Yenice Köyü Göleti Kamp ve Piknik Alanı

Yine bir tatil günü ve yine biz doğadayız. Peki bu hafta neredeyiz derseniz Yenice Köyü çevresine kısa bir gezi yapalım dedik. Uzak yakın demeden doğaya çıkıp o çok sevdiğimiz ortamı yaşamak, toprağa temas etmek, suların akışını izlemek ve sakinliğin keyfini çıkarmak amaç değilmi zaten. Uzak veya yakın olması çok önemli değil. Doğada olmak yeterli bizim için…

Yenice Nerede Kalıyor?

Trakya ve çevresinde yaşayanların çoğu Yenice Köyü’nün nerede olduğunu bilirler diye düşünüyorum. İğneada yolunun en önemli duraklarından biridir Yenice Köyü. Trakyanın pancar pekmezi ile ünlü Poyralı ve İslambeyli Köylerini geçtikten sonra sizi Yenice Köyü karşılar. Istranca Dağlarına tırmanmaya başlamadan önce ulaşabileceğiniz son noktadır burası.

Neleri Meşhur?

Yenice denilince ilk akla gelen şeylerden biri Manyetik Alandır. İlk defa duyupda manyetik alanı deneyimlemeyen azdır. Bazen elinde su terazisi ile alanı inceleyen bile görebilirsiniz. Yenice denilince akla sucuk ve et ürünleri gelir. Özellikle yaz döneminde denizcilerin ve piknikçilerin sucuk ve et ürünleri için duraksadıkları yerdir. Eğer sizde bu bölgeye geleceksiniz Et ürünlerinizi buradan tedarik edebilirsiniz.

Yenice Göleti

Çevresindeki Doğal Güzellikler

Yenice köyü denilince ilk akla gelen doğal güzelliklerden biri Mahya Tepesi diyebiliriz. Bölgenin en yüksek yerlerinden biri olan Mahya Tepe Yenice Köyü’nün hemen üst kısmında bulunmaktadır. Kış aylarının en uğrak noktalarından biri diyebiliriz. İlk kar düşen noktalardan biridir ve çevre il ve ilçe insanın kar görmek için gittiği meşhur noktasıdır. Mahya Tepesine su kaynakları içinde birçok insan gelmektedir. Hatta insanlar buradaki suyun bölgenin en güzel suyu olduğunu düşünmektedir. Çeşme başlarında uzun damacana kuyrukları görebilirsiniz.

Yenice Göleti

Çevresinde bulunan iki adet set gölü diğer doğal güzellikleridir. Çoğu kişi bu göletleri bilmez bile. Bu göletler Istranca Dağlarının eteklerinden akan suların önüne set çekilerek oluşturulmuş güzellikleridir. Bu göletlerin biri doğu kısmında diğeri ise batı kısmında yer almaktadır.

Yenice Göleti

Diğer doğal güzellikleri ise Mahya Tepe denilen yerin eteklerinde yer alan Sedir Çam ormanlarıdır. Bu ormanların içerisinden tırmanmak ve çevreyi izlemek gerçekten paha biçilmez. Tepeye ulaştığınızda sizi düz bir alan bekliyor ve kampçılar için bulunmaz bir noktaya sahip. Bahar döneminde orman içinde akan dereleri ve çeşmeleri ile siz doğa kaşiflerini bekliyor diyebiliriz.

Yenice Göleti

Neler Yapılabilir?

  • Günübirlik piknik yapılabilir.
  • Doğal kamp alanlarında kamp atılabilir.
  • Kendinizin oluşturacağı yürüyüş parkurlarında doğanın güzelliklerinin tadı çıkarılabilir.
  • Göletlerde olta balıkçılığı yapılabilir. Balık varmı yokmu pek bilmiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.