Trakyada Bir Köy; Kuzulu

Kuzulu Köyü sanırım Trakya’nın en az bilinen yerlerinden biri. Öyleki anayol ile bağlantısını sağlayan yol bile asfalt değil. Yani yolu bile yok diyebiliriz. Ama giderken göreceğiniz manzaralar sizi kendisine hayran bırakacaktır. Burası fazla nüfusu olmayan dağların arasında diyebileceğimiz ve şırıl şırıl suların aktığı bir yer.

Kuzulu Köyü

Gelelim biz burayı nasıl keşfettik. Tabiki birkaç resim gördüm. Sonra neresi, nasıl gidilir, nereleri gezilir diye araştırdım. Buraya gideceğimizi bir arkadaşımıza söylediğimizde; akrabasının burada olduğunu ve burayı çok iyi bildiğini söyledi. Belkide bu yazıyı okuduktan sonra arkadaşlar biz sormadan bize bildikleri yerler hakkında fikirler verirler :). Hatta gideceğimiz yerin yolunun bozuk olduğunu söyledi. Evet yol yağmurlarla baya bozulmuş ama böyle daha güzelki herkes gidemesin. Yol bukadar bozuk olmasına rağmen etraftan bir sürü çöp toplamak zorunda kaldık.

Kuzulu köyü

Biz geçtiğimiz yoldan kimse gelemez derken birde baktık ki aracın biri 1 saat sonra geliverdi. O yoldan nasıl geldiyse artık aracın altında birşeyler sallanıyordu. Ben olsaydım o alçak araçlarla oradan geçmezdim geri dönerdim. İnsanlarımız zoru seviyor 🙂 Biz önce geldiğimiz için ve alanda da başka duracak yer olmadığı için, belkide sudan karşıya geçemeyiz diye düşündükleri için geri döndüler. Okadar uğraşıp gel sonra o yolu tekrar geri dön. Gerçi bizde çok yoldan gidipte geri döndük ama bizim amacımız zaten gezmek, onların ki sanırım sadece piknik yapmaktı.

Burada ilk yapabileceğiniz ilk köprüyü görünce aracınızı bırakıp güzelce etrafta gezinin. Tepelere çıkın. O tepelerin olduğu yönden bir dere daha akıyor ve çok güzel manzaralara sahip izleme noktaları bulunuyor. İster vadinin dibine inerek dere kenarından yürüyün isterseniz tepelerden yürüyüş yapın. Bu sizi biraz değil baya yoracaktır. Yani sabah yürüyüşümüzü yaptık. Öğlen yemeği için dinlenme noktamıza gidebiliriz 🙂

Kuzulu Köyü

Burası suyun kenarında azda olsa birkaç ailenin sığabileceği en güzeli de kamp yapabileceği bir nokta. Büyükçe birde masa var. Masa biraz eski ama olsun. Buraya erken gelmeniz önemli. Eğer bu noktayı kaptırırsanız biraz ileride su kenarında kavakların altında bir yer daha var. Orası burası kadar güzel olmasada gezi öncesi karnınızı doyurup dinlenebilmeniz için güzel bir yer.

Asıl güzellikler bundan sonra başlıyor. Tavsiyem buradan sonra yürümeniz. Varacağınız nokta çok uzak değil. Yaklaşık 1,3 km kadar yürüyeceksiniz. Zaten aracınız fazlaca yüksek değilse belli bir noktadan sonra araçla çok zor gidersiniz.

Varacağınız nokta söylediklerine göre daha önceleri manastırmış. Birkaç giriş noktası bulunuyor. Ben içeri girmedim. Belki merak edip girebilirsiniz. Bizim daha çok doğal güzellikler ilgimizi çekiyor. Emin olun göreceğiniz şelaleler manastır denilen yerden kat kat güzel.

Burada kamp yapılır mı diye sorarsanız, gerekli malzemelerinizi getirdiğinizde çokda güzel yapılır derim. Kamp yerini seçmek tabiki size kalmış.

Nasıl Gidilir?

9 thoughts on “Trakyada Bir Köy; Kuzulu

  1. Emin olun göreceğiniz şelaleler manastır denilen yerden daha güzel derken anlamadım ben tam olarak ne demek istediğinizi. Eğer orada cami olsaydı yine aynı şeyi söyler miydiniz merak ettim açıkçası

    1. Tam olarak ne demek istediğinizi anlamamakla beraber, anladığım kadarıyla cevap vermeye çalışayım. Daha önce kuzulu köyüne gittiniz mi bilmiyorum ama orada göreceğiniz manastır denilen alandan geriye zaten hiçbirşey kalmamış. Kaldı ki orası gerçekten manastırmıydı orasını da bilmiyorum. Sadece tarla altında oyma kayalar gibi bir alan kalmış. Yani manastır görme amacıyla gidenler hüsrana uğrar anlamında yazmışımdır büyük ihtimalle. Yani görsel açıdan görebileceğiniz en güzel şey şelaleler diyebiliriz. Cami olsa demişsiniz, yazılarımın hiçbirinde o tarz karşılaştırmaya girmiyorum. Sitede sadece doğal güzellikleri yazmaya özen gösteriyorum.

    2. Ne alakası var yahu bu her şeyi dine yorumlamalarınız dan bıktık. Burası siyaset sayfası değil. Çok güzel bir içeriği olan site ve youtube kanalı. Yeter artık yahu.

  2. Kaleminize sağlık,
    Ben de kökeni kuzulu köye dayanan bir kız olarak köyü sizden izleyince birçok yeri bilmediğimi farkettim;) ilk fırsatta gideceğim..

  3. Köyümüzün tanıtımını yaptığınız için teşekkür ederim, bir kaç ilave bilgi olsun şu anda manastır mağarasına kadar araç ile gidiş vardır mağaranın yanında wc yapılmıştır ayrıca mağaranın ve şelalenin oraya piknik masaları koyulmuştur. Mağarada yıllar öncede öyle düşündüğümüz gibi bir manastır yoktu yani köyde o mevkinin adı manastır mevkiidir ancak mağaranın sol tarafında yukarıdan suyun geldiği kısımda oyulmuş oda gibi bir yer var şu anda su yolu değiştiğinden içi su doludur mağaranın üstündeki bahçe bizimdir biz çocukluğumuzda oraya girerdik o zaman daha belirgindi duvarlar oyulmuş sıraya oturma yeri yapılmş ayrıca bir kaç tanede yüksekte derince oyuk vardı içine erzak koy koyulabilen ama yıllar içinde aşındı o güzellikler hatta orası yıllarca keçi ağılı olarak kullanıldı şimdi iki yıldır değere bindi ve ziyaretçisi çoktur esas mağaranın önüdeki alanda çalışma yapılırsa doğal havuzlar ve üfak şelale ortaya çıkacaktır. Buyurun tekrar köyümüze beklerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.