Düzce Yaylaları

Düzce Karadeniz Bölgesinin en batı ucunda bulunan ve %51’i ormanlarla kaplı bir ilimiz. Hem doğal güzelliklerinin çok oluşu hemde İstanbul gibi bir yerde sıkılanlar için doğaya kaçış noktası diyebiliriz. Düzcede birçok doğal güzellikleri var ancak bu yazımızda sadece yaylaları hakkında bilgi verelim istedik.

1. Kardüz Yaylası
Kardüz Yaylası

Kardüz Yaylası Düzce merkeze yaklaşık 48 km mesafede bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 1830 m yükseklikte bulunan yayla aynı zamanda Düzcenin en yüksek rakımlı yaylasıdır. Yaklaşık 180 hektar alana sahip yaylada kış sporları, treking, fotoğrafçılık ve kampçılık gibi aktiviteler yapılabilir.

2. Kızık Yaylası
Resim; İlhami Aktürk

Kızık Yaylası Düzceye 48 km mesafede yer almakta olup 1600 m rakıma sahiptir.

3. Pürenli Yaylası
Resim; Ahmet Bozdemir

Pürenli Yaylası merkeze 28 km mesafede yer almaktadır. Rakımı ise 1400 m’dir.

4. Balıklı Yaylası
Resim; Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Düzce’ye 36 km mesafededir. 1400 m yükseklikteki yayla 46 hektar alana sahip olup çevresi çam, gürgen, kayın ormanları ile çevrilidir. Alanda kamp, doğa yürüyüşü, foto-safari gibi aktiviteler yapılabilir.

5. Hera Yaylası
Resim; İlhami Aktürk

Merkeze 36 km mesafede yer alan yayla yaklaşık 1500 rakımdadır. Yaylaya her türlü araç ile ulaşım mümkündür.

6. Sinekli Yaylası
Resim İlhami Aktürk

Merkeze uzaklık 33 km olup rakım ise 1450 m’dir. 100 dekar alana sahip olan yayla ayrıca temmuz ayında Sinekli Yayla şenlikleri yapılmaktadır.

7. Derebalık Yaylası

Merkeze 36 km mesafede yer alır ve 1400 m yer almaktadır. Yayla 13hektar alana sahip olup kamp, piknik, doğa yürüyüşleri gibi aktiviteler için uygundur.

8. Torkul Yaylası
Resim; Ahmet Bozdemir

Merkeze 34 km mesafede yer alan yayla 1250 rakımdadır. Yayla yaklaşık 79 hektardır. Alanın içerisinde volkanik bir göl olan Torkul Göleti yer almaktadır. Yaylada kayın, köknar, gürgen, kestane, akçaağaç, karaçam gibi ağaçlar bulunmakatdır. Piknik, olta balıkçılığı, kamp ve yürüyüş gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

9. Odayeri Yaylası
Resim; İlhami Aktürk

Merkeze 28km olup, 1200 rakımda yer almaktadır. 9 hektarlık bir alana sahip olan yaylada asırlık çınar ağaçları bulunmakatdır. Doğa aktiviteleri olarak kamp, doğa yürüyüşü, olta balıkçılığı ve dağ bisikletçiliği yapılabilir.

Düzcede bulunan diğer yaylalar ise; Yanık Yaylası, Sırık Yaylası, Kelik Yaylası, Çiçekli Yaylası, Şehirli Yaylası, Kocayayla, Topuk Yaylası, Oflu Yaylası, Eğrelti Yaylası, Yeniyurt Yaylası, Sakarca Yaylası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.