Delmece Ve Karlık Yaylası

Konya’ya doğru devam eden yolculuğumuzda rotamızın üzerinde bulunan Delmece ve Karlık Yaylası Yalovanın Teşvikiye beldesine yakın mesafede bulunuyor. Bu yaylalara kadar ulaşım asfalt yollardan yapılıyor. Sadece Karlık yaylasının yolu stabilize ve sizi toz duman içinde bırakabiliyor. Neyse biz teknik bilgilerden çok keşfimiz hakkında birşeyler karalıyalım 🙂

Karlık Yaylası

Karlık Yaylası

Eğer Bursa tarafından gelmiyorsanız şelale gezisi göl keşfi derken buraya bizim gibi öğlen üzeri ulaşacaksınızdır muhtemelen. Biz genelde koordinatları çıkarıp nokta atışı gezdiğimiz için bazen yere gittiğimizde etrafımızda sadece yol olabiliyor. Karlık yaylasına giderken ”Hedefinize Ulaştınız” sesini duyduk ve bir baktık ki etrafta sadece yol var. Ne sağa yol dönüyor ne de sola. Neyse belki ilerde dönüş vardır veya tabela vardır diye devam ettik ve 2-3 km gidince yolda oduncularla karşılaşıp sorduk. Onlarda bilmiyorlar neresi olduğunu. Daha sonra kendi aralarında burası olabilir şurası olabilir diye birkaç konuşmadan sonra ”abi geride sağa dönen bir yol var orada tabela var orası olabilir” dediler ve eklediler; ”orada bu kadar meşhur ne varmış ki herkes orayı soruyor çok gelen oluyor” dediler. Neyse biz geriye döndük ve o dönüş noktasını bulduk. Yahuu arkadaş tabela oraya mı konur. Tabelayı gelenler görsün diye değilde yayladan geriye dönenler görsün diye koymuşlar. Neyse bir iki dönüşten sonra Karlık Yaylasına ulaştık.

Karlık Yaylası

Karlık yaylası öyle çok büyük değil. Fazlaca büyük olmayan iki tane diyebileceğimiz meradan oluşuyor. Yaylanın sağ tarafında kalan kısımda kurumuş diyebileceğimiz ufak bir gölet bulunuyor. Bu gölet kış mevsimlerinde daha da büyük olabilir. Yaz sonunu tamamen kuruyabilir diye tahmin ediyorum. Alanda birkaç noktada piknik masaları bulunuyor. Bunun haricinde etrafta en ufak birşey yok. Sadece yakınlarında elektrik üretimi için rüzgar santralleri kurmuşlar. Yaylada gerçekten çok rüzgar var. Eğer geceyi burada geçirecekseniz hazırlıklı gelmenizde fayda var. Çok soğuk olabilir.

Karlık Yaylası

Karlık yaylasında neler yapılabilir derseniz çok rüzgar olmadığı zamanlarda müthiş bir  uyku çekilebilir 🙂 Tabi sinek olacağını unutmayın. Sinekler için hazırlıklı gelin. Etrafta keşfe çıkabilirsiniz. Eminim güzel treking rotaları çıkarılabilir. Eğer kamp için geliyorsanız etrafta hiçbirşey yok. Gerekli olan bütün malzemelerinizi getirin. Alanda su varmı ben görmedim belki bizim görmediğimiz noktaların birinde olabilir. Birde yaylanın ortalarına beton kalıplar dökmüşler. Ne için olduğunu ben tam çözemedim. Bilenler yoruma yazarlarsa memnun olurum.

Şifalı Su

Buradan geri dönüp Delmece Yaylasına giriş yapmadan önce göreceğiniz tabelalardan biri de Şifalı Su olucaktır. Eğer su ihtiyacınız varsa gidip doldurmanızı tavsiye ederim. Yolu biraz bozuk olsada rahatlıkla gidilebiliyor. Bu alan anladığım kadarı ile aynı zamanda piknik alanı olarakda kullanılıyor. Gerçi birkaç aile geldiğinde alan dolucaktır ama bizim insanımız su başında yemeğini yemeyi seviyor 🙂

Delmece Yaylası

Delmece Yaylası

Erikli Yaylası, Karlık Yaylası ve Delmece Yaylası içinde aktif olarak işte bu yayla diyebileceğimiz Delmece Yaylası. Delmece yaylasında bildiğiniz insanlar yaşıyor. Son zamanlarındaki ününden sonra gelen giden çok olunca işletmelerde açılmış. Ramazan ayı olduğu içindir belki biz açık veya aktif olarak çalışan yer görmedik. Gerçi hiçbirine gidipte açıkmısınız diye de sormadık. Burasını araştırırken burada mescid olduğunu görmüştüm. Biraz etrafta gezinirken yol kenarında mescidi bulduk. Genelde mescid yakınlarında tuvalet bulunur ama burada biraz uzakta yer alıyor.

Delmece Yaylası

Ramazan ayındayız ve buraya gelene kadar birkaç nokta gezdiğimiz için yorulduk ve dinlenelim, bir iki saat uyuyalım dedik. Yayla çok rüzgarlı ve açık alanda yatarsak üşürüz diye alanda bulunan mescide girdik. Mescide hafta içi olduğu için ve namaz vakti olmadığı için gelen giden yok. Biraz kaylule yapalım dedik. Kaylule ne demek diye sorarsanız ”şekerleme, kestirme denilen ve kişinin, uykusunu almak, biraz uyuyup uykuya olan ihtiyacını gidermek için bir ağaç gölgesinde veya bir sedire uzanarak uyuması” anlamına geliyor. Ben biraz dinlendikten sonra  keşfe çıktım. Yaylada gerçekten çok çarpık bir yerleşim var. Yıkılan yayla evleri öylece duruyor. Veya başlanmış ama yarım kalmış. Yani düzenli bir yerleşim yok. Daha çok görüntü kirliliği olmuş. Bence buralarda yapılan evler belli bir düzende ve görünümde olmalı. Olmasın demiyorum ama sadece belli bir düzende olsun.

Delmece yaylası

Tek başıma olunca çok fazla uzaklaşıp heryeri gezmeye cesaret edemedim. Malum yayladasınız ve etrafta hayvan güden bir sürü köpek var. Belki onlar saldırmayabilir, evlerin bahçelerinde de köpek olabilir. Bu nedenle etrafta keşfe çıkarsanız dikkatli olmakta fayda var. Yaylanın ortasından su akıyor ve ufak ufak balıklar bile var. Çok dikkatli bakmadım ama belki bazı yerlerinde daha da büyükleri olabilir 🙂

Delmece Yaylası

Yaylanın etrafı neredeyse tamamen ormanla çevrili. Birçok kamp noktası bulabilirsiniz. Benim gördüğüm en güzel yerler yaylanın çıkış noktasında kalan orman kenarı alanlar. Zaten sizde biraz etrafta gezerseniz bu noktaların daha güzel olduğunu görebilirsiniz. Veya alana yakın olsun derseniz bence en uygun yer mescidin etrafı olabilir. Yaylada su, tuvalet ve yemek yiyebileceğiniz yerler var. Ama alışveriş yapacak yer varmı bilmiyorum. O yüzden ihtiyacınız olan şeyleri gelirken getirmenizde fayda var. Gece kalacaksanız kesinlikle uygun kıyafet ve malzeme ile gelin. Gündüz bile yeterince soğuk.

Koordinatlar

Karlık Yaylası: 40.581758, 28.991127

Şifalı Su: 40.564586, 29.013901

Delmece Yaylası: 40.560548, 29.005717

Harita

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.