekir. Doğada tecrübesizlik tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Çocuklarla geziyorsak rotayı onların güvenliği ve gücü göz önüne alarak yapmalıyız.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.