Evciler Göleti; Doğal Kamp, Mesire ve Kano

Evciler göleti çevre halkının en çok bildiği ve mesire yeri olarak kullandığı doğal alanları ve manzarasıyla sizi büyüleyecek güzelliklere sahip bir yer. Trakyada yer alan göletlerin çoğu etrafı düz ve ağaçsızdır. Burasını bana göre güzel kılan yanı etrafının ağaçlarla çevrili olması ve dağların arasında kalması.

evciler göleti

Biz doğa severlerin ve doğa ile iç içe olmayı sevenlerin piknik imkanlarından çok bizi doğada kendimizi dinleyebileceğimiz ve huzur bulabileceğimiz imkanlara sahip olması cazip geliyor. Bizler duman altı olmuş bir ortam veya son ses müziklerin açılıpda kafa şişirildiği yerlerde olmayı pek sevmiyoruz ya da ben sevmiyorum. Burası hafta tatili günlerinde biraz kalabalık olabilir ama çok güzel ve herkesin gitmediği yerleri var.

evciler göleti

Daha önceki gezilerimde buranın yakınlarına kadar gitmeme rağmen buranın sadece bir gölet olacağını düşünüp gitmedim. Açıkçası bu kadar güzelliklerinin olduğunu düşünmedim. Bu konuda yanılmışım. Gerçi beni yanıltan çekilen resimlerde daha çok çorak bir alan gibi gösterilmesiydi. Hafta sonu aile bireylerinin farklı işleri olunca bizde evde kalanlar olarak hiç olmazsa yakın bir yere hem keşif yapalım hem de doğadan uzak kalmayalım diyerek çıkış yapalım dedik.

evciler göleti

Evciler göleti Mahya Tepe’nin alt kısımlarında yer alıyor. Buradan Mahya Tepeye yürüyüş düzenleyebilirsiniz. Gölün etrafının tamamına yakını araç ile sorunsuz dolaşılabiliyor. Yollar bisiklet için de müsait. Bisiklet getirme imkanınız varsa bisikletleri getirin derim.

evciler göleti

Burasını duyanlarınız kano şenlikleri ile duymuştur. Daha önceki yıllarda buraları eko turizme kazandırabilmek için kano yarışı şenlikleri yapıldı. Hala bu organizasyonlar yapılıyormu bilmiyorum ama kano için uygun şartlara sahip.

evciler göleti

Evciler köyünde izcilik programları ve kamp faaliyetleri için değerlendirilebilecek bir de izci evi  bulunmaktadır. İzci evinden hangi şartlarda faydalanabileceğinizi muhtardan öğrenebilirsiniz diye düşünüyorum.

evciler göleti

Gölete sular birkaç kaynaktan geliyor. Bu kaynakların da temiz olması nedeni ile gölet gerçekten temiz. Hatta bazı yerlerinde hava da müsait ise dibini görebilirsiniz. Balık için de müsait. Balık yasağının olmadığı dönemlerde balık da tutabilirsiniz.

evciler göleti

Alan çevrede bulunan birçok yürüyüş rotasına da yakın olduğu için burayı rota başlangıcı olarak da kullanabilirsiniz. En güzel zamanı bana göre Mayıs ayının ortaları olur diye düşünüyorum. Havaların daha ılık olduğu ve suların en yüksek seviyesinde olduğu dilimler. evciler göleti

Burası kadar güzel olmasa da daha bakir bir yer olan Akören Göleti buraya yakındır. Hatta yürüyerek ulaşabilirsiniz. Burayı gezdikten sonra oraya da uğramanızı öneririm.

evciler göleti

Gelelim bizim için en önemli kısmı olan kamp imkanlarına. Kamp yapabileceğiniz çok güzel noktaları mevcut. İster orman içine çadırınızı kurun isterseniz göletin hemen yanına kurun. Etrafta bir keşif turu yaparak sizin için en uygun alanı bulabilirsiniz. Kamp konusunda dikkat etmeniz gereken nokta bahar mevsiminde gecelerin biraz fazla yağış alması. Malzemelerinizi yağmuru düşünerek ve gecelerin burada soğuk olabileceğini dikkate alarak gelin.

evciler göleti

Gölet çevresinde kaynak suları bulunuyor. Ateşte kaynatarak içme suyu olarak kullanabilirsiniz. İhtiyaçlarınızın bazılarını köyden karşılayabilirsiniz. Hatta ihtiyaçlarınız için ara ara köye yürüyüş düzenleyebilir ve köyün hemen üstünde yer alan kayalık kısmı gezebilirsiniz. Etrafta bir tane de wc bulunuyor. Temizliği konusunda bir bilgim yok. Alanda telefon ve internet çekiyor.

evciler göleti

Video

Koordinatlar

Evciler Göleti: 41.742645, 27.599303

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.