Güneşli Göller {Demirköy/Kırklareli}

Güneşli Göller trakya bölgesinde nadide yerlerden biri. Demirköy ile Sivriler arasında yer alan bu yere gitmem biraz maceralı oldu diyebiliriz. İlk gittiğim dönemlerde kimse pek gitmiyor ve bilmiyordu. Bende burayı sora sora buldum diyebiliriz. Demirköy de sordum ama neresi olduğunu pek bilen yoktu. Ümitlerimin tükendiği bir zamanda yolda birine sordum ve tarifi ile burayı buldum.

Güneşli Göller {Demirköy/Kırklareli}

Buraya genelde kampçılar geliyor ve kamp için ideal bir yer. Kamp yapılabilecek bir sürü yeri mevcut. Bütün yorgunluğunuzu atabileceğiniz ve dinlenebileceğiniz bir yer.

Odun topluyoruz :)

Ateş için odunlarımız maalesef karşı tarafta olunca paçaları sıvayıp buz gibi sudan karşıya geçerek odunları topladık. Odunları toplaması çok dert değildi ama onları sırtlanıp tekrar bu tarafa geçirmesi biraz sıkıntılı oldu. Su o kadar soğuk ki bir ara ayaklarımı hissetmedim 🙂

Masamız Kuruluyor

Masanızı koyabileceğiniz ve oturabileceğiniz korunaklı bir alan yapmış olsalarda biz suyun kenarında olmayı seviyoruz. O yüzden masamızı falan suyun hemen dibine kuruyoruz 🙂

Güneşli Göller Keşif

Etrafta gezmenizi tavsiye ederim. Hatta ilk önce etrafı keşfedin ve yemek yeme işlerini en sona bırakın. Bol oksijeni alınca daha güzel yemek yeniyor…

Dereden Görüntü

Suyun akışı mükemmel. Hele kış’tan çıktığınızda giderseniz suyun daha çok olduğunu ve berraklığını fark edeceksiniz.

Çocuklar

Buraya neden güneşli göller dediklerini bilmiyorum ama yeşil olduğu dönemlerde ve güneş vurduğu zaman çok güzel oluyor. Aslında insana göl havası vermiyor ama sanırım güneşin yansımasından dolayı güneşli göller denmiş.

Güneşli Göller

Yeşillik içinde ayrı güzel.

Güneşli Göller

İnsana huzur veren yerlerden biri.

Yorgunluk Kahvesi

Hanımın gezilerimizdeki en sevdiği zaman dilimleri semaverde çay, közde kahve 🙂 Odun ateşinde lezzeti başka oluyor.

Özçekim

O zamanlar tripodumuz olmadığı için ağaç dalından yaptığımız doğal tripodumuzu da denemiş olduk 🙂 Güzel çalışıyor.

Bir gezimizin daha sonuna geldik. Güneşli göllere gidin, görün ve imkanınız varsa kamp yapın.

Güneşli Göller’e Nasıl Gidilir?

Fotoğraflar iyi hoş güzelde buraya nasıl gidilir biraz ondan bahsedelim. Demirköy tarafından geliyorsanız, ilçe çıkışına doğru Orman işletme müdürlüğü önünden Sivriler yönüne doğru dönüyorsunuz. Sivriler yolunda giderken iki tane köprü geçişi olacak. İlk köprüyü geçtiğinizde sağ tarafta çeşmeler göreceksiniz. Suyunuzu ordan doldurmanızı tavsiye ederim. Burayı geçtikten sonra ileride bir köprü geçişi daha olacak. Hatta son gittiğimde köprü selden yıkılmış ve yanından yeni geçiş yeri yapılmıştı. O köprüden de geçtiğinizde sağ tarafa orman içine doğru olan yola sapıyoruz. Resimlerdeki yeri bulana kadar devam edin. Güzel gördüğünüz yerlerde inip fotoğraf çekebilirsiniz. Manzaralar mükemmel. İmkanınız varsa yol girişinden itibaren bisiklet ile gidin. Sivriler köyü tarafından geliyorsanız yıkık köprüye gelmeden sola doğru sapıyorsunuz.

Koordinatlar

Demirköy: 41.824904, 27.769053

Çeşmenin Bulunduğu Yer: 41.811997, 27.801439

Güneşli Göllere Ulaşmak İçin Orman Yolu Sapağı: 41.803904, 27.819828

Güneşli Göller: 41.792450, 27.800001

Koordinat kullanımı için tıklayınız!

Not: Resimler sonbahar ve ilkbahar dönemine aittir.

3 thoughts on “Güneşli Göller {Demirköy/Kırklareli}

  1. Çok güzel profisyonelce anlatmışsınız.cok beğendim .güneşli göllere çekme karavan ile gitmek istiyorum yolu nasıl Önen çekişli araçla sorun olurmu

    1. Teşekkür ediyorum. Yolları yazın rahat gidilebilir durumda her araçla gidilebilir ancak, kış ve bahar dönemlerinde bazı noktalarında bozukluklar olabiliyor. Yağışın oluşturduğu çukurlar ve bataklıklar olabilir. Benim size tavsiyem güneşli göller sapağında karavanı çıkarıp araç ile gidip yolu kontrol etmeniz olur. Güneşli göller kısmına gelmeden karavan ile rahat durabileceğiniz alan olması lazım. Zaten güneşli göller denilen kısımda karavan ile durma olanağınız pek bulunmuyor. Ya ileriye düz kısımlara gitmeniz veya dediğim ilk noktalarda durmanız gerekiyor. Yol durumunu kontrol etmeden ilerlemeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.