Turnalık Yaylası

Turnalık Yaylası daha önceleri gitmeyi planladığımız bir yer olmasına rağmen yolu bulamadığımız için geçen sene gidememiştik. Buranın yerine Balıklı ve Pürenli Yaylası keşfi yapmıştık. Tabi dururmuyuz, tekrar haritaları hazırlayıp bu sene zorlu yollara tekrar koyulduk. Her keşfimizde olduğu gibi yine olabilecek bozuk yollarda kendimizi buluverdik. Hatta öyle yollar ki yol bitse veya geçiş yapamayacağınız bir set çıksa geriye dönmeniz neredeyse imkansız yollar 🙂

Turnalık Yaylası geri dönüş yolunda gördük ki neredeyse asfalt yol kadar akıcı yol da varmış. Tabi bunu yine farklı yollardan dönüş yapmayı seçerek keşfediyoruz. Size tavsiyemiz bizim gibi sadece haritalara bakarak burada ne kadar güzel kestirme yol varmış diyerek hata yapmayın. Yakın çevrede yer alan yerleşim yerlerinden ulaşım imkanları hakkında bilgiler alın.

Neyse zorlu ve bir o kadar da tozlu yoldan sonra Turnalık Yaylasına ulaştık. Bu arada aslında buranın Turnalık Yaylası olduğunu veya ismini bilmiyorduk. Sadece yayla ortasında yer alan gölet bizi cezbetmişti 🙂 Vardığımızda tabelalardan öğrendik buranın ismini.

Yaylaya çıkıyorsanız hazırlıklı gitmekte fayda var. Daha önceki yıllarda bol üşümelerimizden sonra gerekli tedbiri alarak gittik. Yanınızda en kötü bi üst katman veya yağmurluk olmalı. Çünkü anlık yağmur veya rüzgar çıkabiliyor. Düşük rakımlarda hava sıcacıkken burada üşüyebiliyorsunuz. Hatta ıslanabilirsiniz. Yayla havası alayım derken aracınızdan hiç çıkamadan geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Turnalık Yaylasının en güzel yanı ortasında yer alan göleti ve gölet ortasında yer alan ufak adacığı. Çok güzel görüntüsü var. Hele sakin dönemde kimsecikler yokken giderseniz ortamın tadını çıkarabilirsiniz. Zaten burada çok fazla düz alan bulunmuyor. Gideyim bütün gün oturayım derseniz güzelliğini anlayamazsınız. Her açıdan görmenizde keşfetmenizde fayda var.

Turnalık Yaylası

Malum burası yayla ve market v.s. bulunmuyor. Yemek v.s. ihtiyaçlarınızı tedarik edip gelmenizde fayda bulunuyor. Aç kalmayın. Su konusunda sıkıntı yok. Yaylada camii, tuvalet imkanı mevcut. Telefonlar çekmiyordu diye hatırlıyorum. Belki bazı noktalarda çekiyor olabilir. Kamp v.s. için gölet kenarında düz alanlar mevcut. Geceleri soğuk olacağı için uygun ekipmanlarla gelmeniz gerekli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.