Teke Deresi – Çayırlı

Teke Deresi Kırklareli Kayalı Barajını oluşturan en önemli kaynaklardan biri. Derenin başlangıç noktası Topçular köyü taraflarına kadar uzanıyor. Geçtiği noktalarda canlılara birçok yönden katkı sağlayan dere sonunda baraja ulaşarak yolculuk serrüvenini tamamlıyor.

Teke Deresi

Uzun zamandır Trakya Bölgesini geziyoruz. Gezdikçe aslında ne kadar çok görülmesi gereken yerinin olduğunu öğreniyorsunuz. Sadece Trakya Bölgesini gezmiyoruz vaktimiz ve imkanlarımız el verdikçe gidebildiğimiz doğa harikası yerlere gitmeye çalışıyoruz. Tabiki bu bölgede yaşamımızı sürdürdüğümüz için çoğu gezimiz ve keşfimiz bu bölgede oluyor.

Peki Bu Kadar Gezilecek Yeri Nasıl Buluyoruz?

Çevremizdeki çoğu kişi soruyor; biz gidiyoruz ama sizin bulduğunuz noktaları bulamıyoruz, siz o yerleri nasıl buluyorsunuz. Biraz bu konuda ipucu verelim. Aslında çok basit. İlk önce kriterlerinizi belirlemelisiniz. Nasıl bir yere gitmek istiyorsunuz? Bizim kriterlerimizin en başında olan şeyler; mutlaka su olmalı, dere veya deniz suyu farketmez ama mutlaka gideceğimiz noktada su olmalı. Tabi su bulunan noktaya her zaman ulaşamayabiliyorsunuz. Çünkü gideceğiniz yerin fiziki şartlarını gitmeden göremiyorunuz.

Teke Deresi

Diğer bir kriterimiz de insanların pek gitmediği ve gidemediği noktalar olmalı. Çünkü kafamızı dinlemeye ve doğada huzurlu zaman geçirmeye gidiyoruz. Bu yüzden gittiğimiz noktalara ulaşım çok kolay olmuyor.

Şimdi tekrar bu konunun başına dönersek burayı nasıl bulduk. Aslında buraları köy sakinleri ve yakın çevrede yaşayanlar da çok fazla bilmiyor. Genelde hayvanları olan veya buralara yakın arazisi olanlar biliyorlar. Nerden biliyorsun derseniz buraya ulaşmaya çalışırken bir bölgesinde dere yolunun bulunması ve toprağın aşırı yumuşak olmasından dolayı planladığımız yoldan buraya ulaşamadık ve köyden birine sorduk nasıl gidebiliriz diye. Ama gösterdiğimiz yolun vaziyetini bilmiyordu. Bu kadar yakın olupta bu güzelliklere gitmeyen çok insan var. Belki köyden bıkmış olabilirler 🙂 Neyse asıl soruya dönelim burayı nasıl bulduk? Dedik ya kriterimiz su. Bunun için en kolay barajların dolum noktasına ulaşan dere yataklarına bakabilir ve geliş noktalarına doğru harita üzerinden ilerleyebilirsiniz. Bizde öyle yaptık ve burasını bulduk.

Teke Deresi

Alan Özellikleri Neler?

Alanda bazı noktalarda çam ormanları bazı noktalarda da çalılıklar bulunuyor. Taşlık alanlarda ise meşe ağaçları ile karşılaşabiliyorsunuz. Aşırı engebeli bir arazisi olmasada eğer araç ile gitmeyi düşünüyorsanız mutlaka dört tekerden çeker bir aracınız olmalı ve yüksekliği de uygun olmalı. Toprak yağışlı dönemlerde fazlasıyla kaygan ve yumuşak. Hatta bazı noktalarda çökmeler oluşmuş. Birçok noktadan dereyi besleyen irili ufaklı su akışları bulunuyor. Zaten derenin ne kadar güçlü olabildiğini etrafta oluşan kum yataklarından anlıyorsunuz. En güzel noktaları ise taşların oluşturduğu yüksek tepeler. Size muhteşem dinlenme alanı ve manzaralar sunuyorlar.

Teke Deresi

Hangi Faaliyetler Yapılabilir?

Bu bölgede yapılabilecek en güzel faaliyet doğa yürüyüşü. Mükemmel rotalar çıkarılabilir. Diğer bir faaliyet de bisiklet olabilir. Kamp faaliyeti tabiki yapılabilir ama yolu çok uygun olmadığı için biraz zorlu olabilir. Etraf tamamen doğal bir ortam ve kamp için herşeyinizi kendiniz getirmeniz gerekiyor.

Nasıl Gidilir?

Çayırlı Köyüne kadar yollar çok güzel. Tamamen asfalt ve yollarda çukur bile yok diyebiliriz. Biz giderken Kofçaz yolu üzerinden Kadıköy yolunu hemen geçince Erikler köyü yolundan Çayırlı köyüne ulaştık. Dönüşü ise Karahamza, Yoğunlar, Kayalı ve Eriklice köyü üzerinden yaptık. Dönüşte vaktiniz olursa Kayalı köyünün tepelerine mutlaka çıkın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.