Güzeldere {Şelalesi} Tabiat Parkı

Uzun zamandır yeni rota çıkarıp gezi yapmıyorduk. Hazır izin kullanıyoruz; hemen yol üzerinde nerelere gidebiliriz diye oturup kendimize gidebileceğimiz yerlerin rotasını çıkaralım dedik. Yol uzun olunca rotayı oluşturması da biraz zor oldu. Çünkü hem zaman açısından hem de güzergah açısından tasarraflu olmak gerekiyordu. Amacım en fazla 2 geceli kamp yapmaktı. Bir iki yeri biraz acele gezerek 1 gece kamplı olarak varacağımız yere varmış olduk. Bu rota üzerinde ilk kamp yeri olarak planladığım Güzeldere Tabiat Parkı gerçekten çok güzel bir yer.

Güzeldere {Şelalesi} Tabiat Parkı

İlk günün sonunda ulaştığımız bu yer belediye tarafından işletiliyor ve gerçekten eksiksiz düzenlenmiş diyebiliriz. Burası kamp alanından çok günübirlik gezi için hazırlanmış bir yer. İçerisinde Marketinden restorantına, tuvaletinden (görebileceğiniz en temiz tuvalet) mescidine kadar herşey bulunuyor.

Bungalow Evleri

Biz buraya gün sonunda ve tamda güneş batarken ulaştığımız için ilk anda güzelliğini anlayamadık. Günün yorgunluğu ve bir an önce dinlenmek ve uyumak için çadırımızı etraf iyice karanlık olmadan kurmamız gerekiyordu. Sağolsunlar görevli kişiler bize en güzel yeri verip çadır kurabileceğimizi söylediler.

Çadır

Hatta gece yağmur yağar sıkıntı olursa kaldıkları yere gelebileceğimizi söylediler. Gerçi sıkıntı olsaydı benim planım mescide girmekti. Hemen yanıbaşımızda mescid vardı ve içi sıcacıktı 🙂

Bungalow evler

Battaniye yorgan ve döşek konusunda tam techizatlı yola çıktığımız için gece pek sıkıntı yaşamadık. Bunda çadır seçimi de çok önemli bir ara çadırı ayrıntılı bir yazı ile anlatmayı düşünüyorum. Yazımın başında da dediğim gibi burada her türlü imkan mevcut. Dağın başında bir yer ama; kahvaltılık malzemeden tutunda kalacak yere kadar her türlü imkan mevcut.

Yeni yol

Alanda daha yapımı süren yerler var. Bunlara bungalow evler ve ormanın içine yapılan ufak barakalar dahil. Sanırım özel misafirlerin kalabilmesi için betonarme bina da yapılıyor. Bunlar hala inşaat halinde. Resimlerden de görebileceğiniz gibi alan düzenlemesi devam ediyor.

Şelale giriş alanı

Burasını belediye işlettiği için giriş ücretleri gerçekten çok makul. Temizliği bile doğru düzgün yapılmayan yerleri düşündüğünüzde burasının ücretleri ve imkanları size çooook ama çook uygun gelecektir. Örnek vermek gerekirse çadır kurmak 20 TL idi. Dediğim gibi burası günübirlik gibi tasarlanmış. Eğer çadır kuruyorsanız gündüz olduğunda ya çadırınızı toplamanız gerekiyor yada görünmeyecek bir yere almalısınız. Gündüz meydan da çadırın olmasına izin verilmiyor. Neyse ki biz sadece gece ve ailece olduğumuzdan sabah da olsa bize hemen toplayın demediler. Zaten biz insanlar gelmeden yavaş yavaş toplanmaya başlamıştık.

Diğer bir konaklama imkanı ise bungalow evler. Bunlar için telefonla ulaşıp bilgi almanız gerekiyor sanırım. Boş olmayabilir. zaten 4-5 tane ev mevcut.

Yeşillik alanda ateş ve mangal yakmak yasak. Ateşinizi sadece toprak kısımlarda yakmanıza izin veriliyor.

Güzeldere Şelalesi

Buranın en güzel taraflarından biri şelalesi. Akşam geç saatte ulaştığımız ve karanlık olduğu için şelaleye inmek sabah nasip oldu. Şelale girişi restorantın hemen alt kısmında bulunuyor. Kocaman şelale yazısı mevcut. Şelaleyi görebilmeniz için yaklaşık 300-400 metre merdivenlerden inmeniz gerekiyor. Merdivenler yapılmış ve seyir terasları da kurulmuş. Şelale yaklaşık 136 metreden aşağıya düşüyor ve yaz olmasına rağmen çok güzel bir görüntüsü var. Bahar aylarında suyu daha daha fazla olabilir diye düşünüyorum. Teraslara oturup saatlerce izlesenizde bıkmazsınız.
Güzeldere ŞelaleGüzeldere Şelale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hanım ve çocuklar uyurken gidip keşif yaptım :).   Biraz kızdılar tabi. Herkes uyanıp kahvaltı faslını bitirdikten sonra beraberce şelaleye indik. Kahvaltı konusunda görevli abi ve ablaların çok yardımı dokundu. Bize burada yaptıkları reçellerden ikram ettiler. Kesinlikle almanızı tavsiye ederim. Reçeller etraftan toplanan meyvelerden yapılıyormuş. Öyle pahalıda değil.

Güzeldere Şelalesi

Nasıl Gidilir?

Gelelim buraya nasıl ulaşabileceğinize. Düzce tarafından geliyorsanız Gölormanı köyü çıkışında ilk sola dönerseniz doğruca Güzeldere Şelalesine ulaşabilirsiniz, ama bu yolun belli bir kısımdan sonrası baya bir bozuluyor. Benim tavsiyem Güzeldere köyü tarafından gelmeniz. Köy içinden gelen yolun tamamı asfalt ve yaz kış açık oluyormuş. İki yoluda tecrübe etmiş olduk.

Buraya kesinlikle gidin ve görün.

Koordinatlar:

Güzeldere Şelalesi: 40.724568, 31.052273

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.