Sıfır Noktası; Sislioba Köyü

Sislioba Köyü, Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı Bulgaristan sınırına sıfır noktasındaki köylerinden biridir. Sislioba köyü Demirköy ilçesine 32 km, İğneada’ya ise 16 km’dir. Köyün eski adı Polaça olarak bilinmektedir. Polaça ”meydan” anlamına gelmektedir.

Sislioba köyüne gitmek çok fazla planlarımızda yoktu aslında. Trakyanın birçok noktasını keşfettik ve hemen hemen heryeri sitemizde yazdık diyebiliriz. Artık plansız geziyoruz diyebilirim. Sislioba Köyü plansız yapılan gezilerden diyebiliriz. Hem önkeşif yapalım hem de güzel noktaları varsa videoya alalım dedik.

Köye ulaşabilmek için öncelikle İğneada’ya gitmeniz gerekiyor. İğneada‘yı gezdikten sonra buraya yola çıkabilirsiniz. Yolu güzel ve tamamı asfalt. Bu yüzden ulaşım konusunda herhangi bir sorun ve zorluk çekmezsiniz. Köye zorlu kış koşulları hariç her türlü araç ile ulaşım mümkün.

Sislioba köyü 100 civarında nüfusu ile ufak bir köy diyebiliriz. Çok fazla ev yok ve bazıları da yıkılmaya yüz tutmuş diyebiliriz. Köyü en güzel yeri tepede bulunan merası diyebilirim. Merası köyü kuşbakışı olarak görüyor ve dört tarafı dağlarla ve ormanlarla çevrili bir manzara sunması bakımından çok güzel diyebilirim.

Köye gelene kadar birkaç tane kamp yapabileceğiniz ufak yerler olsa da böyle manzaraya sahip yer bulmanız imkansız. Köyde internet veya telefon çekmiyordu diye hatırlıyorum. Belki yanlış da hatırlıyor olabilirim. Köyde yöresel ürünleri bulabileceğiniz mekan bulunuyor. Çevrede yeteri miktarda çeşme bulunuyor. Bu nedenle su konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Tabi köyde kapsamlı olarak herşeyi bulabileceğiniz biryer yok. Eğer kamp yapmak için gelecekseniz İğneada’dan tüm ihtiyaçlarınızı alıp gelmenizde fayda var.

4 thoughts on “Sıfır Noktası; Sislioba Köyü

  1. Sislioba için “ancak gitmek zorunda olanların uğradığı bir köy” diye düşünürüm hep. Hoş, Trakya’nın bu civardaki sınır köylerinin yalnızlığı çok benzerdir ama Sislioba her zaman daha “göze gelmeli” diye düşündüklerimin başındadır.

    Harika bir doğa parçası. Sizin işaret ettiğiniz köyün merasının sunduğu manzara da bir o kadar harika. Haklısınız, kamp yapacaklar için bu doğal haliyle tavsiye edilebilir. Son zamanlarda kamp yerleri bizim için kurgulanmış, pazarlanabilir konseptlere evrildi malesef. Böylesi doğal kaçış alanları -kendi adıma- daha dikkat çekiyor.

    Bir dönem bu civardaki birkaç köyle birlikte köyün doğal ürünlerinin pazarlanması, köye turizm hareketliliği sağlanması için bazı projeler yürütüldü. Tur otobüsleri “ateş almaya gelir” gibi bir gösterilip kayboldular. Oysa doğal ürün peşine düşecekler Sislioba’ya dikkat kesilmeliydiler. Hele hele kaliteli orman balları için. Gelgelelim, turizmde sürdürülebilirlik önemli. O gidince üretim de ancak kendi ihtiyaçlarını sağlayacak nispette kalakalıyor.

    “Orda bir köy var” sözüne cuk oturan bu canım köyü yeniden hatırlattığınız için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.