Avcılar Köyü Zindan Dere Şelalesi

Zindan Dere Şelalesi Demirköy’ün avcılar köyü yakınlarında yer alıyor. Aslında burası Palivor Çiftliği ile bilinen ve ünlenen bir yer. Avcılar köyü doğa bakımından müthiş güzelliklere sahip bir yer. Aynı zamanda buradan İğneada kıyılarını görmeniz mümkün. İğneadaya uzaklığı yaklaşık 14 km. Buranın bir diğer özelliği Balları. Buraya gelipte bal almadan gitmeyin. Biraz pahalıdır ama ilaç gibi balları var.

Avcılar Köyü Piknik Alanı

Ben aslında buraya ilk defa gelmiyorum. Daha önceden Zindan Dere Şelalesini duymuş ve keşfe gitmiştim. Yaz ortalarında gitmiş ve ormanın belli bir noktadan sonra fazla sıklaşması, çok engebeli olması ve biraz da korkmaktan dolayı yarıdan dönmüştüm.

Avcılar Köyü Piknik Alanı

Trakyanın çoğu noktasını gezmiş biri olarak burayıda görmeden olmazdı. Önkeşif için yola çıktık. Şelalelerin asıl bu dönemlerde çok aktığını bildiğim ve tecrübe ettiğim için kış sonu bahar ortasını tercih ettik. Yazın şelale görmeye giderseniz havaların sıcak olmasından dolayı sular azalmış veya kurumuş olabiliyor. Sizde kuru bir şelale karşılaşıyorsunuz.

Avcılar köyünden sonra ilk durağımız köyün az ilerisinde bulunan dere kenarı ve piknik alanı diyebileceğimiz biryer. Burası kamp, piknik ve dinlenmek için müthiş bir yer. Burada karnımızı doyurmak ve yola dinç çıkabilmek için biraz mola verdik. Çünkü yürüyeceğimiz yer gerçekten zorlu. Eğer sizde buralardan gelirseniz mutlaka burada karnınızı doyurun.

Burada güzelce dinlenebilir ve etrafta keşfe çıkabilirsiniz. Ama kendinizi fazla yormayın. Şelale kısmında yeterince yorulacaksınız zaten 🙂 Bir diğer önerim burada karnınızı doyurun çünkü o zorlu yollarda yemek malzemesi taşımayın. Yol için sadece atıştırmalık ve su almanız yeterli olur diye düşünüyorum.

Palivor Çiftliği

Bundan sonraki noktamız Palivor Çiftliği. İlk zamanlar buralarda kahvaltı ve doğal ürünler vardı. Bizim gittiğimiz bu dönemde kapalıydı ve sadece çiftliklerde kalanlar vardı. Belkide daha zamanı değildir. Burada kısa bir gezi yapabilirsiniz. Buranın yapımı ve hakkında bilgilere internetten ulaşabilirsiniz. Bazı çiftlikler hala satılık sanırım. Ama öyle ucuz falan değil 🙂

Zindan dere

Asıl gezi bundan sonra başlıyor. Araç ile belli bir noktaya kadar gelebiliyorsunuz. Bu noktayı haritadan iyi belirleyin, eğer buraları çok bilmiyorsanız bilen biri ile gelmekte fayda var. Tabi benim harita bilgim ve donanımım iyidir derseniz o başka 🙂 Belli bir noktaya kadar yol güzel ve patikadan ilerliyorsunuz. Ama dikkat etmeniz gereken nokta çoğu yerde sağa sola dönen patika yollar var. Rotanızı iyi çizmiş olmanız gerekiyor.

Rezve deresi

Özellikle kestirme yoldan giderim diye düşünmeyin veya kalkışmayın 🙂 Bazı noktalar uçurum gibi noktalara çıkabiliyor.  Geri dönmesi fazlaca yorucu olabilir. Yolunuz Bulgaristan ile sınır olan Rezve deresine kadar gidicek. Buralarda dikkatli olun çünkü sınır bölgesindesiniz. Bazı dönemlerde buralara gitmek sıkıntı çıkarabilir. Gerekirse Jandarma Karakoluna bilgi vermekte fayda var.

zindan dere şelalesi

Sınır boyuna ulaştıktan sonra dere içinden yürünüyor. Bir nebze kolay biraz da zor diyebiliriz. Çünkü büyük taşlar var ve bunların üzerlerinden yürümeniz gerekebiliyor. Ama etrafı mükemmel. İlerledikçe şelalenin sesini duyuyorsunuz ve bu sizi biraz daha heyecanlandırıyor.

Şelalenin hemen çaprazında bir okadar güzel olan bir göl var. Ama burası yazın kuruyabilir. Tam gitme zamanı bahar yağmurları sonrası. Müthiş bir manzarası bulunuyor. İsterseniz buralarda kamp da yapılabilir ama buraya malzemeleri taşıması ve sınır olması nedeni ile ne kadar riske girilebilir bilmiyorum 🙂

Koordinatlar

Palivor Çiftliği: 41.929218, 27.848798

Yürüyüş Başlangıç Noktası: 41.940412, 27.798416

Zindan Dere Şelalesi: 41.944649, 27.791754

 

One thought on “Avcılar Köyü Zindan Dere Şelalesi

  1. Merhaba ben Emirhan Varolan Avcılar köyünde yasıyorum buraya çok gelmek isteyen oluyor fakat bulamayan daha çok oluyor sizinde haberiniz olsun gitmek isteyenler olursa yardımcı olabilirim. İYİ GÜNLER DİLİYORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.