Kamp Çadırı Seçimi Nasıl Olmalı?

Eğer sizde kamp yapmayı seviyor ve barınak olarak da çadırda kalmayı düşünüyorsanız seçim yaparken bazı kriterlere göre çadır almanızda fayda var. Piyasada çeşit çeşit çadırlar bulunmaktadır. Çadırın her türlü özellik içermesinden ziyade sizin ihtiyacınız olan ortalama gereksinimlerinizi karşılaması ve size aşırı yük olmaması gerekmektedir. Çadır almak için bir dükkana girdiğiniz zaman hangi çadırı alacağınızı az çok kafanızda oluşturmuş olabilmeniz için kriterleri paylaşmak istedim.

Kamp Çadırı Seçimi Nasıl Olmalı?

Öncelikle şu soruları kendinize sorup cevap vermelisiniz.

Çadırı hangi hava koşullarında kullanmayı düşünüyorsunuz?

Çadırlar mevsim koşullarına göre farklı farklı malzemelerden üretilmektedirler. Örneğin yaz mevsimi için üretilen çadırlar daha çok havalandırma barındırıp daha basit malzemelerden yapılmaktadır. Kış ve yağışlı hava koşullarına göre üretilen çadırlar ise yağmura, rüzgara ve soğuk hava şartlarına uygun malzemelerden üretilmektedir. Yaz çadırları daha hafif, kış şartları için olanlar ise ağır malzemelerden üretilmiştir. Sadece yaz mevsiminde kamp yapacağınız bir çadır için gidipte 4 mevsim olanlardan alıpta fazla para ve ekstra ağırlık yüklenmek mantıklı değildir. En zorlu yerlere gitmeyecekseniz en pahalı çadırı almanıza gerek yok.

Çadırda kaç kişi kalmayı planlıyorsunuz?

Çadırlar barınma kapasitesine göre ayrılmaktadırlar. Tek, iki, dört ve fazlaca kişi barınabilecek şekilde tasarlanmışlardır. Önemli olan siz kaç kişi kullanacaksınız. Tek başınıza kamp yapacaksanız dört kişilik çadır almanın mantığı yoktur. Eğer taşıma ve ağırlık konusunda sıkıntınız yoksa kapasitenizin bir üst sınırını almanızda fayda var. 4 kişilik çadırın içinde 4 yetişkin insan barınabilir ama çok da rahat edemezsiniz. Benim gibi 2 yetişkin 2 çocuk için 4 kişilik çadırlar idealdir.

Yaya, bisiklet, motor veya araçla mı seyahat edeceksiniz?

Diğer önemli nokta da gezilerinizi nasıl yaptığınız. Yaya olarak yapıyorsanız sizin için hafiflik ve boyutu önemli olacaktır. Sizin için 1 gr’ın bile önemi çok büyüktür. Ama araba ile hareket ediyorsanız seçim yaparken daha rahat hareket edebilirsiniz. Yani yaya’dan araçlara doğru ağırlık ve boyutu artırabilirsiniz. Şuda unutulmamalı; her zaman ağırlık ve büyüklük kaliteli olacağı anlamına gelmez.

Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Noktalar

  1. Kurulum ve kullanım kolaylığı; alacağınız çadırın kurulumunun çok zor olmamasına dikkat edin. Bir sürü özelliğe sahip bazı çadırların kurulumu için birden fazla kişi gerekebilir ve tek başınıza kurmakta zorlanabilirsiniz.
  2. Yapıldığı malzeme; çadırın hangi malzemeden yapıldığına dikkat edin. Polyester çadırlar güneşli havalarda zamanla zarar görebilirler ama yağmura daha dayanıklıdır. Tabi su geçirme oranı da önemli.
  3. Çadırın havalandırması; daha önce kamp yapmadıysanız sabah ıslak bir şekilde uyanmamak için çadırınız havalandırma özelliğinin iyi olmasına dikkat edin. Eğer havalandırma özelliği iyi değilse nemden dolayı uyku tulumunuz ve siz ıslanabilirsiniz.
  4. Cepler ve pencereler; malzemelerinizin düzenli olması ve kaybolmaması için çadırda bulunan gözler önem taşımaktadır. Pencereler ise havalandırma için önemlidir.
  5. Alacağınız çadırın fiyatı; herkes bütçesine göre çadır alacaktır ama unutmayın ki sıradan ucuz bir çadırın sizi zor durumda bırakması ihtimaldir.
  6. Garanti ve servis imkanı; aldığınız çadırın yedek parça ihtiyacı doğduğu zaman tamiri için parçalarını rahatça bulabilmeniz için isminin arkasında duran bir firma olması gerekmektedir. Yedek parçasını bulamadığınız bir ürün uzun ömürlü olmayacaktır yada ikame malzemeler ile tamirini yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Sonuç olarak; en pahalısı, en markalısı, en büyüğü, en……en….. değilde sizin ihtiyaçlarınıza maksimum katkı sağlayabilecek ve kesenizi de fazla sarsmayacak çadırı almak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.