Ilıcaksu, Sarıkız Efsanesi

Kütahyanın Domaniç İlçesinde bulunan Ilıcaksu Sarıkız efsanesine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca burada bulunan 800 yıllık çınar ağacı ve yapısı gereği çürüyen kavak ağacı burada 300 yıldır yaşama tutunuyor. Ayrıca burada çıkan kaynağın cilt ve deri hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Her mevsim sıcaklığı 18 derecelerde olan kaynak suyu bölgeye ayrı bir güzellik katmaktadır. Sarıkız suyunun bulunduğu alan mesire yeri ve alabalık üretim tesisleri ile misafirlerini ağırlamaktadır.

Sarıkız

Alanda Neler Var?

İlk köye geldiğinizde sanki anadolunun bir köyüne gelmiş gibi hissediyorsunuz. Ama alana doğru indiğinizde sanki büyük şehrin parkına gelmiş gibisiniz. Burada çay bahçeleri, alabalık tesisleri, lokanta ve mesire alanları bulunuyor. Çevre düzenlemesi güzel bir şekilde yapılmış alan hem meraklılarını hemde günübirlik gezginlerini bekliyor. Alanda bulunan asırlık ağaçlar sizinde dikkatinizi çekicektir. Alanda bulunan birçok kaynak suyu göleti en çok ilgi görenler. Her mevsim sıcaklığı 18 derece olduğu söylenen ve içerisinde balıkların yüzdüğü kaynaklar sundukları görsel şölen ile görülmeye değer. Kabarcıkların ise ayrı bir hikayesi var. Sarıkız efsanesi olarak bilinen hikaye ise şöyle;

Bursa-Keleş taraflarında beş erkek kardeşin bacısı olan Sarı Kız güzelliği ile çevrede dillere destandır. Sarı Kız’ın yüz güzelliği, endamı yanında iyilikseverliği de herkeste hayranlık uyarmaktadır. Delikanlılar onunla evlenmek için can atmaktadır. Ama Sarı Kız’ın evlenmek gibi bir düşüncesi yoktur. O’nun bu düşüncesi yanlış yorumlanarak dedikodu yapmaya sebep olur. Yalan ve kötülük insanın cevherinde yok ise dedi-kodu yapilmasi ne gam. Ancak beş civanmert delikanli, kız kardeşleri hakkında ileri geri konuşulmasına dayanamazlar. Çevreden kulaklarını doldururcasına; – şunlara bakın bir de adam gibi geziyorlar, diye söylenirler. Sarı Kız’in kötülüğünü gören yoktur. Evlenmemesi ve arasıra ortadan kaybolması dedikoducu insanların konuşmalarına sebep olmaktadır. Güzeller güzeli Sarı Kız en çok ağabeylerinin, anne ve babasının üzülmesine dayanamamaktadır. Bir günahı ve suçu yoktur ki onu telafi etsin. İnsanlarin ağzı torba değildir ki büzsün. Aile meclisi toplanır. Ağabeyleri, ruhunun da yüzü gibi temiz ve güzel olduğuna inandıkları Sarı Kız’ı Domaniç Ilıcaksu’daki hocaya göndermeye karar verirler. Böylece dedi kodu belli bir müddet sonra bitince bacılarını geri getireceklerdir. Sarı saçlı, gül endamlı Sarı Kız, gecenin en karanlik vaktinde ağabeyleri tarafından yola çıkarılır. Sarı Kız bağrı kaba çalılı tepelere bakar, göremez. Her gün su doldurdugu çesmeye bakar, göremez. Gördügü koyu bir karanlıktır. Gittiği yer gibidir. Karanlık, binbir meçhuliyeti içinde saklamaktadir. Geçmiş ve gelecek türlü suallerle birbirine karışır. Ama o, kaderine razıdır. Ağabeyleri doğruluğuna ve dürüstlüğüne inandıkları hocaya bacılarını emanet ederler. Sarı Kız, bilmediği bir çevrede, tahmin edemeyeceği geleceğine teslim edilmiştir. Saatler gün, günler ay olur. Ilıcaksu’yun üzerine güneş doğar ve batar. Her doğus binbir umutla başlar. Her batış bir muhasebeyi, kâr-zarar durumunu düşündürür. Birbirini tanıma zamanı geçince, ruh hallerini tahlil etme vakti başlar. Sarı Kız’ın bazı davranışlarına anlam veremezler. Hele aradıklarında bulamayınca akıllarından yüzlerce yorum geçer. Sonunda Hoca ve eşi, dedikodu yapılacağindan korkarak Sarı Kız’ın ağabeylerine Ilıcaksu’ya çok acele gelmeleri için haber gönderirler. Hoca ve eşi Sarı Kız’ın arasıra kaybolduğunu belirterek “Bacınızı alıp götürün derler. Agabeyleri alelacele Sarı Kız’ın odasına girerler. Sarı Kız, kırk kız ile beraber Huşu içinde namaz kılmaktadırlar. Sarı Kız ile beraber kırk kız sırlarının ortaya çıkmasının telaşı ile dışarı fırlarlar. Şimdiki suyun başında bulunan kayanın içine girerek kaybolurlar. Tam bu sırada kayanın dibinden su çıkmaya başlar. Kısa sürede su Ilıcaksu derelerini doldurur. Suyun içinden her an çıkan su kabarcıkları Sarı Kız ile kırk kız’ın soluklarıdır.

Eğer mevsiminde gelirseniz köylülerden kiraz satın alabilirsiniz. Gerçekten lezzetli kirazları var. Bunun haricinde güzel vakit geçirebileceğiniz bir alan. Gezip dolaşıp keşfedebilirsiniz. Eğer izin alabilirseniz göletlerin iç kısmını da ayrıntılı incelemenizi tavsiye ederim. Akvaryum güzelliğine sahip görüntüleri bulunuyor.

2 thoughts on “Ilıcaksu, Sarıkız Efsanesi

  1. Bizim memlekette böyle uydurma hikayelerin masallarin sonu gelmez, ne kadar çok da inandım 🤣🤣🤣🤣

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.