Kuru Fasulye Diyarı Armutveren {Paspala}

Herkesten duyduğum paspala fasulyesi çok lezzetlidir, mutlaka oralara gidince alıp tadına bakın sözleriyle değilde daha sonraları Armutveren köyüne gittik dediğim zaman, orası paspala fasulyesinin diyarı fasulye almadınız mı dediklerinde eski adının paspala olduğunu öğrendiğim köydür burası 🙂

Kuru Fasulye Diyarı Armutveren {Paspala}

Eskiden Paspala olarak anılan şimdi ise Armutveren olan köyün geçim kaynakları tarım, orman ve hayvancılıktır. Göçler sebebi ile nüfusu çok azalmış bir yerdir. Paspala kuru fasulyesi ile meşhurdur. Yakınında meşhur Dupnisa Mağrası vardır.

Kamyonet İle su Taşıyoruz

Biz gezimizde daha çok gizli yerleri ve sakin yerleri keşfetmeyi sevdiğimiz için gizli yerlerini keşfettik. Size köy içerisinden değilde etrafındaki güzel yerlerden bilgiler vermeyi düşünüyorum. Yerler hemen köy çevresinde bulunuyor.

Resimsiz Olmaz

Bu köye isterseniz Demirköy tarafından isterseniz de Üsküp, Çukurpınar tarafından da gelebilirsiniz. Ateşimizi Yakıyoruz

Biz sakin yolları sevdiğimiz için Çukurpınar rotasını takip ettik. Bu rota üzerinde başka yerlerde olduğu için ve ileriki gezilerimiz için fikir olsun diye oralarıda görelim dedik.

Malzemelerimizi Yerleştiriyoruz

Armutveren köyünden Dupnisa Mağrası rotasını takip ederken köy çıkışında köprüyü geçtikten sonra sağa dönüş yolları mevcut oralardan içeriye girip keşif yapabilirsiniz.

Su İçinde Keşfe Çıkıyoruz

Buralarda hem dinlenebileceğiniz, kamp yapabileceğiniz, piknik yapabileceğiniz çok güzel yerler mevcut. Tertemiz deresi var. Suyun derin olduğu yerlerde balıklar var. Hatta dereboyundan ilerleyerek Alabalık yakalayabilirsiniz. Gittiğimizde Alabalık yakalamaya çalışan balıkçılar mevcuttu.

Serinliyoruz

Bence burada yapılacak en güzel şey, çadırınızı alıp kamp kurmak. Bir dahaki gidişimde yanımda şişme bot götürmeyi ve su içerisinde gidebildiğim yere kadar gitmeyi düşünüyorum. Amatörce rafting yapma hedefim var 🙂

Yorgunluk Kahvemizi İçiyoruz

Gezilerimizin olmazsa olmazı ateş 🙂 Ateş yakmadığım zaman o geziden çok birşey anlamıyorum.

Mehmet Keşifte

Çocukların herhalde en özgür olduğu yerlerden biri doğa. Gözünüzün önünde oldukları sürece korkacağınız pek fazla  durum yok. Tabi sıcak havalarda yılan v.b hayvanları dikkate almanızda fayda var. Bizim çocuklar gibi ufaklarsa dikkatli olmakta fayda var. Etrafınızı güvenli hale getirdiğinizde bırakın istedikleri gibi oynasınlar, gezsinler.

Su içerisinde oynamaya devam

Yaz sıcağında giderseniz sizin için mükemmel serinleme yeri olucaktır. Etrafı gezdikten sonra sandalyelerinizi suyun içine yerleştirin ve dinlenmeye başlayın. Hatta yüzebileceğiniz çok güzel yerleri mevcut.

Misafirlerimiz

Burayı bilenler geliyor. Biz vardığımızda en güzel yeri almış olanlarla biraz muhabbet ettik. 2-3 gündür burda olduklarını söylediler. Her sene mutlaka buraya kalmaya geliyorlarmış. Burayı gördükten sonra tekrar gelmemeniz imkansız. Değişik fikirlerle buraya gelmek isteyeceksiniz.

Su içerisinden Geçiş

Balık avlamaya, huzur bulmaya hemde bol bol oksijen depolamaya geldiklerini söylediler. Gerçekten huzur verici bir ortam. Etrafta fındık ağaçları da mevcut. 2-3 gündür burda oldukları için ve bol bol gezdikleri için birkaç dal fındık toplamışlar bize de ikram ettiler. Sizde gezerek fındıkları bulabilirsiniz.

Serinlemenin en güzel yeri

Su mükemmel

Suyu ve yeşili insana huzur veriyor. Dupnisa Mağrasına giderken ya da dönerken Armutveren köyünden geçmenizi tavsiye ederim. Hem bu huzur verici sakin yerleri görüp dinlenirsiniz hem de meşhur Paspala kuru fasulyesinden alıp tadına bakmış olursunuz.

Armutveren (Paspala)’e Nasıl Gidilir?

Armutveren’e ulaşabilmeniz için birkaç güzergah bulunuyor. Ne yönden geldiğiniz önem arz ediyor. Eğer Üsküp üzerinden giderseniz Çukurpınar üzerinden ulaşabilirsiniz. Eğer Demirköy tarafından geliyorsanız ve önce Dupnisa Mağrasını gezmeyi düşünüyorsanız Sarpdere köyündeki kavşağa geldiğiniz zaman soldan devam ederek Armutveren köyüne ulaşabilirsiniz. Navigasyon cihazlarına yazdığınız zamanda sizleri buralara getiricektir. Asıl bulmakta zorlanabileceğiniz yukarıda anlattığım yerlerdir. Buraya ulaşabilmeniz için yapmanız gereken; armutveren köyü çıkışında yer alan köprüyü geçtikten ve yaklaşık 1-1,5km gittikten sonra orman içine sağa dönen yolu takip ettikten sonra tekrar sağa dönerek dere geçiş alanına ulaşabilirsiniz(Çukurpınar tarafı için). Sarpdere mevkisinden geliyorsanız köprüye gelmeden sola orman içine dönüceksiniz.

Koordinatlar

Armutveren Köyü: 41.901353, 27.546812

Köprü: 41.898430, 27.557520

Orman İçine Giriş Yolu: 41.890268, 27.561168

Alan: 41.879563, 27.556854

Koordinatları nasıl kullanacağınızı görmek için tıklayınız

 

 

6 thoughts on “Kuru Fasulye Diyarı Armutveren {Paspala}

    1. Buralarda ücretli kamp alanı bulunmuyor. Yani ücret ödemeden kamp yapabilirsiniz. Mevsim olarak da uygun.

    1. Verdiğim koordinatları google maps (haritalar) uygulamasına yazarak gelebilirsiniz. En son kısımda koordinatları nasıl kullanacağınızı ayrıntılı olarak yazdım. Ama sizin için direk takip edebileceğiniz link vereyim. Buradan bakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.