İncesırt Güzellikleri

İncesırt Köyü, Kırklareli’nin Bulgaristan sınırı yakınlarında yer alan nadide doğa ve tarihi güzellikleri barınıdran minik, şirin köylerinden biri. Köye ulaştığınızda dikkatinizi çeken ilk şey yamaçta kurulmuş olması ve müthiş güzellikte manzaraya sahip olması. Yerleşim yerlerinden çok doğal güzellikleri geziyoruz ama köyleri de gezmek ve tanıtmak lazım.

İncesırt taraflarına rotamızı aslında çok önceden yapmıştık. İlk geldiğimizde kar yağıyordu ve ancak köyün 100 metre dışına çıkabildik. İyiki maceraya atılmamışız orman içinde kalabilirmişiz. İkinci gelişimiz ise bahar ayına denk geldi. Yollar açıktı ve planladığımız noktaya araç ile ulaşımı rahatlıkla sağladık. Amacımız burada yer alan tarihi Volçan Köprüsüne yürüyüş yapmak ve doğa güzelliklerini görmekti.

Köyden ormana doğru yola koyulur koyulmaz etrafınızı mis kokular ve yeşillikler sarıveriyor. Bu güzel kokuların sebebi tam da bahar mevsiminde gitmemiz. Yola araçla gidecek olan arkadaşlara kısa bir tüyo verelim. Yağmur ve çamur yoksa çoğu araç ile yolları rahatlıkla gidebilirsiniz.

Rotamız köprü. Tabi gidebilirseniz. Nekadar rota çıkarsak da biz belli noktaya kadar gidebildik. Yol belli noktaya kadar açılmış. Yolun güvenlik amacıyla mı açıldığını veya turistik amaçla mı açıldığını bilmiyorum ama orman içinde belli noktaya kadar yol açık. Eski haritalara baktığınızda yol varmış gibi görünse de belli bir noktadan sonra her tarafı ağaç ve dikenler sarıyor. Zaten dağların aşırı dik olması yürüyüşü de zorlaştırıyor. Ama mevsiminde geldiğiniz zaman etrafta birçok dağ çileği bulabilirsiniz.

Çevrede birçok orman yolu bulunuyor. Biz çoğunu araçla gezdik. Gerçekten de çok güzel noktalara çıkıyorlar. Özellikle motorlu geziler için biçilmiş türden. İncesırt yakınlarında tepede bir de piknik alanı bulunuyor. Ulaşım bakımından çok kolay bir noktada olmaması ve çok fazla da uğrak bir noktada olmaması bu güzelliklerin çer çöp ile kirletilmesinin önüne geçmiş.

Gidin görün ve doğanın içinde sessiz sakin bir şekilde kendinizi dinleyin ve bu güzelliklerin tadını çıkarın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.