18 Haziran 2024

Kütahya Yolundayız; Palazoğlu Göleti

Kütahya yolu nereden çıktı? Instagram ve youtube da bir sürü yeni yerler paylaşırken Palazoğlu Göleti yazısı nereden geldi diyebilirsiniz. Siteye yazı yazma işleri diğer mecralara göre yavaş ilerliyor. Malum bir resmi çekip atmak veya video yüklemek anlık olabiliyorken yazı yazmak, ona uygun resimleri seçmek o anki ruh haline bağlı olarak uzuyor.

Tavşanlı Yolu

Bursa/İnegöl tarafından yola çıkıpda Kütahya’ya taraflarına gidiyorsanız kesinlikle İnegöl-Tavşanlı yolunu kullanın derim. Yol üzerinde müthiş manzaralar ve doğa harikası ormanlar var. Bu yol çok fazla kullanılmadığı için fazlaca sakin. Yolu daha çok odun taşıyan kamyonlar kullanıyor. Hem sakin hem de yemyeşil bir yol sizi bekliyor olacak. Tabiki mevsimine göre.

Palazoğlu Göleti

Uzunca bir tırmanıştan sonra yolun hemen kenarında müthiş bir güzellikle karşılaşacaksınız Palazoğlu Göleti. Burası aslında kurbağaların üreme alanı diyebiliriz. Kışı ormanda geçiren kurbağalar, havaların ısınması ile birlikte Kocayayla tarafından Palazoğlu Göleti’ne doğru yola koyuluyor. Eğer bu döneme denk gelirseniz yolculuklarını gözlemleyebilirsiniz. Eğer bizim gibi üreme döneminden sonraya denk gelirseniz gölette sayamayacağınız kadar kurbağa yavrusunu gözlemleyebilirsiniz.

Gölet çevresi hem dinlenmek için hem de piknik yapabileceğiniz alanlar içeriyor. Hatta çocuklar bile düşünülmüş ve oyun alanı da yapılmış. Mis kokulu çam ağaçlarının altına sandalyenizi kurup huzur bulabilirsiniz. Hamağınızı veya çadırınızı kurup güzel bir uyku çekebilirsiniz. Dinlendikten ve karnınızı doyurduktan sonra mutlaka çevrede geziye çıkın. Değişik açılardan görüntü alabileceğiniz çok güzel noktalar bulacaksınız. Eğer kışın gelirseniz göletin donma ihtimalini ve müthiş kar manzarlarını görebileceğinizi unutmayın.

Kamp için geldiyseniz yol üzerinde tesisler var ama neler satılıyor bir bilgim yok. Tedarikli gelmenizde fayda var.

4 thoughts on “Kütahya Yolundayız; Palazoğlu Göleti

  1. Merhaba. Palazoğlu göletine gitmeyi düşünüyoruz. Telefon çekiyor mu?

  2. hangi tür balıklar bulunuyor acaba bilginiz var mı balık alabildiniz mi

    1. Balık konusunda çok fazla bir bilgim yok. Biz çocuklar vakit geçirsin diye olta attık. Ama gördüğüm heryerin kurbağa yavrusu olduğuydu. Büyük ihtimal balık da vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.