Paracord (bileklik) Nedir? Ne İşe Yarar?

Paracord bileklik günümüzde kullanım alanı ve amacı bilinmeden daha çok süs olarak kullanılmaktadır. Bu yazımızda bu iplerin ne olduğu ve ne işe yaradığı hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak istedim.

Paracord Bileklik

Paracord kelime olarak para ile cord kelimelerinden oluşmaktadır. Para; paraşüt cord ise ip(kordon) demektir. Yani paraşüt ipi anlamına gelmektedir. Bu ip ilk defa 2. dünya savaşında paraşütlerde kullanılmıştır. Özellik olarak bir dış yüzey ve 5-9 adet de içinde olmak üzere naylon iplerden oluşur. Tek başına kullanıldıklarında 250 kg’a kadar taşıma kapasitesi bulunmaktadır. Tabi bu içindekileri çıkardıktan sonra 30-35 kg’a kadar düşebiliyor.

Günümüzde daha çok aksesuar olarak kullanılmaktadır. Aslında bunlar askeri personel tarafından kullanılan hayatta kalma ekipmanlarından biridir. Doğada birçok amaçla kullanılabilmektedir. Bir bileklik yaklaşık 2.2 metre ipten üretilebilmektedir. İçindeki ipleride hesaba katarsak yaklaşık 15 metreye yakın ipe sahip olursunuz. İçerisinde bulunan ipler aslında 3 tane dada incecik ipten oluştuğu için elinizdeki ipin uzunluğu ve kullanma alanlarınız artmaktadır.

Baracord İpini Nerelerde Kullanabilirsiniz?

  • Barınak yaparken kullanılabilir
  • Odunları birbirine tutturmada kullanılabilir
  • Misine olarak kullanılabilir
  • Ayakkabı bağcığı olarak kullanılabilir
  • Tuzak kurmak için kullanabilirsiniz
  • Yara dikmede kullanılabilir
  • Kumaşlarınızı onarmak için kullanılabilir
  • Ateş yayı için kullanılabilir

Bu listeyi daha fazla uzatmak mümkün ama kullanmamanızı önerdiğimiz birkaç nokta bulunmaktadır. Bu ipleri tırmanış amaçlı olarak kullanmamalısınız. Kullanım alanları sizi tehlikeye atacak yerler olmamalıdır.

Eğer sizde doğaya çıkıyor geziyor ve kamp yapıyorsanız bunlardan bir tane edinmenizde fayda var. Satın almak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.