Karagöl ve Yanık Yaylası Gezi Turu

Karagöl Yaylası

Karagöl Yaylası Sakarya’nın Taraklı bölgesinde yer almakla birlikte çevresinde bulunan birçok yaylaya da komşudur. Karagöl yaylası yaklaşık 1200 rakımda yer almaktadır. Oldukça geniş bir alana yayılmıştır ve yaya olarak yürümeye kalksanız 1-2 saatinizi alır. Yayla çevresinde genellikle çam, köknar, kayın ve meşe türünden ağaçlar bulunmaktadır.

Karagöl Yaylasında Keyif

Karagöl yaylası bizim günlük rotamız içerisindeki en son yaylaydı diyebiliriz. Buraya gelmek için Akyazı’dan yola çıktık ve çevresinde bulunan birçok yaylayı gezdik diyebiliriz. Buraya gelene kadar gerçekten çok güzel yerlerden geçtik ve çoğunda pek insan yoktu diyebiliriz. Bizim için tek sıkıntı noktası havanın çok rüzgarlı olması oldu.

Karagöl Yaylası göleti

Yayla aslında çok geniş bir alana yayılmış durumda ancak gelen insanların daha çok mesken tuttuğu yer gölet çevresi olmuş. Gölet çevresinde kampçıları ve günübirlik gelen ziyaretçileri görmeniz olası. Gölet çevresine girişler ücretli ama öyle afaki bir ücret alınmıyor. Hatta gezip çıkıcaz dediğiniz zaman sizden ücret talep edilmiyor. Anladığım kadarıyla burayı muhtarlık işletiyor o yüzden yardım amaçlıda olsa ücret vermeniz.

Karagöl Yaylasında Bulunan Kamp ve Piknik Alanı

Karagöl Yaylasında bu alan dışında görmeniz gereken birçok alan bulunuyor. Özellikle ilkbahar aylarında gelirseniz müthiş güzelliklerle karşılaşabilirsiniz. Yağmur ve kar sularının oluşturduğu birçok akıntı size müthiş görseller sunacaktır. Doğanın tadına varmanızı sağlayacaktır.

Karagöl Yaylası Evleri

Alana sadece kamp için değil aynı zamanda doğa yürüyüşleri içinde gelmelisiniz. Özellikle sonbahar ve ilkbahar ayları doğa yürüyüşleri için harika zamanlar diyebiliriz. Eğer yaz aylarında gelmeyi planlıyorsanız yayla şenliklerine denk gelme olasılığınızda bulunuyor. Yürüyüş için birçok parkur çıkarılabilir. Bu parkurları bilen kişilerlede yapabilirsiniz, kendinizde yapabilirsiniz. Tek önemli nokta kaybolmayın 🙂 Gerçi öyle çok fazla kaybolucak bir zorluğu yok. Belki orman içine girerseniz bir ihtimal.

Yanık Yaylası

Karagöl yaylasından çıkıpda bizim gibi Akyazı taraflarına gitmek isterseniz yolunuzun üzerinde sizi karşılayacak olan Yanık Yaylası olucaktır. Müthiş ormanların için geçip gittiğinizde neredeyse en yüksek noktalarında müthiş manzaraya sahip yayla sizi karşılayacaktır.

Yanık Yaylası Manzara

Sadece müthiş manzara değil aynı zamanda yamaçta kurulu olan yayla evleri de sizi etkileyecek güzellikte. Yaylada pek insan bulunmuyor. Biz gittiğimizde sadece bir kişi ile karşılaştık ve muhabbet etme imkanımız oldu. Buralarda kışların nasıl olduğunu sorduğumuzda genellikle yolların kar nedeniyle kapandığını ve ulaşımın zor olduğunu anlattı.

Yanık Yaylası Evleri

Yaylanın yüksek rakımda yer alması havanın soğuk olmasına neden oluyor. Karadeniz yaylarındaki gibi anlık sis çöküp birkaç zaman sonra güllük gülistanlık bir hava ile karşılaşabiliyorsunuz. Buradaki yaylalara gitmeyi planlıyorsanız mutlaka hava şartlarına hazırlıklı gitmenizde fayda var. Yayla dönüşü için birçok yol güzergahını deneyimleyebilirsiniz. Biz orman içi yollardan tam bilmesek de Akyazıya ulaşmaya çalıştık. Bazı noktalarda odun kesme çalışmalarından dolayı yollar kapalı olabileceği gibi yolun sonunda çıkmaz bir sokağa çıkma ihtimaliniz de bulunuyor. Eğer yolları bilmiyorsanız önceden mutlaka hazırlık yapın veya bilen birine ayrıntılı sorun derim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.