Frig Vadisi / Ayazini (Afyonkarahisar)

Afyonkarahisar yönünde Eskişehir karayolu üzerinden yaklaşık 30. km civarlarından 5 km kadar içeriye giriş yaptığınızda ulaştığınız Ayazini köyü, Frigliler döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Alandaki yerleşim yeri kalıntıları Bizans ve Roma dönemlerinden kayaların oyularak yapılması ile oluşturulmuş. Alanda değişik özelliklere sahip birçok kaya oyukları bulunmaktadır. Bunlara birkaç örnek; aile mezarları, kiliseler ve kaya içi yerleşim yerleri.

Buraya gelirken birkaç alternatifimiz olduğu için yol seçimini bizim emektar tomtom navigasyonumuza bıraktık. Oda bizi Eskişehir üzerinden götürmeye karar verdi. Yol güzergahı gerçekten çok güzel ve düz bir yol. Amacım buraya akşam üzeri saat 5-6 gibi varmaktı. Ama hiçbir zaman hesapladığım zaman diliminde varamıyorum. Bunun benim aracı yavaş kullanmam ile de bir ilgisi var tabi 🙂 

Aslında Eskişehir içerisinde girip gezme planlarımızda vardı ama onu daha sonraya bırakalım dedik. Köşesinden de olsa biraz gördük tabi. Güzel park ve dinlenme alanları bulunuyor. Eğer bu yönden geliyorsanız Seyitgazi’de bulunan türbeye de mutlaka uğrayın. Yol üzerinde su kenarı diyebileceğimiz güzel noktalar da bulabilirsiniz.

Tekrardan konumuza dönersek Ayazini köyüne gece 9 gibi varabildik. Neyse planımızı zaten yapmıştık. Yerel bir işletmede kamp kuracaktık. Baktıkki etrafta ne kamp alanı var nede kamp kuran kimse. Gecenin karanlığında nerde kamp kurabiliriz diye köylülere soralım dedik. Ama onlarda farklı farklı noktaları gösterdi bize 🙂

Köyün giriş kısmına hayırsever biri mescit yaptırmış. Tuvaleti var, suyu var aklıma orada kalmak geldi. Dedim madem bu yolculuğumuzda kamp kuramadık gece gece çadırlarla uğraşmayalım yatıverelim mescidde. Zaten dışarısıda buz gibi. Afyonun gece havasını bilmeyenlere duyurulur. Yeterince soğuk olur. 

Sabah kalktık ve artık Ayazini frig vadisine doğru kahvaltı için gidelim dedik. Vadiye giderken birçok yerleşim yerinin olduğunu göreceksiniz. Bazı alanları köylüler hala kullanıyorlar. Etrafta birçok oluşum var. Biz bunları incelemeyi sonraya bırakalım önce karnımızı doyuralım dedik. 

Alana ulaşınca köylülerin aslında gece kamp için tarif ettikleri bu alanın çok güzel olduğunu gördük. Ben araştırırken buranın içerisinden su aktığını görmüştüm. Ama alanda su yatağı olmasına rağmen akan bir dere yoktu. Çevresi gerçekten müthiş bir güzelliği sahip. Tek sıkıntısı alanda yakacak odun olmaması. Bu nedenle yanınızda yakacak odun mutlaka getirin. 

Kahvaltıdan sonra vadide ve çevre oluşumlarında incelemelerde bulunmak için geziye çıktık. İnceleme derken görmek sadece yoksa öyle inceleme yapabilecek bir birikimimiz yok maalesef. Tarihi birçok güzellik var ama işte alanın ortasında dere olmayınca pek istekli gezmiyorsunuz. Bize su olacak mutlaka 🙂 İnsanlar gelmeye başlayıp alandaki kişi sayısı artmaya başlayınca yavaştan biz yola koyulalım dedik. Tarihi frig vadisinin ufak bir noktasınıda görmüş olduk. 

Alanda Neler Var Ne Yapılabilir? 

  • Kamp yapabilirsiniz, zira çok güzel noktalar mevcut. 
  • Yürüyüş rotaları oluşturup güzel turlar yapabilirsiniz. Zira kendileri meşhur frig rotasının bir alanını oluşturuyor. 
  • Kaya tırmanışından çok anlamam ama güzel oluşumlar vardı. Belki kaya tırmanışı da yapılabilir. 
  • Fotoğrafçılık için birebir diyebilirim. Sevenler için harika pozlar yakalanabilir. 
  • Alanda birçok çeşme mevcut. Su sıkıntısı yok. 
  • Tuvalet görmedim. Belkide vardır, bize denk gelmemiş olabilir. 
  • Lokanta v.b birşey yok. Yiyeceklerinizi alıp gelmenizde fayda var. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.