Dipsiz Göller

Dipsiz göller Yalovanın Teşvikiye beldesine yaklaşık 9-10 km mesafede bulunan bazı noktalarda derinlikleri yaklaşık 20-30 metreyi bulabilen iki adet gölden oluşuyor. İlk göl 530 rakımda yer alıyor. ikinci göl ise büyük göle yaklaşık 1,5 km mesafede bulunuyor.

dipsiz göller

Erikli Yaylası ve Çifte Şelaleden sonra Delmece ve Karlık Yaylasına doğru yolunuza devam ettiğinizde sizi karşılayacak ilk tabelalardan biri dipsiz göller piknik ve mesire yeri olacaktır. Burayı bulmak çok zor olmayacaktır, çünkü giriş yerinde bulunan büyükçe araç park alanı ve tabela size yardımcı olacaktır. Aracınıza güveniyorsanız stabilize olan yoldan göle doğru araç ile giriş yapabilirsiniz. Gerçi yolda bıraksanızda yürüme mesafesi çok fazla değil. 100-200 metre uzaklıkta. Tabi aracımız gözümüzün önünde olsun diyebilirsiniz.

dipsiz göller

Girdiğiniz noktadan sağ tarafa doğru ilerleyip gölün etrafında tur atabilir ve keşifler yapabilirsiniz. Gölün çevresinde çocukların bile rahatlıkla yürüyebileceği patika yol bulunuyor. Gölün derinliğinide göz önüne alarak ufak çocuklarınızı göz önünden çok fazla uzaklaştırmamakta fayda var.

Yolun hemen hemen sonuna doğru ufak zorlu bir geçiş bulunuyor. Önceden burada tahta bir köprü varmış ama kış şartları nedeni ile bir kısmı yıkılmış. Bu nedenle yokuş aşağı inmenizi gerektiricek bir noktadan geçmeniz gerekebilir. Bu alanda ufak şelaleye benzer bir su akıntısı da bulunuyor. Bu kısımda çocuklar biraz zorlanabilir.

dipsiz göller

Her ne kadar yedigöller kadar güzel olmasa da benzerliği ile size yedigölleri anımsatacaktır. Göletin çevresindeki yolun sonuna doğru geldiğinizde çok geniş olmayan kamp ve piknik alanı olarak kullanılabilecek alana ulaşıcaksınız. Eğer göl çevresinde kalmayı düşünüyorsanız en ideal yerlerden birisi bu alan. Tabi buralara kadar gelipte etrafta birçok yayla varken göl kenarında kamp yapılırmı bilemem.

Nasıl Gidilir, Yol Tarifi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.