İç Anadolu Gezisinden {Afyon/Barla/Eğirdir Gölü/Eğirdir}

Hanımın kardeşinin düğünü nedeni ile hanımın memleketine yola çıkmaya karar verdikten sonra; madem o kadar yol gidiyoruz dolaşa dolaşa gidelim dedik. Güzergahımızı aslında Bolu(yedigöller), Kütahya, Afyon, Barla, Eğirdir, Beyşehir ve Konya olarak düşünmüştük. Zamanın kısıtlı olması nedeni ile gezimizi atlaya atlaya gittik.

İç Anadolu Gezisinden {Afyon/Barla/Eğirdir Gölü/Eğirdir}

Afyona kadar olan kısmı transit geçelim dedik. Zaten havada çok yağışlıydı. Yağmurda gezmek biraz zor olabilir diye düşündük ve yolumuza devam ettik.  Afyon/Çay ilçesini biraz geçmiştik ki hava açtı ve kalan rotamızı gezmeye karar verdik. Ve Çaydan geri dönerek Barla tarafına yola koyulduk. Afyonu zaten gezmeye gerek yoktu. 7 sene kaldım Afyon’da 🙂

Barla Denizi (Eğirdir Gölü)

Barla’ya ulaşabilmek için izlediğimiz rotada insan durup durup etrafı seyretmek ve fotoğraf çekmek istiyor. Fotoğraflar sanki birer tablo gibi. Üniversite zamanımda Barla’ya gelmiştim. O zaman böyle ayrıntılı gezememiştim.

Eğirdir Gölü

Burdanmı girilicek yoksa şurdanmı derken bir sürü yer görmüş oluyorsunuz. Kalabalık gezilerden ziyade ailece gezmeyi bu yüzden daha çok seviyorum. Kimseye bağımlı kalmadan yada kimsenin keyfini yapmak zorunda kalmadan rahatça gezebiliyor ve daha güzel vakit geçirebiliyorsunuz.

Barlanın Girişi

Ve sonunda Barla’yı bulduk 🙂 İlk gittiğim zamanlarda burası ufak fazla gelişmemiş dağların arasında kalmış bir köydü. Şimdi ise yolları yapılmış, etrafı düzenlenmiş ve bir sürü güzel şeyler yapılmış. Burada yaşamak lazım diye kendi kendimize yorumda bulunmadık değil 🙂

Dağların Arasında Barla

Barla etrafı dağlarla çevrili girişinde de Eğirdir Gölü(Barla Denizi) olan bir yer. Buranın ünü Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinden geliyor. Gerçekten hem manevi hem de coğrafi yönden çok farklı bir yer. Bediüzzaman Said Nursi hazretleri hayatının bir bölümünü burada geçirmiş ve Risale-i Nur’ları burada yazmaya başlamış.

Bediüzzaman Said Nursî'nin Barla'da Kaldığı evinden

O dönemde misafir olarak kaldığı evin önünde bulunan dev çınar ağacının üzerinde yer alan tahtadan yapılmış balkon. Buralar talebeleri tarafından sürekli bakılıyor.

Barlalı Hacı Enver Tevfik'in ahşap evi

Barlalı Hacı Enver Tevfik’in evi olan yer Barla’nın en üst kısımlarında bulunuyor ve orjinal hali korunarak yenilenmiş. Balkonuna çıktığınız zaman mükemmel bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. İnsan burada yaşlanmaz sanırım.

Eğirdir Gölüne uzaktan bakış

Karşınızda Barla denizi hemen alt tarafınızda yeşiller içinde Barla. Manevi havasının yanına birde manzara eklenince insanın burada yaşayası geliyor.

Barla Cennet Bahçesi

Aslında girişte yer alan fakat çıkarken gezilmesini tavsiye ettiğim bir yer Cennet Bahçesi. Burada çeşit çeşit meyve, ağaç ve bitki çeşitleri bulunuyor.

Cennet Bahçesi

Buranın kokusunu daha önce hiçbir yerde duymamıştım. Çok farklı ve çok güzel bir kokusu var. Burası için Bediüzzaman Said Nursi hazretleri cennetin dünyadaki ufacık bir numunesidir demiş. Gerçektende insan kendisini cennette zannediyor.

Cennet Bahçesi

Çok büyük bir yer olmamasına rağmen bakımı çok güzel yapılmış ve sürekli büyütülüyor. Yeni yeni alanlar yapılıyor. Tefekkür için birebir. Ayrıca piknik yapılmaması tavsiye ediliyor.

Isparta/Eğirdir

Barladan Eğirdir tarafına giderken yollar biraz tehlikeli. Uçurum kenarında gidiyorsunuz 🙂 Niyetimiz Barla denizi(Eğirdir Gölü) kenarında yemeğimizi yemekti. havanın çok fazla rüzgarlı olması ve vaktin geç olması nedeniyle yolumuza devam etme kararı aldık. Eğirdir’de ayrıca gezilmesi gereken çok yer var.

Biz yolumuza devam ediyoruz ve buralara daha geniş bir zamanda gelelim diyoruz. Size de tavsiyem buralara araya sıkıştırılmış zamanda değilde 3-4 gün süren bir gezi planı ile gezmeniz.

Bekle bizi Konya…. 🙂

Buralarda koordinatlık bir durum yok. Navigasyon ile rahatlıkla bulabileceğiniz yerler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.