Sarıalan Yaylası ve Bolu Yayla Turizmi

Yayla Tuzimi denilince ilk akla gelen illerden biri Bolu. Yayla olarak ise Sarıalan Yaylası (yaylalar topluluğu) diyebiliriz. Yayla topluluğu olarak anılmasının sebebi birçok yaylanın aynı ve yakın yerlerlde yer alması. Sarıalan Göleti çevresinde gezip görebileceğiniz birçok yayla yer alıyor.

Sarıalan Yayla topluluğunun içerisinde Yenicepınar Yaylası, Susuzkınık Yaylası, Alçıören Yaylası, Tatlar Yaylası, Olduruk Yaylası, Ocuk Yaylası, Bahçeköy Yaylası, Yeniakçakavak yaylası yer alıyor. Biraz uzağa gidersek Saraycık Yaylasını da buna dahil edebiliriz.

Birçok yaylayı aynı anda göreyim ulaşımı da kolay olsun, görsel güzelliklere de doymak istiyorum diyorsanız bu bölgeye gelmenizi öneririm. Bu alanda birçok faaliyeti yapma imkanına sahipsiniz. Bunlardan bazıları; kamp, bisiklet turları, motorsiklet gezileri, doğa yürüyüşleri, doğa fotoğrafçılığı gibi.

Sadece doğal faaliyetler mi yapabiliriz burada derseniz tabiki hayır. Etrafta birçok işletme yer alıyor. İster konaklama yapabileceğiniz isterseniz de yemek yiyebileceğiniz mekanları da gezebilirsiniz. Araçla kısa bir sürüş yapmak için buralara gelinir.

Bolu merkeze hem yakın hem de ulaşımı yakın diğer bir yayla ise Hıdırşeyhler Yaylası. Biraz daha sakin bir yer olsun hem de görsel şöleni olsun derseniz burası kampçılar için birebir güzellikte. Göletinin güzelliği ve Yaylanın manzarısı sizde tekrar tekrar gelme isteği uyandıracaktır.

Kamp açısından çok zengin bir bölge. Gözünüzün gördüğü heryer kamp için ideal ancak izin almakta ve yetkililere bilgi vermekte fayda var diye düşünüyorum. Çünkü bölge yabani hayvan populitesi açısından gerçekten yoğun bir bölge.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.