Kamp Yeri Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kamp yeri seçimi nasıl olmalıdır konusu neden önemlidir diye sorarsanız; doğada gecenizi rahat, huzurlu ve en önemlisi güvenli bir şekilde geçirebilmeniz için kurduğunuz çadırınızın yeri ve çevre özellikleri önem arz etmektedir.

 • Temiz Ve Düzgün Bir Alan

  Kamp yerimizi seçerken ilk etapta etrafın temiz, çok fazla ortalık bir yerde ve düzgün olmasına dikkat edilmelidir.

 • Yamaç Diplerine Çadır Kurulmamalıdır

  Taş düşmesi, toprak kayması, çığ tehlikesi olabilecek yamaç diplerine çadır kurmanız hayati yönden tehlikeli olabilir. Çadırımızı kurmadan önce etrafımızın bu gibi tehlikeleri barındırıp barındırmadığını araştırmak gerekir. Bunun için toprak yapısına veya alan hakkında kısa bir araştırma yaparak karar vermeliyiz.

 • Yüksek Ve Ağaç Altına Çadır Kurulmamalıdır

  Alandaki tek ağaç altına çadırınızı kurarsanız yağmurlu havalarda yıldırım düşmesine karşı tehlike altında olabilirsiniz. Eğer ağaçların altına çadır kurarsanız çadırınızın üzerine ağaç dalları düşebilir.

 • Su Kenarına Ve Dere Yatağına Çadır Kurmayın

  Gece oluşabilecek aşırı yağışlardan dolayı dere yatakları taşabileceği için çadırınız su altında kalabilir. Su yatakları aynı zamanda yırtıcı hayvanların da geceleri ziyaret ettikleri yerlerdir. İlk etapta sizden çekinseler de susadıkları zaman yanınıza geleceklerdir. Bu nedenle kampımızı kurarken su yataklarına yakın fakat kendinizi tehlikeye atmayacak şekilde çadır kurmanızda fayda olacaktır.

 • Fazla Rüzgar Almayan Yerleri Seçin

  Etrafınızın tepelerle çevrili fazla rüzgar almayan ve korunaklı yerlere çadırınızı kurmaya özen gösterin. Isı kaybınız az olacak ve fırtınalı havalarda sizi koruyacaktır.

 • Patikalar Üzerine Kamp Kurmayın

  Hayvanların geçiş güzergahında olacağınız için riskli olabilir. Patikalardan uzak durmakta fayda var.

 • Yazın Gölge Kışın Güneş Gören Yer Seçilmeli

  Yazları güneşin çabuk battığı yerlere kışın ise güneşi çabuk görecek yerlere çadır kurmakta fayda vardır. Yine de dikkat edilmesi gereken bir nokta; çadırınızın fazla güneş altına kalması ömrünü kısaltacaktır.

 • Eğimli Yerlere Kamp Kurmayın

  Çadırınızı kurduğunuzun alanın düz olmasına dikkat edin. Fazla taşlık ve eğimli olmaması gece rahat uyumanıza yardımcı olacaktır. Eğer eğimli bir alanda kamp kurmak zorunda kalırsanız yüksek tarafının baş kısmınıza gelmesine dikkat edin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.