Karapınar Şelalesi (Kaynaklar)

Karapınar Şelalesi (Kaynaklar)

Daha önceden resimlerden görüp ve keşif amaçlı gidipte öyle göz ucuyla gezebildiğim bir yer olan Karapınar Şelalesi Çukurpınar ile Armutveren arasında yer alıyor. Yazın havaların ısınması ile suyunun çoğu zaman kuruduğu ve tabanının sert ve taşımsı bir yapıya sahip olması ve kat kat havuzlu yapısıyla değişik bir görünüme sahiptir. Kat kat oluşmuş olan ufak ufak havuzlardan suların belli bir yükseklikten düşmesi şelale görüntüsü vermektedir. Aslında çok büyük bir şelale değildir.

Daha ilerilere gittikçe kaynaklar var diye düşünüyorum. Çünkü etrafta fazlasıyla kaynak bulunuyor. Burasıda kaynakların birleşmesi ile oluşuyor diye düşünüyorum. Suyun geldiği tarafa gidip kaynağını bulmayı düşünüyorum müsait bir vakitte.

Etrafta piknik ve kamp yapmak için alan fazlasıyla mevcut. Yakınlarda kaynak çeşmesi bolca bulunuyor. İçme suyu sıkıntısı yok. Her tarafta kurumuş ve yıkılmış çalı çırpı odun parçası bulabilirsiniz. Ateş yakmak içinde sıkıntı yaşamazsınız. 

Kış ve İlkbaharada Çekilmiş Videolar:

Nasıl Gidilir?

Kırklareli’nin Çukurpınar köyünden Armutveren (Dupnisa Mağrası) tabelalarını takip ettiğinizde mermer çıkarılmış bir alan görüceksiniz. Burayı geçtikten sonra sağ tarafta çeşme görülücek ve çeşmenin hemen yanından orman içine yol girişini görüceksiniz. Hatta hemen yanında dereden suların aktığını görürsünüz. Buraya araçla girmek zor olabilir. Aracınızın altı alçaksa pek girmeyi denemeyin. Yürümenizi tavsiye ederim. Fazla uzakta değil. Yolu takip ettiğinizde su seslerini duyucaksınız ve hemen sağ tarafta şelaleyi görebilirsiniz.

Koordinatlar:

Çukurpınar Köyü: 41.836547, 27.469047

Çeşme: 41.871675, 27.507264

Şelale: 41.870002, 27.511309

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.