Komşu Sahili; Poliçe Koyu

poliçe sahili

Poliçe sahili ismini tam olarak nerden alıyor bilmiyorum ama değişik bir isim koymuşlar. Poliçe denince sigorta ile ilgili şeyler aklıma geliyor nedense. Neyse anlamı üzerinde çok fazla kafa yormaya gerek yok. Biri koymuş işte. Poliçe sahili Kırklareli’nin Kışlacık Köyü yakınlarında yer alıyor. Buraya neden komşu sahili dedin diye sorarsanız aynı yol üzerinden Panayır İskelesine de gidilebiliyor ve orası buraya nazaran biraz daha meşhur. Tabi meşhur olunca alanda oluşan insan yoğunluğu da fazla oluyor.

poliçe sahili

Biz buraya insanların tatil zamanı olan Ramazan Bayramı tatilinde gittik. Çok fazla yoğunluk yoktu. Tabi güzel yerlerin çoğu kapılmış haldeydi ama diğer sahil kadar kalabalık değildi. Burada dikkatimi çeken diğer birşey ise; birçok kulübenin bulunmasıydı. Kulübeler köylülere ait olabilir diye düşünüyorum ama sormadım gelenlerin nereli olduklarını.

Poliçe Sahili

Yolu hakkında birkaç kelam edecek olursak Kışlacık köyünden sonra stabil bir yol. Bildiğiniz taş toprak yani. Sıcak havalarda fazlasıyla toz duman yutma ihtimaliniz bulunuyor. Tabi biraz yüksek araçla gelmekte fayda var.

poliçe koyu

Burası sadece yüzmekten çok yürüyüş ve kamp için daha uygun. Etrafta biraz keşif yaparsanız hem sahil boyundan hem de orman içine doğru çok güzel rotalar çıkarılabilir. Özellikle sabah güneşin doğuşunu kayaların tepesinden seyretmek ayrı keyifli. Sabah dalgaların kayalara çarpması ve çıkardığı sesi dinlemek ayrı bir keyif veriyor. poliçe sahil

Kamp yapacaklara en güzel haberi de verelim. Alanda kaynak suyu var. Hemde denizin hemen yanında. Su buz gibi ve dağdan geliyor. İlk defa denizin hemen yanı başında kaynak suyu gördüm. Tuzlu falan da değil yani. Bildiğiniz tatlı kaynak suyu. Gözlemlediğim kadarı ile başka birkaç yerde daha kaynak olabilir. Sabah birkaç aile başka yönden de su taşıyolardı. Burada içme suyu sıkıntısı çekmezsiniz.

poliçe

Kamp için bir sürü alan var. Hatta ağaçların arasında korunaklı çok güzel yerler bulabilirsiniz. Bu arada bayram olmasına rağmen alana giriş ücretsizdi. Belki bayram olduğu için girişler ücretsiz olabilir, belki herzaman.

poliçe

Uzun süreli kamp yapmayı ve kalmayı düşünüyorsanız gelirken su haricinde diğer malzemelerinizi eksiksiz getirmeniz sizin yararınıza olucaktır. En yakın yerleşim alanı yaklaşık 10 km uzaklıkta ve yolun stabilize yol olduğunu düşünürsek gidip gelmek çok da eğlenceli olmayacaktır.

poliçe

Nasıl Gidilir?

Poliçe sahiline ulaşım Kışlacık Köyü üzerinden yapılmaktadır. Birkaç yol daha var ama fazlasıyla bozuk. Köyden ulaşımın kolay olmasının bir nedeni de yollara tabelaların yerleştirilmiş olması. Tabelaları takip ederek sahile ulaşabilirsiniz. Ayrıntılı yol tarifi yapmama gerek yok sanırım. Koordinat ile yolu rahatlıkla bulabilirsiniz.

Koordinatlar

Kışlacık Köyü: 41.696202, 27.941739

Poliçe Plajı: 41.735906, 28.038387

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.