18 Haziran 2024

Yığılca Güzellikleri; Saklıkent Şelalesi ve Yoğunpelit Şelalesi

Yoğunpelit Şelalesi Ve Saklıkent Şelalesi Yığılca ilçemizde yer almaktadır. Yığılca ilçesi Zonguldak ve Bolu il sınırlarına yakın bir alanda yer alıyor. Ayrıca Yedigöllere bu ilçe üzerinden de ulaşım sağlayabilirsiniz. İlçenin ortasından geçen Melen Çayından akan sular Hasanlar Barajını oluşturmaktadır. Çevresi yemyeşil karadeniz ormanlarından oluşan ilçe aynı zamanda birçok verimli toprağa da ev sahipliği yapmaktadır.

Hasanlar Barajı

Yoğunpelit Şelalesine ulaşabilmek için görmeniz gereken ilk güzelliklerden biri Hasanlar Barajı. Hasanlar barajı Yığılca ilçesi yolu üzerinde sağ tarafınızdan sizi selamlıyor. Dağların arasında yemyeşil görünen baraj aracınızdan inip otur beni izle dercesinize size bakıyor.

Saklıkent Şelalesi

Saklıkent Şelalesi Yığılça ilçesini hemen geçtikten sonra yer alan Yağcılar köyü yakınlarında yer almaktadır. Yağcılar köyü çevresinden orman içi yolu takip ederseniz şelaleye ulaşabilirsiniz. Şelale yaklaşık 100 metre yükseklikten akıyor diyebiliriz. Şelaleye inmesi baya zor. Etrafında piknik için oluşturulmuş oturma alanları yer almaktadır. Eğer ufak çocuklarla gidecekseniz dikkatli olmanızda fayda var. Alanın çevresinde çocuklar için tehlikeli olabilecek yükseklikte uçurumlar bulunuyor.

Yoğunpelit Şelalesi

Yoğunpelit Şelalesi

Saklıkent Şelalesinden Yedigöller mevkiine doğru ilerlediğinizde yol üzerinde yer alan Yoğunpelit köyü yakınlarında yer alan şelaleye ulaşacaksınız.

Yoğunpelit Şelalesi, Düzce ilimizin Yığılca ilçesinin Yoğunpelit Köyü yakınlarında yer almaktadır. Belli bir kısmına kadar araç ile ulaşmak mümkün olsa da araçlarınızı park edebileceğiniz çok az alan bulunmaktadır. Tamamen doğal bir alanda bulunan şelale 10-15 m yükseklikten akmaktadır. Aktığı alanda ufak bir gölet oluşturmuş. Uygun mevsimde burada yüzebilirsiniz. Bu nedenle hazırlıklı gelmenizde fayda var.

Yoğunpelit Şelalesi

Yoğunpelit Şelalesi bizim çok önceleri yaptığımız Yedigöller rotamızda bulunuyordu. Ancak o zamanlar acemiliğimizden ve haritalara tam anlamıyla vakıf olamamızdan dolayı bulamadığımız güzellikler arasında yer alıyor. Bu güzellikleri aslında Seyyah-ı Fakir Tv programında görmüştük.

Çevre Güzellikleri

Yığılca ilçesi Zonguldak ile komşu demiştik. Yığılca tarafından ulaşabileceğiniz güzelliklerden biri Bölüklü Yaylası. Bölüklü yaylasına gitmek için Hocaköy taraflarından kendinizi orman yollarından dağlara vurmanız gerekiyor. İşte asıl güzellikler burada başlıyor diyebiliriz. Köye kadar yolların asfalt olduğu ancak köyden yaylalara doğru çıkmaya başladığınızda yolların tamamen stabil olacağını unutmayın. Bazı noktalarda yağan yağmur ve akan sulardan dolayı derin çukurların oluştuğu hatta büyük taşların da yollara düşmüş olabilme ihtimaline hazırlıklı olun. Yığılca tarafında hava güneşli iken yayla tarafına gittikçe yağmur ve sis görmeniz olası.

Yedigöllere Ulaşım

Eğer Yığılca ve çevresini gezip buradan da Yedigöllere gitme planınız varsa ulaşım konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Mengen ve Yaylatepe yolu üzerinden tabelaları takip ettiğinizde Yedigöllere ulaşacaksınız. Yol boyunca sizi birçok güzellik karşılayacak. Bazı noktalarda yolun bozuk olduğunu da hatırlatalım. Eğer çökme veya heyelan oluşmadıysa her türlü araç ile buradan gidiş dönüş yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.