Sonbaharın Güzellikleri; Kerevizdere Ve Sivriler Piknik Alanı

Sonbaharın Güzellikleri; Kerevizdere Ve Sivriler Piknik Alanı

Her mevsiminin kendine göre ayrı bir güzelliği bulunuyor. Bizde doğayı birde sonbaharda görelim ve doğanın o renk cümbüşü içinde bir gün geçirelim dedik.

Yaprak Düşüşte

Nereye gidelim diye düşünürken, daha önce gitmediğimiz ve aklımda olan birkaç yere gidelim dedik. Aslında rotayı biraz uzun tutmuştum ama yarısından ötesine gidemedik. Şurda durup resim çekelim burası daha güzelmiş derken sonbaharın güzelliklerinin içinde zaman çabucacık geçiverdi.

Yaprak Yol

Sararmış yapraklarla kaplı bu yollarda ilerlemek kadar güzel birşey varmı bilmiyorum. Hava ne çok sıcak ne soğuk. Tam bisikletlerle gezilecek yollar ve zaman. Birdahaki gidişimizi bisikletlerle planladık. Yollar çok güzel rotanın varış noktası Sergen çiftekaynaklar’a çıkıyor. Bu yolu bisiklet ile gezmek çok cazip geliyor.

Yaprak Kaplı dere

Kerevizderenin üst kısımlarında ve yol üzerinde bulunan bu yeri yapraklarla kaplanmış ve büyüleyici bir şekilde bulduk. Burada epeyce vakit geçirdik. Aslında burayı çok önceleri birinin araçla gidip fotoğrafladığını görmüştüm. O zamandan buraya gitmek aklımın bir ucunda vardı. Ama bir türlü burayı bulamamıştım. Nasip sonbahara imiş.

Renk Cümbüşü

Kesinlikle bu mevsimde buralara yürüyüşler düzenlemenizi tavsiye ederim. Buranın sadece Cehennem şelalesi denilen kısma kadar gelinip geri dönülüyor. Fakat yukarıya doğru ilerlediğinizde bu güzelliğe ulaşabiliyorsunuz.

Yaprakların Dansı

Bu kısmı gezmeyi bitirdikten sonra Sivriler köyüne doğru yola koyulduk. İkinci keşfimiz sivriler köyü çıkışında yer alan piknik alanı ve burada karnımızı doyurmaktı.Burası tamamen yapraklarla kaplanmış ve güzelliğine güzellik katmış.

Tahta Köprü

Burada ufak bir gezinti yaptıktan ve nerede ateşimizi yakıp karnımızı doyurabilirizin kararını verdikten sonra yerleşme işlemine başladık.

Tahta Köprü

Burası Demirköy ve Longoz ormanları arasında ve köy yakınlarında bulunduğu için kamp içinde ideal biryer. Hele bu mevsimde daha da güzel olur. Köye yakın olmasının tek kötü yanı içkicilerin uğrak mekanı olması ve etrafı cam şişeleri ile donatmaları.

Ateş

Ateş olmazsa olmazımız. Ama bu mevsimde çok dikkat etmek gerekiyor. yaprakların çok fazla ve kuru olması yangın riskini artırıyor. Ateş yakmadan önce mutlaka etrafınızı temizlemelisiniz. Sürekli tetikte olmakta fayda var. Hatta aracınızdaki yangın tüpünü yanınıza almanızı öneririm.

Demli Çay

Eğer kamp yapıyorsanız gece ateşinizi kesinlikle söndürünüz. Kıvılcım yada kor kalmamasına özen gösterin. Çünkü ağaçlardan sürekli yapraklar dökülüyor ve rüzgar olduğu için tutuşan yaprak rahatlıkla uçabiliyor. Dikkatli olmanızda fayda var.

Yaprak yorgan

Sonbaharı ilkokuldaki kitaplarımdan; ağaçlardan yapraklar dökülürken ve hafif rüzgarın etkisi ile uçuşan yaprakları hatırlıyorum. Buraya geldiğim zaman o resimler gözümün önünde canlandı. Ben odun toplamaktan, ateş yakmaktan çocuklar kadar eğlenemedim ama onlar doyasıya bunun tadını çıkardı.

Seyir keyfi

Sonbaharda ne yapıp edin doğaya kendinizi bırakın. Sonbaharda doğanın keyfi ayrı. Anlatılmaz yaşanır derler ya işte öyle birşey. Sizde yaşayın…

Nasıl Gidilir?

Kızılağaç köyünden Sivrilere giderken Cehennem şelalesi yolu olarak bilinen yoldan şelale kısmına sapmadan doğru gittiğinizde köprü geçişi kısmında kerevizdereye ulaşmış olucaksınız. Bu kısmın koordinat kısmını sizlere vericem. Haritadan da görebilirsiniz. Buradan geri dönüp Sivriler yönüne doğru devam ettiğinizde Köye ulaşıcaksınız. Demirköy yoluna devam ederseniz Köy çıkışında sol tarafta piknik alanını görüceksiniz. Eğer Demirköy tarafından geliyorsanız Köye girmeden hemen sağ tarafta piknik alanını görürsünüz.

Koordinatlar

Kerevizdere Giriş Noktası: 41.720069, 27.837911

Kerevizdere: 41.731856, 27.827139

Sivriler Piknik Alanı: 41.776750, 27.854139

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.