Osmançe Kalesi Tarihe Yürüyüş

Osmançe Kalesi Tarihçesi

Osmançe Kalesi 1800 yıllarda Osmanlı-Rus savaşları döneminde ileri gözetleme kulesi amacıyla yapılmıştır. Bölgede yer alan aynı yapıtlar içerisinde ayakta kalabilen tek kale olarak göze çarpmaktadır. Kale çevresine nazaran hakim bir tepeye kurulmuş durumdadır. Kalenin ana duvarları yaklaşık 4metreye ve kuleleri ise 8 metreye kadar ayakta durmaktadır. Kulelerin içerisinde yer alan boşluklardan da anlaşılacağa üzere 3 katlı olarak yapılmışlar. Ama günümüze bu görünümleri ulaşamamış. Kalenin restore edilmesi gerekir. Definecilerin kaçak kazıları ve hava şartlarından dolayı kale içerisi ve çevresi harap durumunda diyebiliriz.

Osmançe Kalesi Konumu

Osmançe Kalesi Vize ilçesi Kömürköy’e yaklaşık 4 km civarında yüksekçe hakim bir konumda yer alıyor. Kömürköye ait bölge içerisinde yer alıyor olsa da Balkaya Köyünden de kaleye ulaşım imkanı bulunuyor. Her iki yolda araç ulaşımı için biraz zorlu diyebiliriz. Tam arazi aracı olmasada dört çeker ve biraz yüksek araç ile gelmenizde fayda var.

Osmançe Kalesi Doğal Çevre Özellikleri

Kaleye ulaşım için geçtiğiniz noktalar tamamen orman ve yeşile sizi doyuruyor. Daha fazla güzellik arıyorsanız vadi içlerine de inebilirsiniz. Vadi içlerinde ne bulurum diyorsanız tertemiz akan dereleri bulacaksınız. Kale etrafına nazaran hakim bir tepede olmasının avantajı ile size müthiş seyir zevki sunuyor. Hatta kapı kısmının alt kısmında yer alan seyir kayası diyebileceğimiz bir noktası bulunuyor. Oranın seyri ayrı güzel. Hemen alt kısmında vadi içerisinde akan derenin sesini buradan duyabilir çevreyi seyre dalabilirsiniz.

Ne Tür Doğa Aktiviteleri Yapılabilir?

  • Doğa Yürüyüşleri

Bölgede yapılabilecek ilk faaliyetlerden biri doğa yürüyüşleri. Bölgede birçok parkur planı çıkarılabilir. İster Kömürköy tarafından parkurlar belirleyin, isterseniz de Balkaya Köyü tarafından parkurlar belirleyebilirsiniz. Ortalama parkur mesafeleriniz 10-15 km civarlarında olacaktır.

  • Bisiklet ve Motosiklet Sürüşleri

Yürüyüş rotalarınızı neredeyse bisiklet ve motosiklet ile de aşmanız mümkün. Yürümeyi sevmiyorsanız bu tarz faaliyetleri de tercih edebilirsiniz. Aslında yollar araçtan çok bisiklet cross motorlar için çok uygun diyebilirim

  • Kamp

Bölgede dere yataklarının çok olması ve yeterince düz alanın olması kamp yapabileceğiniz birçok güzel noktayı bulabileceğiniz anlamına geliyor. Çevrede şimdilik herhangi bir kamp alanı bulunmuyor. Ancak gördüğüm kadarı ile bungalov evler yapılıyor. Buralar kamp veya konaklamaya açılacakmı maalesef bilmiyorum. Eğer ticari bir işletme açılırsa yine buradan bilgi paylaşımı yaparız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.