Terzidere ; Uzaklardan Bir Trakya Köyü

Terzidere, Kırklareli‘nin Bulgaristan sınırına yakın şirin köylerinden biri. Köye ulaşım sağlayan yol sizi tepelerden aşağıya indirirken manzara sizi büyüleyecektir. Köy sınıra yaklaşık 15 km mesafe ile kurulmuş. Eskiler yaşam alanlarını genelde su kenarlarına kurmayı tercih etmişler. Burada da gelenek bozulmamış ve dere köyün ortasından geçiyor. Su demek yaşam demek.

Daha önceleri Kofçaz‘dan fazla ileriye gitmemiştik. Yeni yeni sınır köylerine doğru keşif gezilerimize ağırlık vermeye başladık. Trakya‘nın orman köyleri gerçekten çok güzel. Dağları, dereleri, doğal güzellikleri görülmeye değer. Genelde dere olan yerleri tercih ettiğimiz için Terzidere köyüne geldik.

Köyün içinden dere kenarındaki yolu takip ettiğinizde sizi güzel noktalara çıkarıyor. Yaz sonu genelde sular az akıyor. Ama birçok noktada su kaynağı dereye akıyor. Kış sonu bahar başlangıcı burası görülmeye değer güzellikte olacağına eminim.

Terzidere'nin Kaynakları

Yol boyunda sizi birkaç hayvan barınağı karşılayacaktır. Orman köylerinde köylülerin genelde geçim kaynağı ormancılık ve hayvancılık oluyor. Burada da yapılabilecek en güzel geçim kaynaklarından biri hayvancılık. Etrafının bol bol otlak alanına sahip olması bu işi kolaylaştırıyor diyebiliriz.

Buraları gezmeyi ve görmeyi planlıyorsanız çok güzel rotalar çıkarabilirsiniz. Özellikle trekking yapacaklar için biçilmiş kaftan. Etrafta ve yollarda pek kimsenin olmayışı sizi kendinizle başbaşa kalmanızı sağlayacaktır. Doya doya sessizliğin ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Kamp yapmak için geliyorsanız ilgili birimlere haber vermenizde fayda var. Malum buralar sınıra yakın bölgeler ve kamp v.s yasak olabilir. Yakın karakollara bildirmenizde ve bilgi almanızda fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.