Doğal Hayat; Kula Köyü

Kula köyü denince ilk akla gelen şeylerden biri doğal yaşam. Hemen şunu düşünebilirsiniz, orası Trakya Bölgesi değil mi? Teknolojinin girmediği yermi kalmış diyebilirsiniz. Çünkü trakya bölgesi denince teknolojik, her türlü imkanı olan, köylerinde bile insanların çok rahat yaşam sürdüğü yerler aklımıza geliyor. Ama Kula köyü öyle bir yer değil.

Kula Köyü

Buranın nüfusu yaklaşık 70-80 kişi. Yer olarak Kırklareli merkeze 32 km’lik bir uzaklıkta. Buraya ilk ulaştığınızda dikkatinizi çekicek olan yüksek bir yerde olması ve etrafında çok güzel bir manzarası olması. Teknolojiden uzak doğal bir yer arıyorsanız mutlaka burayı ziyaret edin. Havasının özel olduğunu birkaç kişinin anlatımında duymuştum. İstanbuldan birçok kişi gelip buradan yer almış. Okadar yol gelmelerinin mutlaka bir sebebi olmalı.

Kula Köyü

En başta dedik ya doğal bir yaşam diye; trakyada çoğu köyde artık insanlar tavuk bile beslemiyor. Ama burada çoğu köylüde tavuk var. Üretimlerini tamamen kendi doğal ve geleneksel yöntemleri ile yapıyorlar. Kahvede çay odun ateşinde pişiyor.

Kula Köyü

Köye geldiğinizde gözünüze çarpacak diğer birşey arıcılık. Kahvehanenin hemen karşısında bulunan ufak bir dükkanda bal satılıyor. Doğal bal arıyorsanız orada bulabilirsiniz. Bir diğer göze çarpan şeyde ‘istanbullular sokak’ 🙂 Burayı keşfeden ve doğal yaşamı özleyen kişiler hemen buradan yer alıp yaşamak için mekanlar yapmışlar. Bu mekanlar köyün yapısına biraz ters olduğu için hemen dikkat çekiyor.

Kula Köyü

Hep köyden bahsettik biraz da çevresinden ve doğal güzelliklerden bahsedelim. Son zamanlarda burası çok fazla ziyaretçi almaya başladı. Çoğu gezi grupları burayı merak edip geliyor ve çevrede yürüyüş yapıyorlar. Etrafında birçok parkur bulunuyor. Tabiki bu sizin tercihinize kalıyor. Haritadan birçok parkur oluşturabilirsiniz veya deneme yanılma kaybolma yöntemini de kullanabilirsiniz. En güzeli deneme yanılma 🙂

Kula Köyü

Çevrede geziye çıktığınız zaman emin olun her patika sonunda mutlaka bir dere yatağına çıkıyorsunuz. Etraf su açısından da çok zengin. Biz gezerken tamamen deneme yanılma yöntemi ile gezdik ve her girdiğimiz noktada su yatağına ulaştık. Tabi aracınızın uygun olmasıda önemli.

Kula Köyü

Buralarda birçok kamp noktasıda bulabilirsiniz.  Tabi kamp için geliyorsanız birçok konuda tedarikli gelmekte fayda var. Son zamanlarda çok gelen giden varmı bilmiyorum ama akşam olunca emin olun ıssız bir gece geçireceğiniz kesin.

Kula Köyü

Bu yazımda aslında nokta vermeyi düşünmüyordum ama gidip görmenizi tavsiye edebileceğim bir iki güzel yeri yazmak istedim. Hiç bilmeyenler için gezip yerleri bulmak zor olabilir.

Koordinatlar:

Kaynaklar Piknik Alanı: 41.987498, 27.251854

Orman İçi Kamp Noktası Olabilir: 42.001185, 27.264314

Kula Köyü: 42.005227, 27.295253

 

3 thoughts on “Doğal Hayat; Kula Köyü

    1. Siteniz hayırlı olsun. Keşke tüm köylerimizin web sitesi olsa.
      Yazımızdan alıntı yapmanız bizi onurlandırdı. Demekki doğru yoldayız. Amacımız insanların bilmediği doğa güzelliklerini tanıtabilmek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.