Tatlı Huzur ”Gökçetepe Tabiat Parkı”

Tatlı Huzur ''Gökçetepe Tabiat Parkı''

Gezi serüvenime, bana mesafe olarak yakın olan yerleri keşfederek başlamıştım. Gezilebilecek aslında yer çok ama ben daha çok su, yeşil ve sakinlik üçgeninde dolaştığım için biraz seçici oluyorum. Yakın mesafedeki yerlerin çoğunu gezdim, gördüm. Artık mesafeyi uzatmaya karar verdim. Nereye gideyim diye düşünürken Gökçetepe Tabiat Parkının rotasını çıkarırken buldum kendimi. Şuan buradayız 🙂

Gökçetepe Dere

Burasının olduğu kadar yol üzerindeki geçtiğiniz yerler de bir o kadar güzel. Özellikle Çamlıca Köyü çok güzel ve burada mola verip etrafı kısaca gezmenizi tavsiye ederim. Yolda bol bol orman ve yeşillik göreceksiniz.

Kamp Alanı

Yol üzerinde yer alan ve tabiat parkının adını aldığı Gökçetepe köyü bulunuyor. Köyü geçtikten sonra sahile ulaşıyorsunuz. Her yerde olduğu gibi buralarda da ufak ufak siteler kurulmaya başlamış. Gerçi her taraf site olmuş diyebiliriz 🙂

Kamp Alanı Ve Koy

Tabiat parkı, yazlıkların bulunduğu yolun hemen sağ tarafında bulunuyor. Zaten girişi görüceksiniz. Giriş kısmında market, lokanta vb yerler var. Giriş ücretli, günübirlik araç için, çadır için, otobüs gibi araçlarla giriş yaptığınızda farklı ücret tarifesi bulunuyor.

Kamp Alanı

Girişi yaptıktan sonra etrafta kısaca bir tur atmanızda fayda var. Kafanıza göre bir alan bulup yerleşebilirsiniz. Biz önce kısa bir tur attık. Nerede ne var diye gördükten sonra oturacağımız yeri belirledik. Hemen hemen her yerde oturmaya yerler var. İster deniz kenarı, isterseniz de orman içinden deniz manzaralı yerleri tercih edebilirsiniz.

Piknik Alanları

Alan yaklaşık 50 dönüm ve bir başından diğer başına 3km gibi bir mesafe bulunuyor. Etrafı korunaklı ve tellerle çevrili. Alanda şuan elektrik çalışması olduğu için elektrik bulunmuyor. Ama sezona yetişicekmiş.

Piknik Alanı

Buraya gelen kafa dinlemek huzur bulmak için geldiği için elektriği pek arayacağını da düşünmüyorum. Telefon konusuna gelirsek; telefon çekiyor 🙂 bu yüzden bol bol interneti kullanacağınızı varsayarsak yedek şarj getirmekte fayda var. Benim tavsiyem telefonu kapatın.

Sahil

Alanda 3 tane koy keşfettim. Denizi çok güzel, dibi görünüyor ama taşlık. Orman hemen denizin bittiği alandan başlıyor. Kamp yaptığınızda açık alanda değilde ağaçların altında ve denize yakın mesafede olabilirsiniz.

Deniz Anası

Deniz kenarında deniz anaları vardı. Sanırım bunlar ölmüş. Sezonunda deniz anası fazla varmı bilmiyorum ama dikkat etmek gerekiyor sanırım.

Deniz Ve Kayalıklar

Buraya geldiğinizde öyle piknik yapıp hemen kaçmayın. Etrafı iyice keşfedin, tura çıkın. Alan geniş olduğu için değişik değişik güzelliklerle karşılaşıcaksınız.

Deniz Manzarası

Deniz kıyısından, bir başından diğer başına yürüyebilirsiniz. Bazı yerler zorlayıcı olsada gitmek mümkün. Biraz zaman alıyor ama gerçekten eğlenceli olabiliyor.

Kayalıklar

İmkanınız varsa gelirken bisiklet getirin. Sabah uyandığınızda bisiklet ile gezinti yapabilirsiniz. Alan buna da müsait. Sürekli araç ile bir yere gitmek, doğa içinde biraz garip oluyor. Hem gürültü ve kirlilikten kaçıp buralara geliyorsunuz hem de sürekli araç kullanıyorsunuz 🙂

Akşam Sefası

Akşam olduğu vakit, tepelerden güneşin batışını izlemek, burada yapabileceğiniz en huzur verici şey olur diye düşünüyorum.

Kamp Alanı

Sezon açıldığı zaman çok kalabalık olduğu ve özellikle hafta sonu yer bulmanın bile zor olduğu söyleniyor. Eğer kalabalığı çok sevmiyor iseniz nisan mayıs gibi ve sezon bitiminde yaz sonu gibi gelmenizde fayda var. Benim gittiğim zamanda üç beş aile piknik yapıyor ve üç beş grup da kamp yapıyordu. Gerçekten çok sakin ve tam huzur bulabileceğiniz bir yapıya sahipti.

Kayalıklardan deniz seyri

Alanda tek eksik olarak gördüğüm noktalar; tuvaletlerin durumu ve kırık dökük vaziyette bulunan yapılar. Bu eksikler düzenlenirse alan daha da güzel olur. Girişlerin ücretli olması sanırım temiz kalmasını sağlamış. Yine de etrafta naylon türevlerini görmeniz mümkün. Hala çöplerimizi yakmayı yada toplayıp geri götürmeyi öğrenemedik.

Günbatımı

Daha çok şey söylenebilir ama kısaca; buraya gelip görün ve denizin ve ormanın tadını çıkarın.

Nasıl Gidilir?

Edirne/Keşan Gökçetepe köyüne ulaştıktan sonra sahile doğru inen yolu takip ederseniz sizi doğru Tabiat parkının girişine kadar getirecektir. Parkın girişini bulamazsanız sahilden birilerine sorabilirsiniz. Eğer navigasyon vb araçları kullanıyorsanız verdiğim koordinatları kullanarak rahatça ulaşabilirsiniz.

Koordinatlar:

Gökçetepe Sahil: 40.637387, 26.614217

Gökçetepe Tabiat Parkı Giriş: 40.638312, 26.611316

Verilen Koordinatları Nasıl Kullanacağınızı Öğrenmek İçin Tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.