Karagöl Tabiat Parkı (İzmir)

Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl Tabiat Parkı İzmir’de deniz seviyesinden 850 metre yüksekte yer alıyor. Gölün jeolojik hareketler sonucu oluştuğunu alanda yer alan bilgilendirme tabelasından okuduk.

Karagöl Tabiat Parkı

İzmir taraflarında düğünümüz olunca bizde her zaman yaptığımız gibi yol üzerinde yer alan güzellikleri listeledik. Aslında burası en son uğrak yerimizdi. Niye ilk bunun hakkında yazı yazıyorum derseniz sanırım en çok burası hoşuma gitti. Yedigöller’e çok benziyor ama burada sadece bir göl var ve çok kalabalık da değil.

Karagöl Tabiat Parkı

Bol virajlı yollar ve muhteşem manzaralı yollardan tırmandıktan sonra hafif bir inişe geçipte ulaştığımız bu yere giriş ücretli. Bu gezimizde gezdiğimiz hemen hemen her yere ücret ödedik. Bir veya iki yere ücret almadılar; birinde görevli yoktu sanırım diğerinde ise bakıp çıkıcaz deyince ücretten yırttık. Heryer paralı olmuş 🙂

Karagöl Tabiat Parkı

Giriş kapısında görevliyle acaba kamp yapsak nasıl olur fiyat ne olur konuşmasından sonra girip dolaşalım çıkarız kararı verdik ve aracımızı girişe bırakıp hemen sol tarafta yer alan yürüyüş parkurundan keşfe çıktık.

Karagöl Tabiat Parkı

Etrafında dolaştıkça alanın güzelliği kendini göstermeye başladı. Çevre düzenlemesi gerçekten güzel yapılmış. Yürüdükçe bu akşam burada kamp yapalım mı! konuşmaları geçmeye başladı.

Karagöl Tabiat Parkı

Alanda kamp yerleri bulunuyor ve elektrik de veriliyor tabi ücretli. Gerçi kampçıların çoğu göl kenarına kurulmuşlar. Göl kenarında manzara daha güzel. Eğer buraya geliyorsanız mutlaka kamp yapın. Ama hazırlıklı gelin derim. Gece hava soğuk olabiliyormuş.

Karagöl Tabiat Parkı

Daha önce de söylediğim gibi alanda elektrik var. Tuvaletler bulunuyor. Çeşmeler mevcut ama içmek için kullanılabiliyormu dikkat etmedim. Eğer giderseniz görevlilere sorabilirsiniz. Çocuklarda düşünülmüş ve ufak da olsa çocuk oyun alanı bulunuyor.

Karagöl Tabiat Parkı

Biz kamp yapmayalım sadece günübirlik piknik yapalım derseniz oturmak için masalar var. Alanda ateşinizi yakabilmeniz için yerler de var. Sanırım alanda ateş için kısıtlama yokki çoğu kampçı ateşini yakmış keyif yapıyordu.

Karagöl Tabiat Parkı

Ulaşımı aslında kolay ve yol asfalt. Tabi buraya ulaşım için iki yol var. Bir yol tamamen asfalt ve diğer yol ise onu sakın sormayın. Biz dönüşü o yoldan yapalım dedik ve yolun sonu gelmeyecek sandım. Yol çalışması yapılıyor sanırım ve her taraf kocaman kocaman taş ve çukurlarla doluydu. O yüzden geliş ve dönüşü kesinlikle Yamanlar tarafındaki yoldan yapın.

Karagöl Tabiat Parkı

Çok fazla birşey yazmaya gerek yok. Huzur bulmak ve kamp yapmak için kesinlikle gidin. Yollar çok virajlı ve bol uçurum dikkatli gidin.

Koordinatlar

İzmir Karagöl Tabiat Parkı: 38.556701, 27.219279

 

 

One thought on “Karagöl Tabiat Parkı (İzmir)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.