Ergene Piknik Alanı – Çakıllı

Ergene Piknik Alanı

Uzun zaman önce yazmaya karar verdiğim fakat sadece başlığını atabildiğim, defalarca taslağı açıp açıp tekrar boş bir şekilde kapattığım yazıyı yazmak nasip olucak sanırım. Eğer bu satırları okuyorsanız zaten yazmışım demektir 🙂 Neyse biz hızlı bir şekilde sizlere de önerdiğimiz bir noktayı tanıtmaya başlayalım. Peki bu yer neresi derseniz başlıkta da okuduğunuz üzere Ergene Kamp ve Piknik Alanı. Peki bu yer nerede diye sorarsanız; Kırklareli ili Vize ilçesi ve Tekirdağ ili Saray ilçesi arasında kalan Çakıllı Beldesinde yer alıyor. Ulaşım açısından çok kolay ulaşılabilecek bir konumda kalıyor diyebiliriz.

Ergene Piknik Alanı

Kısaca Çakıllı Beldesi

Peki bizi Çakıllı beldesinde ilk ne karşılayacak derseniz; tabiki 817 yıllık çınar ağacı. Yaklaşık 10 metre çapında ve 20 metre yüksekliğindeki çınar sizi büyülemeye yetecektir. Beldede ufak bir gezi yapıp ihtiyaçlarınızı da giderdikten sonra Ergene Kamp ve Piknik Alanına doğru yola çıkabilirsiniz. İlk defa buraya geliyorsanız beldede nasıl gidebileceğinizi sorabilirsiniz.

Ergene Piknik Alanı

Yol boyunda sizleri karşılayacak ilk tabela İlkyaz Evleri olucak. Orman içinde, dere kenarına yakın ve insanlardan çok uzak olmadan güzel bir site kurulmuş. Burada kısa bir geziden sonra tekrar yola dönüp devam ettiğinizde gözünüze çarpacak diğer bir yerde Küçük Hasan’ın Yeri olucaktır. Burası döneminde çevirme yiyebileceğiniz orman içinde kurulmuş bir nokta.

Ergene Piknik Alanı

Küçük Hasan’ın Yerinden az ileriye gittiğinizde ise asıl büyük alan sizi karşılayacaktır. Mevsiminde güzel akan bir dereyi geçtiğinizde ulaştığınız alanı önce kısa bir yürüyüş ile taramanızı tavsiye ederim. Çok güzel noktaları bulunuyor. Hem dere kenarı, hem çeşme kenarı bir alan olsun derseniz solunuzda kalan orman içine girmenizi tavsiye ederim. Tabi üst kısımda yer alan geniş alan da size güzel bir görüş açısı sunması bakımından tercih edilebilir.

Ergene Piknik Alanı Özellikleri

Alanda bazı noktalarda birkaç piknik masası bulunuyor. Çöplerinizi atabileceğiniz belli noktalara konulmuş çöp kovaları da yer alıyor. Alanda tuvalet bulunmuyor. En yakın tuvalet Küçük Hasan’ın Yerinde bulunuyor. Hatırladığım kadarı ile telefonlar çekiyordu. Bu konu tam net değil tabi. Zaten böyle bir yerde teknolojiden uzak olmak daha güzel.

Ergene Piknik Alanı

Alanın en güzel olduğu mevsimler sonbahar ve kar yağmış kış ayı diyebilirim. Tabi piknik için geliyorsanız bahar ayları ve yaz ayları da güzel olabilir. Ama yaz döneminde ve hafta sonları alan fazlasıyla kalabalık olabilir.

2 thoughts on “Ergene Piknik Alanı – Çakıllı

  1. Çok güzelmiş inşallah bizimde 4ç4 arabamız olursa böyle doğal yerlere gitmek isterim. Şimdiki araba asfalttan çıkmıyor.😀

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.