Oylat Mağarası ve Şelalesi

Oylat’a gelen insanlar daha çok buradaki termal tatil tesislerinde tatil yapmak amacı ile geliyorlar. Tabi bizim gibi tatillerinizi genelde hotellerde değilde doğada, ilkel şartlarda geçiriyorsanız dikkatinizi doğal güzellikler çekiyor. Nedir bunlar derseniz, burada bulunan şelale, mağara, akan dereler, orman ve dağlar diyebilirsiniz.

Oylat Mağarası

Oylat Mağarası

Aslında mağara hakkında bilgi vermeden önce buraya gelirken yol üzerinde bulunan Oylat Çiftlik hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Bu çiftlik; Hamamlı, Gündüzlü, Hilmiye, Mesruriye, Bahçekaya ve Saadet Köylerinin kadınlarından oluşan bir proje kooperatifi. Bu köylerde yaşayan kadınların yaptıkları doğal ürünleri buraya gelen misafirlere sundukları ve gelir elde ettikleri bir oluşum. Sizde burada soluklanmak ve doğal ürünlerden almak isterseniz Hilmiye Köyünde dere kenarında bulunan yerlerine uğrayın derim. Ayrıca online satış yaptıkları siteleride bulunuyor.

Gelelim Oylat Mağarasına; burası Hilmiye Köyü’ne yaklaşık 1 km mesafede yer alıyor ve aracınız ile mağara girişine kadar gelebiliyorsunuz. Mağara giriş kısmında otopark bulunuyor. Giriş kısmı altta olduğu için hemen önünden akan dere seviyesine inmeniz gerekiyor. Girişler ücretli. Biz aile olarak girdiğimiz için kişi başı ücretlerine dikkat etmedim. Giriş kısmı biraz tehlikeli görünüyor. Yukarıdan taş parçalarının düşme tehlikesine karşı önlemler alınmış ve taş düşmesine karşı sürekli kontroller yapılıyor dur diye düşünüyorum. Baya büyükçe bir giriş kısmından sonra uzunca bir yol yürüyeceksiniz. Görevlinin dediğine göre 750 metre gidiş ve doğal olarak bir okadar da dönüşü oluyor. İlk etapta biraz ürkütücü gelebiliyor 🙂 İlk etap pek zorlu değil, çoğunlukla düz merdivenlerden yürüyorsunuz. Ama mağaranın sonuna doğru gelince gerçekten dik diyebileceğimiz merdivenlerle karşılaşabiliyorunuz. Yükseklik korkunuz varsa buralara çıkmayın 🙂 Özellikle çocuklarla gidiyorsanız çocukların elini kesinlikle bırakmayın. Zeminin kaygan olması çocuklar ve yetişkinler için tehlike oluşturabilir. Dikkatli gitmekte fayda var. İçeride su oluşumları var ama havuzlarda su görmedik. Sadece bazı noktalarda yarasaları görmesenizde seslerini duyabiliyorsunuz.

Oylat Kaplıcaları

Oylat burada bulunan kaplıcaları ile anılmaktadır. Burada birçok tesis bulunuyor. Tesisler hakkında ayrıntılı bilgilere sitelerinden ulaşabilirsiniz. Buraya kaplıcalar için geliyorsanız önce hotelinize yerleşin ve dinlendikten sonra mağara, şelale ve diğer doğal güzellikleri gezebilirsiniz.

Oylat Şelalesi

Oylat Şelalesi

Hotelde dinlendikten sonra biraz da yürüyüş yapmak isterseniz gidebileceğiniz en güzel nokta Oylat Şelalesi. Kaplıcaların bulunduğu alandan yürüyüş parkurundan ulaşılan irili ufaklı şelalelerden oluşmaktadır. Bazı noktalarda yolu biraz zorlu olsada gitmeye değer.

Eğer yolunuz Bursa/İnegöl taraflarına düşerse Oylat‘a uğramadan dönmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.