18 Haziran 2024

Güngörmez (Kanara) Kanyonu

Güngörmez (Kanara) Kanyonu

Güngörmez (Kanara) Kanyonu; Trakya’da gördüğüm ikinci kanyon diyebiliriz. Her ne kadar da kanyon olarak yazsak da yapı itibari ile pek kanyon diyemeyiz. Bir tarafı kayalarla çevrili olsada diğer tarafı yayla misali açık. Ergene nehrini oluşturan birkaç koldan biri olan bu yerler görülmeye değer.

Güngörmez (Kanara) Kanyonu

Bu kayalara baktığınızda sanki zamanla sular tarafından şekillendirilmiş bir yapı görüyorsunuz. Ama suyu gördüğünüzde o suların o kadar yüksekliğe nasıl çıkmış olabileceğini düşünüyorsunuz. Zamanında Trakyanın suyla kaplı olduğunu düşünürsek bu mümkün görünüyor.

Güngörmez (Kanara) Kanyonu

Oluşmuş olan oyuklarda şimdilerde kuşların yuvaları yer alıyor. Etrafta birçok kuş görebilirsiniz. İnsanlarında pek gitmediği bu yerde kuşlar huzurlu bir şekilde yaşıyorlar gibi.

Ergene nehrinin bu temiz halini görüp birde o kirlenmiş halini düşününce insanın içi cız ediyor. Bu güzelim doğaya pek iyi davranmıyoruz.

Güngörmez (Kanara) Kanyonu

Sadece otların yeşermiş olmasına ve ağaçların daha kuru olmasına rağmen manzara ve etraf gerçekten çok güzel. Buraya araçla girişin zor olması nedeni ile heryer tertemiz. İnsanların pek fazla ulaşamadığı yerler tertemiz kalıyor!

Güngörmez (Kanara) Kanyonu

Kanyon çevresinde patika yollar mevcut ve güzel yürüyüş parkurları çıkarılabilir. Kamp için birebir. Sessiz, sakin ve huzurlu bir yer arıyorsanız ziyaret etmenizi öneririm.

Güngörmez (Kanara) Kanyonu

İnsanlar daha çok üst tarafta yer alan Kanyon Kahvaltı adlı mekana geliyor. Burada kahvaltılık ve ızgara çeşitlerinden tadabilirsiniz. Mekan doğa içinde olduğu için gerçekten güzel. Ben kendim girip yemek yemedim ama fiyatlarının uygun olduğunu duydum. Gelenlerin yoğunluğuna bakılırsa telefonla yer ayırtmanızda fayda var. Mekanda alkol bulunmuyor.

Güngörmez (Kanara) Kanyonu

Eğer araçla kanyona inmeyi düşünüyorsanız aracınızın yüksek olmasında fayda var. Yağmurlu ve ıslak havalarda sağlam bir araç ile gitmenizde fayda var. Öncelikle yürüyerek yol tespiti yapmanız gerekiyor. Çünkü alana inebileceğiniz belirgin bir yol yok.

Güngörmez (Kanara) Kanyonu

Uygun bir araçla yolu da bulduktan sonra inmesi kolay ama çıkması biraz zorlu olabiliyor. Geçenlerde yaptığım bir keşifte aracı çamura sapladıktan ve çıkma maceramızdan sonra burda da nasıl yukarı çıkacağım konusunda biraz korkmadım değil 🙂 Aracınız dört çekerde olsa yirmi çekerde olsa gerekli şartlar oluştuğu zaman saplanıp kalmanız büyük olası.

Güngörmez (Kanara) Kanyonu

Güngörmez (Kanara) Kanyonu kamp yapmak için de uygun. Etrafta tuvalet, su(içme) suyu bulunmasa da kamp için rahat biryer. Medeniyete fazla uzak olmayıp telefonların çektiğini söyleyebilirim. Hatta internet bile kullanılabiliyor. İhtiyaçlarınız için alışveriş yapabileceğiniz enson yer Saray. Yaklaşık buraya uzaklığı 3-4km. Geri gidip almak istemiyorsanız gelirken malzemeleri tamamlayıp gelin derim.

Güngörmez (Kanara) Kanyonu

Nasıl Gidilir?

Tekirdağ/saray ilçesine ulaştıktan sonra Kastro veya Kıyıköy yolunu takip ederseniz buraya ulaşabilirsiniz. Yol üzerinde Taş evler tabelası olması gerekiyor. İçeriye girdiğinizde Zaten yüksek kayalıkları görüceksiniz.

Eğer buralarda durmak istemiyoruz veya buraya giremeyiz derseniz bu yazımı da incelemenizi tavsiye ederim.

Laladere piknik alanı ve Kastro

Güngörmez (Kanara) Kanyonu

Koordinatlar:

Güngörmez (Kanara) Kanyonu: 41.475241, 27.970948

4 thoughts on “Güngörmez (Kanara) Kanyonu

  1. bu kanyon için “Güngörmez (Kanara) Kanyonu; Trakya’da gördüğüm ikinci kanyon diyebiliriz” yazmışsınız. diğer kanyonun ismini yazabilir misiniz.
    iyi günler.

  2. Dediğim gibi trakyada gerçek anlamda kanyon diyebileceğimiz yer yok. Diğeri bizim buranın coğrafyasının zorluklarını göz önüne aldığımızda armağan köyüne varmadan sağ tarafta kalan bir yer. Buralarda öyle kanyon denilebilecek pek yer yok maalesef 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.