Hasan Boğuldu Efsanesi {Kaz Dağları}

Hasan Boğuldu efsanesi Obalı Emine ile Ovalı Hasan’ın aşk hikayesini ve hüzünlü sonunu anlatır. Hasan ile Emine birbirini severler ve Hasan Emineyi istetir. Ama kızı alabilmesi için bir şart vardır. Bir çuval tuzu hiç dinlenmeden sırtında obaya kadar taşıması gerekmektedir ve Hasan bunu kabul eder.

hasanboğuldu

Hasan bir çuval toz ile yola koyulur ve alışık olmadığı için yolun yarısında takatten kesilir. Bunu gören Emine çuvalı alır ve yola devam eder. Hasan giden Emine arkasından ”Ben sana gelemedim sen benim arkamdan gel” diye seslenir. O günden sonra Hasanı kimse görmemiştir.

hasanboğuldu

Hasanı arayan Emine; Hasanın gömleğini derenin kenarında bulur. Hasanın sesi sürekli olarak Eminenin kulağında çınlar ve daha da kötüleşen Emine kendini derenin kenarında Hasanın gömleği ile asar.

Bu efsane doğrumu değilmi bilmiyorum ama burası gerçekten çok güzel. Kaz dağlarının suyu gerçekten mükemmel. Berraklığı insanı hayran bırakıyor. Hasan boğuldu denilen bu yer bazı dönemlerde çok kalabalık oluyor.

Buraya ulaşım iki yerden sağlanıyor. Biz tabi bilmediğimiz için en bozuk yer olan Kızılkeçili tarafından gittik. Buradan gittiğinizde ücret vermeden girebiliyorsunuz. O kısımda sizi bekleyen kimse yok çünkü 🙂 Hem ilk önce Sutüven Şelalesi ni de görmüş olursunuz. Beyoba köyünden giderseniz yolun daha düzgün olduğunu görüceksiniz.

Alanda neler var diye sorarsanız; Lokanta var, piknik masaları var, pazarı bile var. Pazar her gün kuruluyor mu bilmiyorum ama yerel ürünleri alabilirsiniz. Özellikle çam balından almanızı tavsiye ederim. Biraz pazarlık yaparsanız uygun fiyata veriyolar. Alanda ateş yakılıyormu bilmiyorum çünkü çok fazla dikkat etmedim. Genelde insanlar gelip resim çekip etrafı gezip dönüş yapıyorlar. Kamp konusunda da bilgim yok ki etrafı kamp için çok fazla uygun da değil.

Buraya gelirken çantanıza ufak atıştırmalık yemekler alın derim. Su kenarlarında bulunan masalara oturup karnınızı doyurabilirsiniz hem de burada uzun süre vakit geçirebilirsiniz. Sakin yerlerini ve  zamanları tercih etmenizi tavsiye ederim. Yoksa yapacağınız doğa gezisi size huzur ve mutluluktan çok sinir kazandırıcaktır. Doğada huzur bulmak istiyorsanız sessiz ve sakin yerleri tercih etmelisiniz. Doğayı gözlemlemeye ve dinlemeye gidiyoruz çünkü.

Hasan Boğuldu’ya Nasıl Gidilir?

Yukarıda da söylediğim gibi iki gidiş yolu bulunuyor. Birisi gerçekten bozuk. Uygun aracınız yoksa yol çileye dönebilir. Ama bu yoldan alana ücretsiz girme imkanı mevcut gibi. Diğer yol ise daha düzgün. Ama bu yol kalabalık olduğu için aracınızı uzakta bırakmanız olası.

Koordinatlar

Hasan Boğuldu: 39.646790, 26.917979

Hasan Boğuldu Otopark: 39.644661, 26.918883

Beyoba Köyü: 39.636813, 26.931072

Kızılkeçili Köyü: 39.622744, 26.920924

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.