Tarihin Derinliklerinden Güneşkaya

Güneşkaya

Güneşkaya hakkında yazı yazmaya karar verdikten sonra kısa bir araştırma yapayım dedim. Burasının aslında saray ilçesinin en eski yerleşim yeri olduğunu ve çevrede birçok tarihi kalıntı ve mağaranın yer aldığını öğrendikten sonra keşke gitmeden önce bu bilgileri araştırsaydım dedim. Etrafı gezerken orman içlerinde birçok çukur gördük. İlk önce bunların hayvanlar tarafından kazılmış olabileceğini düşündüm aslında öyle değilmiş 🙂 Ya etrafta tarihi eser ve altın arayanlar var yada kazı çalışmaları yapılıyor 🙂 Alanda daha önce yapılan kazı çalışmalarında M.Ö 5000- 3000 kalkolitik çağ buluntularına rastlanmış. Bu bilgilerden sonra sizler gitmeye karar verirseniz bu bilgiler eşliğinde bilinçli olarak gezersiniz.

Güneşkaya

Biz gezi rotası belirlerken aslında birkaç kritere göre yer seçiyoruz. Bunlar su, orman ve biraz da düz yeşillik arazi olabilir. Birde unutmadan sakin bir yer olmalı. O yüzden araştırma yaparken daha çok dere, göl, deniz ve kaynak çevrelerini incelemeye alıyorum.  Sadece dere olması yeterli değil tabi en az 2 bileşen olmalı. Yani çocukların oynayabileceği alan da olmalı.

Güneşkaya

Güneşkaya bu seçeneklerin hepsini ve fazlasını barındırıyor. Su fazlasıyla mevcut. Hatta suda balık bile var. Düz alan derseniz birçok yerinde var. Orman ve dağlık kısım fazlasıyla bulunuyor. Birde bunun yanına tarihi bir alan oluşu ayrı bir güzellik katıyor.

Güneşkaya

Alanın Saraya çok yakın olmasından dolayı çok kalabalık olma ihtimali olabilir diye düşündüm. Birde pazar günü olunca gelen çok olur dedim. Buna rağmen pek kimse yoktu. Belki havanın biraz kapalı olması ve hafif yağmur yağmasının etkisi olabilir. Gerçi alan yeterince geniş. Issız yerlerine araç ile ulaşım olmasada biraz malzemelerini taşıyarak ve yürüyerek su kenarında birçok güzel nokta bulabilirsiniz.

Güneşkaya

Etrafın çok fazla pislenmemiş olmasından da pek gelen olmadığını hemen anlayabilirsiniz. Tek tük gelen mangalcılar ve motorcular mevcut. Etraf aslında o kadar güzel ki burası doğal park ve tarihi alan olarak düzenlenebilir diye düşünüyorum.

Güneşkaya

Birçok patika yol var. Gezginlere hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile güzel vakit  geçirmelerini sağlayacaktır.

Kampçılar içinde alan çok müsait. Tabi burası biraz da tarihi alan olduğu için kamp yapmaya izin veriliyormu bilmiyorum ama etrafta yapılamaz yazısı görmedim. Yada başka uyarı levhaları yoktu.

Güneşkaya

Kamp yapmayı planlayarak gelenler için buralarda içme suyu ve alışveriş yapabileceğiniz bir yer bulunmuyor. Gerçi şehir merkezine en fazla 2-3 km mesafede olduğu için ihtiyaçlarınız için rahatlıkla merkeze ulaşabilirsiniz. Telefon alt kesimlerde çekmiyor. Biz gezerken sadece dağların en üst kısımlarında çektiğini gördük.

Güneşkaya

Ulaşımı nasıl derseniz alana kadar yol mevcut. Belli bir noktadan sonra patika yol olsada her türlü araç ile sıkıntısız bir şekilde gelebilirsiniz.

Güneşkaya

Eğer etrafta tek başınıza gezintiye çıkmayı düşünüyorsanız dikkatli olun derim. Hayvan sahipleri etrafta koyunlarını gezdirdikleri ve yanlarında fazlaca kangal türü köpeklerini bulundurdukları için sizi tehlike olarak gören köpeklerin havlamalarına maruz kalabilirsiniz. Her ne kadar insanlara saldırmasalar da dikkatli olmakta fayda var.

Alanda yabani hayvan varmı bilmiyorum ama siz yine de olma ihtimali varmış gibi dolaşmaya çıkın derim.

Güneşkaya Koordinatları: 41.476242, 27.920330

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.