Sülüklü Göl ve Çubuk Gölü

Sülüklü göl; Bolu ili Mudurnu ilçesine bağlı Tavşansuyu Köyü sınırları içerisinde bulunuyor. Göl aynı zamanda hem Akyazı hem de Göynük ile sınıra sahiptir. Oluşumu tektonik hareketler sonucunda oluşan heyelanlarla oluşmuştur. Çevresine dikkatli bakarsanız toprak kaymalarını görebilirsiniz.

Kuzuluk taraflarında uzun bir süre kalacağımız kesinleşince malum etrafı keşfetmeden duramazdık. Sıkça adını duyduğumuz ve resimlerini gördüğümüz Sülüklü Göl ve çevresi için günübirlik bir rota çıkarmıştık. Sülüklü Göl kaldığımız yere yaklaşık 20 km kadardı. Tabi mesafeye kanıp hemen ulaşabileceğinizi düşünmeyin. Tavşansuyu köyüne ulaşmak kolay ama asıl iş ondan sonra başlıyor.

Biraz tırmandıktan sonra güzel yol bitiyor ve yaklaşık 9 km’lik stabil yer yer bozuk yol başlıyor. Özellikle bazı noktalarda ise yolun tek araçlık geçişe sahip olmasından dolayı özellikle hafta sonlarında sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle dikkatli ve yavaş gitmekte fayda var. Zaten alçak bir araç ile gidiyorsanız hızlı gitme imkanınız yok gibi 🙂 Hatta yol boyunca karnınız acıkır ve dere kenarında birşeyler atıştırmak isterseniz birkaç güzel nokta bulabilirsiniz.

9 km’lik yol sonunda Sülüklü Göl Tabiat parkına ulaşıyorsunuz ve karşınıza giriş alanında yer alan güvenlik görevlisi karşılıyor. Alanın ücretli olduğunu unutmayın ki zaten yol boyunca giriş ücretlidir gibisinden tabelalar da sizi uyarıyor. Yani pararız gitmeyin. Giriş kısmında yer alan ufak büfe tarzı işletmede birçok şey bulunuyor. Yanlış hatırlamıyorsam domates, biber ve hatta yumurta bile gördüm. Görevliye nereye aracınızı park etmeniz sizin için daha uygun olacağını sorduğunda sizi yönlendiriyor. Sormadan gitmeyin derim. Çünkü bazı noktalardan aracınızı döndürmeniz zor olabilir.

Gölü ve çevresini gördüğünüzde gerçekten sizi büyülüyor. Suyun rengi çok güzel. Uygun alanı bulduktan sonra çevresinde tura çıkmanızı öneririm. Güzel yürüyüş parkurları bulunuyor. Zaman konusunda sıkıntınız yoksa sindire sindire gezin derim. Benim en çok hoşuma giden balıkları seyretmek oldu. Gölün kenarına yanaştığınızda balıkları seyredebilirsiniz. Önkeşif amaçlı geldiğimiz için burada kamp yapmadık. Kamp yapmayı planlıyorsanız çok güzel noktaları olduğunu söyleyebilirim.

Çubuk Gölü

Sülüklü göl sonrası diğer noktamız ise Göynük yakınlarında yer alan ve güzelim yel değirmenleri ile ünlenen Çubuk Gölü oldu. Tabi rotamızı yine orman içi, dağ ve yayla yollarından yaptık. Gittiğimiz yollar bizi müthiş manzaralar eşliğinde Çubuk gölüne ulaştırdı. göle ulaştığımda biraz hüsrana uğramadım değil. Müthiş güzellikteki Sülüklü Göl ve yaylalardan geçip burayı görünce gözünüze sönük geliyor. Çevresinde fazla oturacak yer yok. Olan yerler de birkaç kampçı ve piknikçi tarafından kapılmış olabiliyor. Buna rüzgarda eklenince fazla güzel vakit geçirme biraz zorlaşıyor. Ama buna rağmen en çok beğendiğim noktası ise balıkların neredeyse elinize çıkacak olması. Biraz ekmek atın ve yemelerini seyredin.

Resim: Göynük Belediyesi

Bir diğer hüsran noktası ise; zamanında dizi çekimi için yapılan Yel değirmenlerinin şimdiki hali. Dizi çekimi iptal edilince sizi büyüleyen yel değirmenleri korunamamış ve resimlerde gördüğünüz güzelliğini kaybetmiş. İleriye doğru belki buna bir çözüm bulabilirler ve tekrar ilk günlerindeki güzelliğine geri döndürülür.

One thought on “Sülüklü Göl ve Çubuk Gölü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.