Doğada Olmak ve Doğa Yürüyüşleri Neden Önemlidir?

doğada olmak ve doğa yürüyüşlerinin faydaları nelerdir

Aslında hepimiz az veya çok doğaya gidiyoruz. Bazılarımız sadece piknik yapmak için, bazılarımız kamp için, bazılarımız yürüyüş için, bazılarımız dağ tırmanışları için vs. nedenlerle gidiyoruz. Piknik yapmaya bile gidenlerimiz azda olsa mutlaka yürüyüş yapıyordur. Aslında doğada yapılan yürüyüşlerin birçok faydası var. Biz birkaç tanesini anlatalım dedik.

Ağrılara Son

Doğaya çıktığınızda ve doğa yürüyüşleri yaptığınız zaman bütün vücudunuzu çalıştırmış olursunuz. Şehir hayatından dolayı sürekli olarak kullanmadığımız bazı eklemlerimiz tekrar düzenli olarak çalışmaya başladığı için eklem ağrılarımızdan çoğunlukla kurtulmuş olursunuz. Benim iş hayatında çoğu zaman oluşan baş ağrılarım doğaya çıktığım zaman geçmiş oluyor.

Daha Mutlu Olursunuz

Doğanın içinde yapılan yürüyüşlerin mutluluk hormonlarını çalıştırdığı kanıtlanmıştır. Hafta sonunu doğada geçiren ve geçirmeyenler arasında yapılan bir araştırmada; doğada geçirenlerin haftaya daha mutlu başladıkları tespit edilmiş. Zaten akan derelerin, mis gibi kokan çiçeklerin içinde geçirilen bir zamanla beton yığınlarının ortasında geçirilen zaman diliminin aynı olmayacağı kesin.

Doğada olmak ve doğa yürüyüşleri neden önemlidir?

Düşünme Gücümüz Artar

Doğa ile içi içe bir yaşam biçimi olan kişilerin zihinsel ve düşünme gücünün artığı tespit edilmiş. Daha keskin bir zekaya sahip oldukları gözlemlenmiştir. Doğada sürekli birşeyler üretmeniz gerektiğinden sizin düşünme ve fikir gücünüzü geliştiricektir.

Sağlığınızı Korumanıza Yardımcı Olur

Şehir hayatında alınan kilolarınızı kontrol altına almak istiyorsanız doğa yürüyüşleri birebir. Düzenli şekilde yapılan doğa yürüyüşleri oluşan yağların yakılmasını kolaylaştırır. Stres olmadan yeşilliklerin ve doğanın içinde yapılan doğa yürüyüşleri kan dolaşımını artırdığı için kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmiş oluyor. Şehirdeki havanın pek temiz olduğu söylenemez. Doğada ise temiz hava iç organlarımızın da temizlenmesine yardımcı olur.

Doğada olmak ve doğa yürüyüşü neden önemlidir?

Daha Zinde Olursunuz

Düzenli olarak yapılan doğa yürüyüşleri vücudunuzu sürekli zinde tutacaktır. Yaşınız ilerlese bile sürekli olarak spor yaptığınız için hareket kabiliyetinizi korumaya devam ettiğinizi fark edeceksiniz. Çevrenize dikkat ederseniz de sürekli spor yapan insanların yaşları ilerlemiş olsa bile gençlerin bile zorlukla yaptıkları şeyleri rahatlıkla yapabildiklerini fark ediceksiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.