Trakya’nın İncisi; Kıyıköy

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı olan kıyıköy, karadeniz kıyısında bulunan küçük bir balıkçı kasabası. Kıyıköy’ün tarihte çok önemli yeri vardır. Neron’un trakya valisi iken buraya geldiği tarih kitaplarında yazmaktadır. Bu küçük kasabanın sanırım tahmini nüfusu 2000 civarlarında. Ama yaz sezonunda burası gerçekten kalabalık oluyor. Kıyıköyün birçok gezilecek ve görülecek yerleri mevcut. Bu yazımızda kıyıköyün herkesin bildiği yerlerinden ziyade daha çok biraz saklı kalmış alanlarıyla beraber genel bilgiler vermeye çalışıcam.

Şimdi yola koyulma zamanı…. Rotamız Cevizköy Piknik Alanı ve Kıyıköy

Kıyıköy Gezi Rehberi İçin Tıklayınız

Trakya'nın İncisi; Kıyıköy

Cevizköy Piknik alanı yol üzerinde olduğu ve daha önceden tavsiye edildiği için uğradık ve kısa bir keşif yaptık. Burası dere kenarında ağaçlık güzel bir yer. Tek sıkıntısı giriş ücretli. Sanırım etrafın temizliği ve diğer giderlerin karşılanması için belli bir ücret alınıyor. Burada etrafta fotoğraf çekip yolumuza devam ediyoruz. Hedefimiz kıyıköy.

Tepeden sahile bakış

Vizeye ulaşınca sağ taraftan inerseniz balıkçıların bulunduğu limana sol taraftan giriş yaparsanız bana göre en güzel kısmı ve herkesin gitmediği gizli koylara gidebilirsiniz. Bu kısımda kamp alanları bulunuyor. Yemek yiyebileceğiniz, mangal yapabileceğiniz gezebileceğiniz güzel yerler mevcut. Biz bu alanların içinden geçip biraz daha içerilere giriyoruz.

Tepeden dereye bakış

Derede sandal ile gezintiye çıkabilirsiniz. gezinize ayrı bir güzellik katar 🙂 Biz daha çok karada gezmeyi seviyoruz. Çocuklar ufak olunca insan biraz korkuyor 🙂

Tepeden Denize Bakış

Kampların içinden geçip tepelere çıktığınızda gördüğümüz manzara daha da güzelleşiyor. Tam seyirlik oluyor. tavsiyem çok sıcak havalarda değilde baharda giderseniz buralarda oturup etrafı seyredebilirsiniz. Sıcakta uzun süre kalınmıyor.

Gizli Koyları

Arka kısımlara gittikçe daha da güzelleşiyor. Tepelerden sahili seyredebilir, denizde yüzebilir ve sahilde gezebilirsiniz. Bu kısımlar daha da sakin. Pek giden yok.

Dinlenme vakti :)

Ormanlık alana girdiğiniz zaman piknik yapabileceğiniz ve dinlenebileceğiniz çok güzel yerler mevcut. Bizde yorulduk ve yemek molası verdik 🙂

Seyir Tepesi

Kasabanın içine girdiğinizde ve sola doğru devam edip toprak yola girdiğinizde sizi çok güzel bir yer olan seyir tepesine çıkaracaktır. Buradan kasabayı ve Karadeniz’i izleyebilirsiniz.

Balıkçı Tekneleri

Tepeden balıkçı teknelerinin görünüşü…

Kasabaya Bakış

Seyir tepesinden mükemmel kareler yakalayabilirsiniz.

Sahile Bakış

İlk başta gittiğimiz kamp alanına bu sefer uzaktan bir bakış atıyoruz :). Kıyıköy her taraftan insanı büyülüyor. Her yönden ayrı güzel görünüyor.

Köprüden dereye bakış

Balıkçıların olduğu limana geldiğimizde bizi yine ayrı bir güzellik karşılıyor. Burada isterseniz balıkçılardan balık alıp mangal yapabilir yada balıkçıların pişirdiği balık ekmek alıp yiyebilirsiniz. Balıklarınızı yerken de etrafı keşfe çıkabilirsiniz. Burada bulunan tahta köprü üzerinden nehre bir bakış. Önceden beton köprü varmış ama bu köprü yıkılmış. Yerine tahta köprü yapmışlar. Daha güzel olmuş bence. Dilerseniz burada deniz bisikletleri ile gezintiye çıkabilirsiniz.

Limandan Etrafı Seyrediyoruz :)

Liman kısmında bulunan tepeciklere çıktığınızda ise etraf daha da güzel görünüyor. Bu kadar tepeye tırmanınca insan yoruluyor mola veriyoruz ve etrafı seyrediyoruz 🙂

Dönüş yoluna girdik...

Bu kadar yolun birde dönüşü oluyor maalesef. İnsan oralarda daha çok vakit geçirmek istese de herkesin evi evi evi demişler 🙂

Kıyıköy’e Nasıl Gidilir?

Kıyıköye ulaşım gerçekten kolay. İster akıllı telefona, isterseniz navigasyona vize/kıyıköy yazsanız sizi götürücektir. Ben size sadece gezmenizi tavsiye ettiğim kısımların koordinatlarını vericem. İlk gidenler için biraz bulmak zor olabilir. Çünkü ben de ilk gittiğimde limana inip aaa bu kadarmıymış deyip geri döndüğüm bir yerdi 🙂 O yüzden koordinatları kullanmanızı tavsiye ederim…

Koordinatlar

Kıyıköy Liman Kısmı: 41.629943, 28.098264

Seyir Tepesi: 41.636695, 28.098264

Sahil: 41.637721, 28.093200

Piknik Ve Kamp Alanları: 41.636381, 28.086977                41.640278, 28.091848

Orman Kısmı Ve Az Bilinen Taraflar: 41.642507, 28.092106

Koordinatları nasıl kullanacağınızı öğrenmek için tıklayınız

One thought on “Trakya’nın İncisi; Kıyıköy

  1. Cevizköyü hiç tavsiye etmem başlarda iyiyken sonradan çok bozuldu ücret alınıyor ama etraf pislik içinde çalışan kişi çok saygısız lakayit..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.