Sakarya Dikmen Yaylası ve Dikmen Tepesi

Dikmen Yaylası Nerede Yer Alır?

Dikmen Yaylası Sakarya ilinin Hendek ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Yayla yolunun büyük bir bölümü asfaltlanmış durumda. Kış şartları dışında her türlü binek araç ile ulaşım sağlanabilir. Bol virajlı ve bolca tırmanışlı bir yol sonunda yaylaya ulaşmış oluyorsunuz.

Dikmen Yaylası
Dikmen Yaylası

Yaylaya girişte ilk gözünüze çarpan yayla evleri ve dikmen tepesi oluyor. Aslında yaylalar için bir kanun veya yönetmelik çıkarılıp yapılaşma konusunda bir standart getirilmeli diye düşünüyorum. Kötü demiyorum ama yapılar konusunda daha özenli olunsa turizm açısından çok daha olumlu olur diye düşünüyorum.

Dikmen Yaylası
Dikmen Yaylası

Yayla daha çok eğimli bir yapıda ve az da olsa düz kısımları bulunuyor. Dikmen yaylasında elektrik ve su bulunuyor. Biri ufak mescit ve diğeri biraz daha büyükçe camii bulunuyor. Genelde yayla ortamı sessiz ve sakin. Ağustos sonu Eylül başı olması nedeniyle yaylada pek kimse kalmamış. Hafta içi olmasının da etkisi olabilir tabii. Ufak mescidin bulunduğu kısım ağaçların altı kamp için ideal, hatta karavan ile gelinebilir. Çocuklar için de park bulunuyor.

Dikmen Tepesi
Dikmen Tepesi

Dikmen Yaylasının asıl güzel tarafı Dikmen Tepesi. Tepeye çıkmak için belli noktaya kadar araç ile gidilebilir sonra yürünebilir veya aracınız dört çeker ise tepeye kadar da çıkabilirsiniz. Dikmen Tepesinin manzarası müthiş. Tepe kısmı doğal olarak pek ağaç yer almıyor. Gündüz güneş sıcağında giderseniz rahatsız edici olabilir. Ama hem ikindiye doğru güneş batışını izlemek için ayrı keyifli olucaktır. Normalde yaylalar serin olur ama artık mevsimlerden dolayı yaylalar bile sıcak oluyor.

Dikmen Tepesinde yeterince vakit geçirdiyseniz ve etrafta gezinmek istiyorsanız bolca yürüyüş noktaları bulunuyor. Tabi dikkatli olmakta fayda var harita bilginiz iyi olmalı veya yön duygunuz gelişmiş olmalı. Gittiğiniz yoldan geri tekrar gelebilme yeteneğiniz olmalı. Birçok orman içi yol bulunuyor ve bazı noktalarda yönünüzü şaşırabilirsiniz diye düşünüyorum. Yürüyüşü biraz abartmak isterseniz biraz uzak olan Öküzovası Göletine doğru yol alabilirsiniz.

öküzovası göleti
öküzovası göleti

Dikmen Yaylasında Neler Yapılabilir?

Yaylada çadır kampı yapılabilir. Ulaşımı zorlu olmadığı için karavan kampçılığı da yapılabilir. Doğa yürüyüşleri ve doğa fotoğrafçılığı için de uygun. Telefon ve internet çekiyor diye hatırlıyorum. Yaylada alışveriş için yer bulunmuyor. Hazırlıklı gelmenizde fayda var.

Bizden bu kadar bilgi yeter. Gelip görüp keşfetmek size kalsın 🙂

3 thoughts on “Sakarya Dikmen Yaylası ve Dikmen Tepesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.