Uludağ Eteklerinden; Kıranköy

Uludağ’ın eteklerinde yer alan Kıranköy yaklaşık 1020 mt yükseklikte yer alıyor. İnegöle gelmeden Yeniceköy kavşağından döndükten sonra müthiş manzaralar eşliğinde tırmanışa geçiyorsunuz. Köye ulaşana kadar yol boyunca birçok bağ görüceksiniz. Bizim dikkatimizi daha çok kiraz bahçeleri çekti. Eğer kiraz toplama zamanında gelirseniz köylülerden satın alabilirsiniz.

Mesire Alanı

Köye geldiniz ama niye geldiniz. Köy uludağın eteklerinde yer alan güzel bir köy. Sadece köyü görmek ve havasını solumak için buraya gelinir ama biz bunun için buraya gelmedik. Köye gelmenizin asıl sebebi; mesire ve kamp alanları (doğal olanlardan), ayıdağlı şelalesi ve kıran yayla. Biz buraya gelirken sadece yayla ve belkide şelaleyi görürüz diye geldik. Buranın bu kadar yüksek rakımda olduğunu ve birçok güzel noktasının olduğunu tahmin edemedim. Haritalardan bakarken sanki dümdüz bir yere gidiyoruz hissi oluşuyordu 🙂

Salih Dede Kamp ve Mesire Alanı

Köye girdikten sonra yayla ve şelale tabelalarını takip ettiğinizde ilk göreceğiniz yerlerden biri Salih Dede Piknik Alanı. Bu alan köye yaklaşık 3,5km mesafede bulunuyor. Yolu stabilize olmakla beraber bazı noktalarda fazlaca taşlık alanlar bulunabiliyor. Ama kış haricinde her türlü araç ile çıkılabilir diyebilirim. Etrafı orman ve dağlarla çevrili fazla büyük olmasada yeterli düzlük alana sahip çok güzel bir yer. Buraya gelirseniz mutlaka kamp malzemelerinizi getirin. Alanda ne gibi imkanlar var derseniz; Tuvaletler, piknik masaları, irili ufaklı kamelyalar, mescid ve mangalınızı yakabilmeniz için alanlar bulunuyor. Etrafta çeşme varmıydı hatırlamıyorum ama yakınlarda bolca su kaynağı bulunuyor. Kaynatıp içilebilir veya diğer ihtiyaçlar için kullanılabilir.

Ayıdağlı Şelalesi Ve Çevresi

Kamp ve mesire yerine kuruldunuz ama tabi zaman burda geçmez dediniz. Etrafta keşfe çıkmak istiyorsunuz ama nereye gidiceksiniz. Kamp ve mesire yerinden yukarıya doğru yaklaşık 1 km gittiğinizde köprü ve yanında akan ufak şelaleyi görüceksiniz. Bu ufak şelaleden yukarıya doğru tırmanırsanız üst taraflarda Ayıdağı Şelalesini görebilirsiniz. Aşırı büyük bir şelale değil ama maksat yürüyüş olsun.

Ayıdağı Şelalesi
Resim, Bursayikesfet.com

Burada dinlenebilir, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Hatta gününüzü burada geçirip tekrar kamp alanınıza inebilirsiniz. Gördüğüm kadarı ile buradaki akan sudan borularla köyün su ihtiyacı karşılanıyor veya yakınlarda bir yere taşınıyor. Yani suyu içmek içinde kullanabilirsiniz.

Kıran Yaylası

Buradan sonra yolumuz yaylaya çıkıyor. Yaz aylarında Kıran Köyü sakinlerinin kaldığı yayla yaklaşık 1800 rakımlarda yer alıyor. Salih dede piknik alanından yaklaşık 4 km uzaklıkta yer alıyor ve yolu bozuk diyebiliriz. Aslında imkanınız ve vaktiniz varsa buraya yürümeniz.

Resim, Bursayikesfet.com

Koordinatlar

Kıran Köyü: 40.058272, 29.363429

Salih Dede Piknik Alanı: 40.054302, 29.338571

Ayıdağlı Şelalesi: 40.055389, 29.33185

Kıran Yayla:  40,062319, 29,310925

Aslında etrafta çok fazla gezilecek nokta var. Eğer google haritalar veya bings haritalardan çevre incelemesi yaparsanız daha fazla rota oluşturup keşifler yapabilirsiniz. Tavsiyem bings haritaları kullanmanız, alanı daha net gösteriyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.