18 Haziran 2024

Akkaya Kamp Ve Piknik Alanı

Akkaya kamp alanı Düzce’nin Akkaya köyü yakınlarında yer alıyor. Alanı deniz ile ayıran otoyol var sadece. Otoyolu geçtiğiniz zaman denize ulaşıyorsunuz. Alan daha çok piknik yeri olarak kullanılıyor. Ama bizim gibi kamp yapacak birkaç aile ve kişi çıkabiliyor. 🙂

Uzun zamandır siteye yazı yazmadığım için gezdiğim yerler birikti ve aradan zaman geçtiği için ogün yazmayı planladığım şeylerin çoğunu unuttum. Gezdiğim noktalar hakkında hiç not almıyorum. Yazılarını yazarken zorlanıyorum bu nedenle.

Akkaya kamp alanı rotamızın 2. kamp noktasıydı. Buraya ulaşım çok kolay eğer çevre illerde veya yakın bir noktada yaşıyorsanız. Otoyolun heman yanından alana giriş yapıyorsunuz. Sonbahar ve kış dönemlerinde ücret alınıyormu bilmiyorum ama yaz döneminde cüzi bir ücret alınıyor. Alanda kamp yapmak istediğinizi söylediğinizde akşam saat 8’i beklemenizi tavsiye ediyorlar. Fazlasıyla kalabalık olduğu için alanın boşalmasını bekliyorsunuz. Bizde fındık tarlaları içerisinde biraz gezelim dedik.

Kamp kurmayı planladığımız alanın hem tuvaletlere hem de mescide yakın olmasını istedik. Baktık kimsenin kalkmaya niyeti yok yavaştan kuruluverelim dedik. Malum çadırı kurması, ateş yakması, yemek için hazırlık yapmak fazlasıyla zaman alıyor. Tabi ilk işimiz ailenin en ufak bireyi olan Muhammed Raşid’in keyfini yapmak; hamak kurmak. Beyfendi sadece hamakda uyuyor 🙂

Hava kararmaya başladıkça insanlar da yavaştan toplanmaya başladılar ve alan bize kaldı diyebiliriz. Birkaç aksaklık yaşamadık değil. Ufak çocuğun uyuduğunu görmelerine rağmen alanda son ses müzik açıp oynayan piknikçiler vardı. Genelde bu yüzden hafta içi ve tatil olmayan zamanlarda doğaya gitmeye çalışıyoruz.

Alan fazlasıyla büyük ve kamp kurabileceğiniz çok güzel noktaları bulunuyor. Alanda dere üzerine ahşap köprüler yapılarak ayrı bir görsel hava oluşturulmuş. Alanın büyük ve düz olması yürüyüş yapabilmenize olanak sağlıyor. Tabi bunun eksi yönleride var. Fazlasıyla kişinin uğrak yeri olması ve insanların bilinçsizce çöplerini sağa sola bırakmaları çöp yuvasına dönmesine neden olmuş. Herkes gittikten sonra görevlilerin çöpleri toplamaya çalışmaları çokda fazla yeterli olmuyor. Genelde büyük çöp poşetlerini ve çöp bidonlarını topluyorlar. Temizliği yapan arkadaş zaten tek kişi, ne kadarına yetişebilsin.

Herkes giriş yapabilsin diye uygun fiyatlı tutulmuş ama buda alanın bilinçsizce kullanılmasının önünü açmış. Buna çare bulunması gerekir diye düşünüyorum. Çevre güzelliği müthiş ama göze ilişen çevredeki plastik ve cam şişeler, poşetler v.b. şeyler alanın zamanla fazlaca kirlenmesine neden olabilir.

Akkaya Kamp Alanı

Alana grup olarak gelirseniz futbol maçı yapabileceğiniz sahasıda var. Mescid ve tuvaletin olduğunu en başta söylemiştik. Geceleri tuvaletlerin ışıklarını kapatıyorlar ama sigortası mescidin içinden açılıyor. 🙂 Alanda çeşme var. Su sıkıntısı çekmezsiniz. Alışveriş yapabileceğiniz yer yok ama otoyola çıkıp Akçakocaya doğru giderseniz market bulabilirsiniz.

Yolunuz buraya düşerse, buralarda keşfe çıktıysanız kamp için veya dinlenmek için uğrayın derim. Akşamları ve geceleri müthiş. Ufak bir uyarı yapalım alana giderken sinek böcek ilacı alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.