Hacıllı Köyü ve Hacıllı Şelalesi

Hacıllı Köyü İstanbul’un Şile ilçesine bağlı küçük şirin bir köy. Bu köy burada bulunan Hacıllı Şelalesinin son zamanlardaki ünü sebebiyle ziyaretçi akınına uğramaya başlamış. Hatta bazı köylüler ticaret hayatına atılmış bile. Köyde Gözlemeci açmışlar.

Hacıllı Köyü ve Hacıllı Şelalesi

Köye geldiğiniz zaman ilk gözünüze çarpıcak şey Şelale tabelaları olucaktır. Tabelaları takip ettiğinizde sizi doğruca şelaleye giden patika yola kadar getirecektir. Asıl gezi buradan sonra başlıyor zaten. Bu alana ulaştıktan sonra size tavsiyem eğer vaktiniz bol ise aracınızı buralarda biryerde bırakarak etrafta geziye çıkmanız.

Hacıllı Köyü ve Hacıllı Şelalesi

Zaten hava yağışlı ve çamur olduysa aracınız da 4*4 özelliğe sahip değilse köprüye yakın biryerde aracınızı bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Çünkü yolların zorlu olması sizin aracınızı daha fazla ileriye götürmenizi engelleyicektir. Zaten yürümek daha keyifli olucaktır.

Hacıllı Köyü ve Hacıllı Şelalesi

Eğer kamp için geldiyseniz sabırla etrafta gezerek en güzel yeri bulmaya çalışmalısınız. Tavsiyem hem dere kenarına yakın hem de düz zemine sahip olan tepeyi geçtikten sonra açıklık alana yerleşmeniz. Yok biz daha da yürürüz malzemelerimizi taşıyabiliriz derseniz kayalıkların hemen alt kısmında bulunan müthiş manzaralı yere gitmeniz.

Hacıllı Köyü ve Hacıllı Şelalesi

Niyetiniz sadece şelaleyi görüp gitmek değil ise burada yapabileceğiniz birçok faaliyet bulunuyor. Yüzmek için göletler, yürüyüş için parkurlar, fotoğraf meraklıları için müthiş manzaralar ve tırmanmayı sevenler için kayalıklar bulunuyor. Zamanınız bol ise birçok faaliyeti birlikte yapabilirsiniz.

Hacıllı Köyü ve Hacıllı Şelalesi

Alan son zamanlarda çok fazla duyulması nedeni ile ve birçok yürüyüş parkuru olması sebebiyle insan akınına uğruyor. Eğer kalabalığı sevmiyor ve sessiz sakin zaman geçirmek istiyorsanız ilk tercihiniz ilkbahar ve sonbaharın yağışlarının bol olduğu dönemler olması. Tabi burası kışın ayrı bir güzellikte olur ama yeterli donanım ile gitmek şartı ile. Hem suların bol olduğu hem de daha az insanın uğradığı dönemleri seçmeniz sizin yararınıza olucaktır.

Hacıllı Köyü ve Hacıllı Şelalesi

Madem buraya kadar geldiniz ve büyük ihtimalle Hacıllı Şelalesini duyup geldiniz görmeden geri dönmek olmaz. Ama hemen uyarımı yapayım eğer buraya yazın sonuna doğru gelirseniz emin olun çok az akan bir şelale hatta kurumuş bir görüntü ile karşılaşabilirsiniz.

Hacıllı Köyü ve Hacıllı Şelalesi

Şelaleye ulaşım biraz zorlu. Özellikle tam yerini bilmiyorsanız sorarak gitmenizde fayda olucaktır. Orman içi patika yollardan gidilen şelale iki katmandan oluşuyor. Bazı yerlerine ufak çocukların çıkması tehlikeli olabilir. Tırmanırken dikkat etmek gerekebilir. Hatta yol boyunca çocuklara göz kulak olmakta yarar var. Çünkü kayalar ıslak ve kayma ihtimali yüksek.

Hacıllı Köyü ve Hacıllı Şelalesi

Şelaleye kesinlikle mevsiminde gitmelisiniz.

Buraya çok fazla insanın gelmesi ve bilinçsizce yapılan kamp ve pikniklerin sonucunda alan çöplük olmaya doğru gidiyor. Gittiğinizde etrafın güzelliğinden çok bırakılan çöp yığınları, söndürülmemiş ateşler görürseniz şaşırmayın. Şelalenin bulunduğu alanda bile birsürü plastik çöp görebilirsiniz. Adam suyunu yanında götürmüş ama geri dönerken şişeyi oraya atmış. Piknik veya kamp yapmış yanında 10 litrelik su getirmiş ve yarısını öylece orta alana bırakıp gitmiş. Lütfen çöpünüzü getirdiğiniz gibi götürüp köydeki konteynırlara atıverin. Çok uzak değil köy.

Hacıllı Köyü ve Hacıllı Şelalesi

Kamp alanında wc, yeme içme tesisi yok. İçme suyu için çeşme de yok. Suyunuzu yanınızda getirmeniz veya dereden tedarik etmeniz gerekicek. Ateş yakma konusunda sıkıntı yok, odun çevreden bulabilirsiniz. Ama heryere değilde daha önce yakılmış yerlere yakarsanız daha güzel olur. Köy yakın ve bazı ihtiyaçlarınızı köyde bulunan bakkaldan karşılayabilirsiniz.

Koordinatlar

Hacıllı Köyü: 41.045676, 29.770023

Kamp Alanı: 41.038342, 29.770567

Kamp Alanı: 41.037159, 29.773841

Kamp Alanı: 41.048299, 29.775192

Şelale: 41.036799, 29.781690

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.