Erikli Çifte Şelale

Uzun zamandır planladığım bir rota olan Yalova rotasına çıkmak Ramazan Bayramı öncesine nasip oldu. İlk zamanlar bu rotayı sadece Erikli Yaylası ve çevresi olarak planlamıştım. Daha sonra hem ziyaret amaçlı hem de bu tarafları gezmek için rotamızı biraz daha geliştirmiş olduk. Rotamızın ayrıntılarını instagram hesabımızdan bizleri takip edenler hatırlayacaklardır aslında. Rotamızın ilk noktasına ulaşabilmek için feribot ile Yalovaya geçtik ve buradan orman yoluna girdik.

Yeşil Mescid

Yol üzerinde ilk göze çarpan dere kenarına yapılmış olan ve müthiş bir manzaralı terasa sahip olan Yeşil Mescid ve çevresi olucaktır. Yolunuzun ilk durağı olacağı için burada biraz dinlenmenizi tavsiye ederim. Eğer karnınız aç ise etrafta kahvaltı yapabileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz mekanlar da bulunuyor.

Göl

Biraz daha ileriye gittiğinizde kendinizi Yedi Göllerde sanabileceğiniz güzellikte bir göl ile karşılaşıyorsunuz. Etrafında çeşme ve kamp yapabileceğiniz çok güzel yerler mevcut. Eğer yaylada kalmak istemezseniz burası sizin için biçilmiş kaftan. Hem yerleşim yerine yakın hemde güzel bir manzarası var.

Buralardan ayrılabilirseniz artık şelalelere doğru yol alabilirsiniz demektir. Yollar biraz dar ve dikkatli gitmekte fayda var. Bahar ve yaz döneminde pek sıkıntı olmaz ama kış döneminde dikkatli gitmekte fayda var. İlk önce Erikli Yaylası sizi karşılayacaktır. İsterseniz burada gezebilir, kamp kurabilir veya bizim gibi sabırsız iseniz hemen şelalelerin olduğu alana doğru gidebilirsiniz. Alana ilk geldiğinizde girişte size kısa bir bilgilendirme ve yol tarifi yapıyorlar. Giriş ücretli ama sadece park ücreti alınıyor. Ücret biz gittiğimizde 7,50 TL idi. Ramazan ayında ve hafta içi gittiğimiz için alanda ne ziyaretçi ne de açık olan mekan vardı. Belkide sabah saatleri olduğu için böyle olmuş olabilir.

Piknik Alanları

Alan düzenlemesi yapılmış. Park yerleri, piknik masaları, wc, mescid, çocuk oyun alanları bulunuyor. Şelalelere ulaşabilmek için biraz yürümek ve merdivenlerden tırmanmak gerekiyor.

Biraz yürüyüşten ve merdivenleri tırmandıktan sonra ilk şelaleye ve izleme terasına ulaşıyorsunuz. Biraz daha üste çıkarsanız ikinci teras önünüze çıkıyor ve ilk terasa nispeten burasının manzarası daha güzel diyebilirim. Yanınızda ufak çocuk varsa biraz tehlikeli olabilir. Çocuklarınızı gözünüzün önünden ayırmamanızda fayda var.

Biraz daha yukarıya çıkarsanız manzarası güzel olan şelaleye ulaşabilirsiniz. Burada birkaç köprü bulunuyor. Bunları geçerek manzarası güzel olan ve hatta yüzebileceğiniz alana ulaşabilirsiniz. Burada oturup manzarayı seyre dalabilirsiniz.

Erikli Çifte Şelale

Nasıl Gidilir?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.